şükela:  tümü | bugün
 • sonunda ordunun en üst mevkiinden kabul görmüş tanımlama. sonunda...
  bunun kabul edilebilmesi neler çektik, ne siz sorun ne biz söyleyelim.

  ilker başbuğ'un açıklamasının çok tartışılacak tarafları var ama şunların artık söylenebildiğini görmek bile mutluluk verici olabiliyor:
  "atatürk ne diyor: ‘türkiye cumhuriyetini kuran türkiye halkıdır.’ ‘türk halkı’ derseniz bütün cümle düşer. türkiye cumhuriyeti’ni kuran kim? türkiye halkı. atatürk burada yaşayan halkın bütününü işaret ediyor. hiçbir etnik ve dini ayrım yok. ‘türkiye’ sözünü çekin, yerine ‘türk’ koyun etnik bir tanım olur."

  http://www.ntvmsnbc.com/id/24956670/

  (bkz: türkiyelilik)
 • liberaller son tahlilde devletçidir. hele bunu bir aklımızda tutalım. yani orduyla olan çelişkileri, piyasa dinamiklerinin ve emperyalizmin el verdiği kadar sürer.

  bir ikinci nokta: ne tsk ne de hükümet, emperyalizm dışında bir politika izleyemez. sözde bağımsız anlayışa bakın hele, amerika kontrgerilla kur deyince kuruyor, halkını asit kuyularına at deyince atıyor, obama şimdi "vatandaşlık temelinde" türkiyelilik vurgusu yap deyince, o telden çalıyor.

  birisi işsizlik mi dedi? birisi açlık mı dedi? işkence mi dedi? örgütlenme özgürlüğü?

  bu ifadenin zamanlamasına dikkat: obama yeni direktiflerini sömürge valilerine sunmuş, birkaç ilde birden kürt örgütlenmelerine baskınlar yapılıyor (hakimiyet oligarşinindir) ve sonunda tsk emperyalizm nezdindeki konumunu sağlamlaştırıyor: "merak etmeyin, ergenekondan farklıyız, istikrar istiyoruz." "türkiye halkı", yersen.

  bir parmak bal pis ellerden ağzımıza çalınıyor. ne geçmişte istedik, ne şimdi istiyoruz.
  ne kürt halkının kendi kaderini tayin hakkından, ne de birleşik bir sosyalist devrimden vazgeçmeden adım adım büyüyeceğiz.
 • bu ifadenin kullanıldığı ilker başbuğ konuşması öyle muhteşem bir konuşma ki;

  en güzeli de şu:
  "atatürk ne diyor: ‘türkiye cumhuriyetini kuran türkiye halkıdır.’ ‘türk halkı’ derseniz bütün cümle düşer. türkiye cumhuriyeti’ni kuran kim? türkiye halkı. atatürk burada yaşayan halkın bütününü işaret ediyor. hiçbir etnik ve dini ayrım yok. ‘türkiye’ sözünü çekin, yerine ‘türk’ koyun etnik bir tanım olur."

  sözünden hemen sonra,
  "türk milleti tanımındaki türk sözcüğü bir sıfat değil değişik unsurların hepsine verilen ortak bir isimdir. bütün bunlara rağmen buna etnik yüklemeler yapmak doğru değildir."

  diyebilmiş misal.

  türkiye'yi sevmemek elde mi; çok şakacı bir ülke değil mi burası?
 • türkiyeli olarak kısaltılabilecek tanım. (aslında pek kısa olmadı ama olsun) hatırlıyorum da gerek sözlükte, gerek okulda, gerekse hayatta türkiyeli kelimesini kullandığı için insanlar tepki görüyordu ve hakarete uğruyordu. biz dediğimizde karşı çıkanlar, komutanlarından gelince bu fikir karşı çıkmazlar umarım.
 • aldığım duyumlara göre fırat bu konu hakkında kısa ve net konuşmuş:

