şükela:  tümü | bugün soru sor
 • silahsız sivil halkın bombayla, mayınla, taranarak öldürüldüğü bir ortamda savaş kavramından bahsedilemeyeceğine göre yakın gelecekte de literatürde kendine yer bulamayacak tanımlama.
 • schrodinger in kedisinde uzun uzun bunu anlatmaya çalışmıştı alev alatlı hanımefendi, o zamanlar ciddiye alan çıktı mı bilmem. bu aralr olan bitenleri bu çerçeve içinde bir yere oturtuyor mu, oturttuğu yer neresidir soran çıkar umarım ya da sorulmadan kendisi söyler belki. adım adım yaklaşan bir şey sanki bu...
 • 1949 uluslararası cenevre konferansı sonuç bildirisi cilt 2b, sayfa 121'de yer alan tanımlar dikkate alınarak incelendiğinde pkk ile yürütülen mücadelenin bir iç savaş olduğunu söylemek mümkün değildir.

  bu nedenle "türkiye iç savaşı", teröre terör diyemeyen veya kasten bundan imtina eden kişilerin pkk propagandasına alet olurken ortaya attıkları ölü doğmuş bir kavramdır.

  peki ne diyor iç savaş kavramını tanımlarken söz konusu konferans? öncelikle, "iç savaş" diye bir başlık açıp altına yazmıyor aşağıda sıralayacağım maddeleri. ancak "uluslararası özelliklere sahip olmayan silahlı çatışma" gibi bir ibare kullanıyor ki bu tanım da içinde "iç savaş" kavramını da barındırmakta pek çok otoriteye göre.

  uluslararası özelliklere sahip olmayan silahlı çatışma kriterleri:

  1. isyancı grup milli sınırlar dahilinde bir bölgenin hakimi/sahibi durumunda olmalıdır.

  (pkk terör örgütü türkiye cumhuriyeti sınırları dahilinde herhangi bir bölgenin hakimi durumunda değildir.
  bu nedenle, mevcut durum birinci maddede istenen kritere uymamaktadır.)

  2. isyancı grup söz konusu bölgede yaşayan nüfus üzerinde fiili* bir otorite tesis etmiş ve işletiyor olmalıdır.

  (pkk terör örgütü bahsi geçen şekilde tesis edilmiş sürekli bir otoriteye sahip değildir. gayri resmi bir ağırlığı mevcuttur ancak bu fiili* bir uygulama olarak kabul edilemez. mevcut durum ikinci maddede istenen kritere de uymamaktadır.)

  3. isyancılar (savaştıkları otorite tarafından) belirli bir düzeyde “düşman” olarak tanınıyor olmalıdırlar.

  türkiye cumhuriyeti, pkk terör örgütünü muhatap olarak kabul etmemektedir ve doğrudan görüşmeler yapmamaktadır. mevcut durum üçüncü maddede istenen kritere de uymamaktadır.

  4. yasal hükümet, askeri bir örgütlenmeye gitmiş isyancıları bastırmak için ordu birliklerinden yardım talep etmiş olmalıdır.

  (ilk bakışta bu kriter karşılanıyor gibi görünse de, türkiye cumhuriyetinin iç dinamikleri ve bu dinamiklerde silahlı kuvvetlerin diğer ülkelerdekinden farklı olan rolü nedeniyle bire bir örtüşme sağlanmamaktadır.

  iç güvenlik harekatı yürütmek türk silahlı kuvvetlerinin görev tanımında zaten mevcut olduğundan, hükümetlerin bu konuda herhangi bir talepte bulunması gerekmemektedir. yani mevcut durum bu maddede istenen kritere de uymamaktadır)

  sonuç olarak, milli sınırlar dahilinde cereyan eden her kalkışma, her çatışma, terörist bir gruba karşı yürütülen her mücadele iç savaş olarak tanımlanamaz.

  türkiye cumhuriyeti, pkk ile yürütülen mücadeleden bahsederken düşük yoğunluklu çatışma terimini kullanıyor. iç savaş durumu kimilerinin klavye başına oturup "bence bu bir iç savaştır" demesiyle gerçekleşmiyor.
 • eskiden "lan ne alaka eheh" dedigimiz bu tarz muhabbetler giderek ve ciddi ciddi ihtimal kazanmaya ba$ladi. ornegin internet'e getirilmek istenen ancak cin'de falan olan a$iri sansur ya da icki sati$ina getirilen olaganustu kisitlamalar iktidarin ilimli islam cizgisini ne kadar radikal yerlere kaydirmaya megilli oldugunu gosteriyor. onlara asla yetmeyecek ve ulkeyi hep daha islamla$tirmaya cali$acaklar, hic durmayacaklar. turkiye'nin islami bir ic anadolu, sekuler bir bati ve kürt bolgesi olmak uzere uce bolunmesine yol acabilecek bir surece kadar gidebilir oyle bir a$iri gerilim.

  millet icki icmesin internetten porno izlemesin, parkta sevgilisiyle el ele gezemesin diye kimbilir kac ki$inin kani akacak oyle bir $ey olursa..
 • ortamı soğutmaları gereken siyasetçilerimizin üstün çabalarıyla yakında patlak vermesine şaşırmayacağım savaş. eskiden siyasetin bir adabı vardı. liderlerin birbirlerine bir üslupları vardı. derken pervasız bir adam ve onun ekibi meydana çıktı. artık adap da yok üslup da. iktidar uğruna her yol mübah. endişeyle izliyorum
 • türkiye'nin bi kademe yukarı çıkamamasının, birinci dünya ülkeleri arasına giremeyip, "gelişmekte olan ülkeler" arasında kalmasının bir nedeni varsa o da; iç savaş geçirmemiş olmasıdır. bakıyorsun kıta avrupası'ndan tut da, amerikasına kadar, iç savaş geçirip temizlenmemiş doğru düzgün pek büyük devlet yok. monarşiden, demokratik sistemlere geçilirken, kimin demokrasisinin kurulacağının belirlenmesi için iç savaş olmalı, yoksa böyle uğraşırız laikdi, dinciydi, kürdüydü, bilmem nesiydi.
 • 2011'de de çıkmadı. yazık.

  umutlar 2012'ye...
 • kurşunu ekmek arası yenilen bir aperatif, bombayı bir çeşit kebab cinsi zannedenlerin çıkmasına umut bağladığı , akl-ı selim hiç bir insan evladının istemeyeceği ,gerçekleşmemesi için dua ettiğimiz, fakat bölücü ve etnikcilerin dört gözle çıkması için çalıştığı hadise.
 • sonucunda akp'nin ancak orta anadolu islam cumhuriyeti'ni yönetebileceği iç savaş zira bunlar iç savaş bittikten sonra türkiye'nin bir bütün olarak ayakta kalabileceğini sanırlar.
 • 2012'de de çıkmadı. yazık.

  umutlar 2013'e... yersen...
  ama bu yılı boş geçirmediler. sanal da olsa, wikipedia'da turkey-pkk conflict başlığını turkish-kurdish conflict olarak değiştirmek başarısını gösterebilmişler. alkış...

  http://en.wikipedia.org/…i/kurdish–turkish_conflict