şükela:  tümü | bugün
  • acı bir gerçek. batıdan başka yönü yoktur türkiye'nin. ne sanghay beşlisi, ne rusya, ne çin, türkiye'nin geleceği için avrupa ve abd kadar önem taşımaz. çünkü rusya ve çin gibi ülkeler ile türkiye'nin ihracat oranı çok düşük. tam tersi ucuz iş gücüne sahip bu ülkeler için türkiye'nin kendisi pazardır. türkiye'nin tüm ihracatı ezici çoğunlukla avrupa ülkelerine. ortadoğu ve arap zenginler bile almanya ile yapılan ihracatın %10'u kadar paya sahip değiller dış ticarette.

    demokrasi, insan hakları, teknoloji ve medeniyet de avrupa ve abd'de. doğuya çevrilen yön sadece daha yaşanmaz bir türkiye doğurur. ekonomi zora girer, insan hakları ve demokrasi konusunda ciddi gerilemeler yaşanır. diktatörlük eğilimleri iyice artar. asya ülkelerinde de demokrasi yok çünkü. türkiye, ufku belirsiz bir karanlığa doğru yol alır.

    tabii burada kastedilen avrupa ve abd'ye köle olmak değil bu ülkeler ile ilkeli şekilde bir ittifak kurmaktır. başka türlü demokratik, laik ve yaşanabilir bir türkiye ortada kalmayabilir.