  gülüşelim mi?
 • kümeler kuramını bile kafakola alabilecek derinlikte, doldur boşalt yöntemi kullanılarak elde edilmiş bir mefhum. ne mutlu ki atatürk'ün konuyla ilgili isabetli* tesbitleri mevcutmuş. bunun, toplum nezdinde uzlaştırıcı, ikna edici, yapıştırıcı - artık nasıl münasip görülecekse- bir etkisi mutlaka olacaktır. zira ilker başbuğ'un malum konuşması* da bir temel atma töreni edasıyla cereyan etti. ancak yazılı-çizili tarihin, bu kararsız hallerinden ve ürettiği şuursuz popülasyondan kim mesuldür; işte onu hiçbir zaman resmiyete dökemeyeceğiz sanırım. hadi bunu geçtim ama ilahi bilginin dahi revizyona tabi tutulduğu günümüz dünyasında, pek tabii 20'lerin söylemlerinin* de mevsim normallerinde seyretmesi fena olmazdı hani.

  (bkz: atatürk diyor ki)
 • 90ların ortalarına kadar cömert mert anlayışlı cesur misafirperver oturmayı kalkmayı bilen ve sadık bir halktı. ne olduysa 90ların başlarından beri bozulmaya başladı ve sahtekar menfaatçi ahlaksız ve bencil olup çıktı.*
 • freni patlamış bir hükümet tarafından güdülen pardon yönetilen insanlar topluluğu. atı alanlar üsküdar'ı geçip pasifik semalarına doğru ilerliyor biz de izliyoruz.
 • yeni anayasada yer alması gereken adlandırmadır.
  (bkz: türk milleti)
 • türk cumhuriyeti ile türkiye cumhuriyeti diye iki ayrı ülke olmadığına,türkiye adı türk'ten geldiğine ve kelime anlamı da türkler'in yurdu olduğuna göre türkiye halkı zaten türk ulusu(veya milleti) demek,türk ulusu da türkiye halkı demektir.demek ki türk-türkiye ayrımı yapmak mantıksız.

  neden türkiye milleti değil de;türk ulusu?çünkü türk diye bir millet olmasaydı,türkiye adında da bir ülke olmayacaktı zaten.ülke,adını milletten almış görüldüğü üzere.peki madem eşanlamlı neden anayasa da türkiye halkı denilmesine karşı çıkılıyor diyenler olabilir?çünkü bu,ayrım yaratmak için söyleniyor da,o yüzden.dahası bu yolla ulus-devletçiliği reddederek kürd azınlığa ayrı-özel bir statünün,doğuda alternatif-ayrı bir siyasi birliğin temellerinin atılmasına neden olacak imtiyazların(kürd otonomisi/otonom kürdistan) ve self-determinasyonun hukuki alt yapısını oluşturmak için türk ulusu yerine türkiye halkı denilmek isteniyor.

  modern türk ulusu,zaten cumhuriyeti kuran türkiye'nin bütün halkından,türkiye devletine vatandaşlık bağı ile bağlı bulunan kimselerden oluşur.peki ya dış türkler/soydaşlar ne oluyor,diyenler vardır mutlaka.

  onu da açıklayalım.bir kere türkiye dışında kalan türkçe konuşan topluluklara türk toplumu/türk ulusu (turkish people/turkish nation) denmez.bunun yerine türkî halklar (turkic peoples) denir genel olarak batılılarca.biz de böyle diyebiliriz.kaldı ki türkî halkların/türkçe konuşan toplulukların her biri farklı adlarla anılıyorlar bugün.azeri,özbek,kırgız,kazak,uygur vb. gibi.çoğunlukla da soydaşlık yok zaten,dilsel yakınlık vardır.

  türk vatandaşı ile türkiye cumhuriyeti yurttaşı da eşanlamlıdır.çünkü tekrar etmekte yarar var,türk cumhuriyeti ve türkiye cumhuriyeti diye iki ayrı ülke yok.aslen türkî (turkic origin) ya da türkmen kökenli olmak ile vatandaşlık bakımından türk olmak farklı şeyler.24 anayasasında denildiği gibi türkiye cumhuriyetine tabi olanlar din ve ırk ayırt edilmeksizin vatandaşlık bakımından türk kabul edilir.doğrusu budur.

  son olarak anayasada türkiye halkı değil de,türkiye halkları denilirse türk milleti dışında bir anlamı olur o zaman