şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: t hasak)
 • bu isimle iki oluşum var. bir tanesi t hasakolup dernek statüsündedir ve tam adı "türkiye halk sagligi kurumu derneği"dir. (kaynak: http://t-hasak.com/amacimiz.htm)

  diğer ise resmi bir kuruluş olup, sağlık bakanlığına bağlıdır ve adı "türkiye halk sagligi kurumu"dur. (ahanda kaynak: http://www.thsk.gov.tr/tr/index.php)

  çelişkili bir durum tabi.
 • kurumun başkanı yrd.doç.dr. mustafa aksoy imiş.
 • kurum başkanı prof.dr. seçil özkan olmuştur.
 • dev bir skandalı ortaya seren sağlık bakanlığı'nın ankara suyu raporu'nun altına imza atan kurum.
 • bizim müdürlüğün adı halk sağlığı müdürlüğü. eski il sağlık müdürlüğü yapılan bir değişiklik ile her şehirde il sağlık ve halk sağlık müdürlüğü olarak ikiye ayrılmış bir yapılanma. kamu hastaneleri birliği de var ama bu bizim konumuzun dışında.

  halk sağlığı müdürlüğünün amacı koruma ve kollama. yani bir hastalık olmadan önce o hastalığın olmaması için gerekli şartların hazırlandığı kurum olarak iş görüyor. tabii önce istatistiklerin hazırlanması ve avrupa birliği sağlık sistemindeki standartlara ve sayısal bilgilerine ulaşılması için çalışmalar yapılması gerekiyor. genel olarak bakıldığında ooowww süper sistem, çok iyi düşünülmüş, harika bir fikir falan olarak görülebilir. gerçekten de hem maddi açıdan, hem sağlık açısından hem de çevrecilik açısından gayet güzel bir fikir gibi duruyor ama hepsi tırt. evet doğru okudunuz: tırt. çünkü şu an çalışmakta olduğum bu kurumda koruma için henüz fazla bir gelişme göstermemiş. kayda değer en önemli çalışması nuh nebiden kalma bilgilerin depolanması, sayısallaştırılması ve digital ortama aktarılması gibi çalışmalardır. aslında bir yerden başlanılması açısından iyi gibi görünüyor ama yeterli değil. çünkü gerekli alt yapı hazırlanmadan 'yaptık oldu işte' tarzı bir çalışma. mesela az önce bir telefon geldi. kadın ameliyat pansumanı için aile hekimliğine gidiyor ama pansuman malzememiz kısıtlı diyerek hasta geri çevriliyor. şimdi burada kime kızmamız lazım? pansumanı yapmayan hemşireye mi; pansuman malzemesini bu kadar az tutan mali işlere mi; yoksa pansuman yapması gerekirken keyfi yapmayan hemşireye hiç bir ceza veremeyen yönetime mi? bu hastanın değişmeyen pansumanı yüzünden oluşabilecek daha büyük sıkıntılarının çözümü nasıl olacak?

  hareketlilik programı bu kurumun içinde öncelikle obezite biriminin görevi. bu kurum gerek afişlerle, gerek okullarda eğitimlerle ve anketlerle çalışmalar yapar. belki bazen önünüze 'otobüsten iki durak önce in' veya 'bisiklete bin' veya 'yürüyen merdiven kullanmayın' gibi afişler çıkmış olabilir. işte bunlar bu birimin çalışmaları. elbette tek çalışmaları bu değil. halk sağlığı ve daha küçük birimi olan toplum sağlığı merkezlerinin düzenli olarak yaptıkları sağlıklı yaşam yürüyüşleri de var. bu birim önce kendisi yaparak örnek olma çabası içinde kurum içinde belirli çalışma saatlerinde müzikle hareket etme (veya jimnastik) de hazırlar.

