• "ihracatla dünyanın daha güzel bir yer olacağına inandık" diye bir cümle geçiyor reklamlarında. hiçbirşey anlamadım gerçekten. ne alakası var lan ?
  • reklamlarında türkiye'ye bir burj khalifa bir de burj al arab dikerek 2023'te memleketin nerelere benzeyeceğini gözler önüne sermiştir.

not: uzun yuvarlak bina için burj khalifa ile ryugyong hotel arasında gidip geldim ama konsepte en iyi uyanı seçtim.
  • düzenli olarak ihracat eğilim anketi yaparak verileri açıklar. fakat enteresan olan nokta, olan ve olmayan verilerle yapmakta oldukları komik yorumlardır.

2014 3. çeyreğe ilişkin yapılan ankette, ihracatçıların %42'sinin 3. çeyrekte ihracatın artacağını beklediğini belirtmektedirler. meclis başkanı bunu şu şekilde yorumlar;

"ihracatçıların, yüzde 42 gibi bir oranla, önümüzdeki dönem ihracat artışı olacağını öngörmeleri bu şartlara rağmen mükemmel bir sonuç"

yarısından fazlası artış beklemiyor ihracatçıların ve bunu mükemmel bir sonuç olarak gören bir başkanı var bu meclisin.

almanya ile birlikte en büyük ikinci pazarın haline gelen ırak'ta geçtiğimiz ay ihracat %46 oranında düşmüştür ve bunu da elinde hiç bir araştırma, veri, tahmin vs. olmadan şöyle yorumlar başkan;

"ırak’a yaşanan yüzde 46’lık ihracat düşüşü de “taban” olarak tanımlayan büyükekşi, bu bölgeye ihracatın zamanla düzeleceğini söyledi"

eğer bir sürpriz olmazsa ağustos ve eylül verilerinde göreceğiz o tabanı. ırak'ta iş yaptığımız bölgelerden gelen haberler pek iç açıcı değil maalesef.

hedef 2023, hedef 500 milyar dolar ihracat, kadro bu.

yersen...
  • çok eski değil, daha bir ay önce, temmuz ayı ihracat verileri açıklandığında bakın ne yazmıştık;

(bkz: #44750046)

bu arkadaşların başkanı diyordu ki, ırak ihracatı dibi gördü. biz de dedik ki, gelecek ay görüşürüz.

bakalım ağustos ayında ırak'a ihracatın %27 düşmesi sonrası ne denilmiş;

"büyükekşi, ırak'a ihracatta normalleşme gözlendiğini vurguladı. ışid'in saldırıları sonrasında ırak'a ihracatta sıkıntılar yaşanmaya başlandığını anımsatan büyükekşi, bu ülkeye ihracatın haziran'da yüzde 21, temmuz'da yüzde 46, ağustos'ta ise yüzde 27 gerilediğini bildirdi. ırak'a kerkük yolu üzerinden sınırlı miktarda ticaret yapıldığına işaret eden büyükekşi, mümkün olan diğer yollardan da ırak'a ihracata devam edildiğini belirtti"

[http://www.haberler.com/…n-dolarlik-6439142-haberi/ http://www.haberler.com/…n-dolarlik-6439142-haberi/]

geçen ay tabanı gören ırak ihracatı, bu ay %27 daha düşerek normalleşmeye başlamış.

ihracatçılar meclisi denen oluşum, benden çok daha fazla bilgiye, rapora, bölgeden dedikoduya, ona buna ulaşıyordur. bunu düşünerek, benim bu adamların söylediğini ciddiye almam ve hatta onların yorumlarına göre, alacağım pozisyonları tekrar değerlendirmem mümkün. belki bölgeye yatırımlarımı durduracaktım ama bu amcalar tamam zaten dibi gördük, daha kötü olmaz dedi diye bir ay daha şansımı zorladım vs.

bu kadar sorumsuzluk, bu kadar kendini oluşturanlarla dalga geçme nasıl izah edilir?

önceki entry ile aynı şekilde bitirelim, sanırım işin özeti bu;

"hedef 2023, hedef 500 milyar dolar ihracat, kadro bu.

yersen..."
  • sözde ihracatçıları desteklemek için kurulmuştur fakat kendi binalarında bile mermerden tutun aydınlatmasına kadar ithal ürünler kullanan kurumdur.
  • sms gönderimini engellemek için gelen mesaja yanıt yollayın, cevap olarak ret mesajı göndereceklerdir. bu yöntem sadece türkiye ihracatçılar meclisi için değil gelen tüm sms reklamları için geçerlidir.
  • yeni başkanı ismail gülle ile çok hayırlı işlere imza atacak kurumduhsjsksı şaka be şaka hiçbir cacık olmaz gibime geliyor artık. önceden bir ağırlığı vardı o da söndü gitti inovasyon haftası yapıyolardı bu sene o da yok paraları bitmişse demek ki. ülkedeki ihracatçı sayısını arttırayım ihracat rakamlarını arttırayım gibi bir hedeften ziyade ticaret bakanın peşinde dolayım şov yapayım moduna girmişler. en bomba olayını (bkz: türkiye tanıtım grubu) zaten ilgili entryde okuyup görebilirsiniz sevgiler saygılar
  • atılım-yatırım-liderlik üçlemesiyle bir hedef sundular zamanında. gönlüm ister ki hedef tutsun. fakat daha yatırım yapılacak ortam yaratmak gayretinde bu iş için muktedir kişiler.

yaklaşık 4 yıl önce bugünlerde açıklanan, tim'in sunduğu stratejik plana göre, yatırım yapılması gereken bu dönemde (2013-2018) finansal gidişat da ortadayken ihracat hedefini halâ halkın karşısında ağzına alan ve alacak olan, üzülerek söylüyorum, arsızdır.
  • türkiye ihracatçılar meclisi yönetim kurulu üyesi olan ahmet güleç bursa/inegöl merkezli ndesing şiketinin (nurhas mobilya san. ve tic. a.ş.)yönetim kurulu başkanı ve aynı zamanda istanbul mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatçıları birliği başkanı, mosfed yönetim kurulu başkanı'dır.
  • spam maillerden gına getirmiş kurum.
hesabın var mı? giriş yap