  çevre sağlık ve laboratuvarları, sağlıklı yiyecek ve içecek konusunda çalışmalar ile aynı zamanda havuz ve yüzme sahalarının da kriterlere uygunluklarını değerlendiriyorlar.

  tütün ve bağımlılık yapıcı maddeler birimini ise anlatmama gerek yok herhalde. ki bunun yanında aşı ile çocuk ergen ve kadın üreme sağlığı birimi, ruh sağlığı bölümünde alkollü araç kullanırken ehliyeti alınanlara rehabilite çalışmaları gibi uygulamalar var.

  tekrar söyleme ihtiyacı içindeyim. her şey ilk bakışta gerçekten süper görünüyor. planlar harika; niyetler mükemmel. ama bir de işin içine girin, ne nasıl oluyor bakın. bakın ve ağlayın.

  şu kurumda beraber çalıştığım pek çok arkadaşım için lafım yok. hepsi özveri ile ellerinden geleni yapıyor, iş bitirmek ve sonuca varmak için her yolu deniyorlar. ama devlet sisteminin içine işlemiş kağıt işleri ve bürokrasi her şeyi bir çıkmaz yola sokuyor. alt yapı hazırlıkları derken bundan bahsediyorum.

  elinde yapılması gereken bir iş var. bu iş için 'şu' şartların olması lazım. 'şu' şartlar içinse 'bu' şartların olması lazım. 'bu' şartlar içinse 'o' şartların yerine getirilmesi gerekiyor. 'o' şartların yapılabilmesi içinse ya yetkiniz yoktur ya da 'şu' şartların olması gerekiyordur.

  misal: farklı bir adresten gelen bir çocuğa aile hekimliğinde aşı yapılması gerekiyordur. ama ister hemşire olsun ister hekim kararı osun aşı yapılmamış. toplum sağlığı bu işi araştırmış ve yapılmadığını görmüş. bunu bir üst makam halk sağlığına bildirmiş. halk sağlığı ise tekrar tsm'ye dönmüş, 'bu aşı konusunu araştırın' diyor. bana diyeceksiniz ki iç tüzük bakımından iki taraf da haklı. peki kim haksız? bu çocuk nasıl aşı olacak?

  ben olacağı söyleyeyim. sağlıklı yaşam ve hareketlilik programı diye bir şeyi yapmaya çalışacaklar, böyle herkesin bakış açısının farklı olduğu bir konu için çalışanlara yüklenecekler ve sonuç onca emeğin üzerinden hediyeler, ikramiyeler,kıdemler alan müdürler olacakken (ki müdürler zaten belirli kadrolaşmanın ürünü) çalışanlar sahilde kum tanesi olmaya devam edecek. bu çalışmanın sadece bir kurumda olduğu hal. siz bir de bunun ülke genelinde çalışmasını hayal edin.

  bir şeyler yapılıyor. bir yenileme, düzeltme ve güncellemeler hazırlanıyor. bu programın yanına başkaları da ekleniyor. (bkz: temel ve mesleki becerileri geliştirme programı); (bkz: iş gücü piyasasının etkinleştirilmesi); (bkz: temel ve mesleki becerileri geliştirme programı), vs... ama sorunumuz şu: bütün yapılanların ya da yapılmak istenen şeylerin hepsinin çok geç gelmiş olması bir yana, bunların hepsinin sonucu insanların iyiliği içinmiş kılıfı altında özgürlüklerin kısıtlanması ve çalışanı daha çok çalıştırma yaptırımı olmalarıdır. işte alt yapı da burada başlıyor. maalesef hiç bir kodamanın çalışan sınıf için karşılıksız bir şey yapacağına inancım olmadığı için bu sınıfın okuyarak, kendini eğiterek gözünü açması ve kendini koruması gerekmektedir.
 • lağvedilip yerine halk sağlığı genel müdürlüğü oluşturulmuştur.
 • aynı nick altında şu tip bir algoritmayla yazan tip:

  futbol entrysi
  futbol entrysi
  futbol entrysi
  futbol entrysi
  kahrolsun pkk entrysi
  futbol entrysi
  futbol entrysi
  futbol entrysi
  futbol entrysi
  kahrolsun pkk entrysi
  futbol entrysi
  futbol entrysi
  futbol entrysi
  futbol entrysi
  kahrolsun pkk entrysi
  futbol entrysi
  futbol entrysi
  futbol entrysi
  futbol entrysi
  kahrolsun pkk entysi

  engelle
  başlıklarını engelle