şükela:  tümü | bugün
 • ihtimal dahilinde olan bir şey. hatta öyle görülüyor ki 3.dünya savaşı rusya ve türkiye'nin fitili ateşlemesi ile başlayacak. suriye'de, libya'da karşı karşıyayız. libya'da rusya'nın desteklediği darbeci hafter yenilgi almaya devam ederken, rus hava savunmaları bir bir imha edilirken rusya savaş uçağı takviyesi yaptı. ankara bu adıma tepki gösterdi, türk askerine saldırı olursa hafter meşru hedef olur diye. rusya bunu göze alıp hafter'i türk askerine saldırtırsa sular ısınacak gibi duruyor.
 • kapatacağı bir vanaya bakar bütün kış gotunun donması. ıran ve rusya ile ağız dalaşına bile girmemiz saçma. kimden alacaksın petrol suudilerden mi?
 • sanki kol kola geziyorduk. bu piçler yüzünden kafkaslarda asimile edilmiş, çoğu tecrit edilmiş milyonlarca türk kendi topraklarında hala baskı altında yaşar.

  bugün ıslak hayal dediğiniz türk birliğini ve ideasini dağıtan en büyük düşman yine ruslardir. bugün bir çoğu şunu iyice anlamaya başladılar. türkiye'nin balkanlarda, ortadoğu'da, akdenizde ve kafkaslarda oluru olmadan o kadar da kolay kukla oynatamazsin. istediğiniz kadar inkar edin, istetseniz hükümetçi diyin umurumda değil. 4 cephede mücadele veriliyor.

  ve bunlar "devlet" politikasidir. hükümet değil..
 • türkiyenin kıvırması ile son bulacak karşılaşma olacaktır. son 150 yıldır böyle oluyor zaten. rus harbinde ruslar istanbula kadar geldi padişah ingilizlere kıbrısı hediye edip ruslara karşı cephe almalarını sağladı. istanbul kurtuldu.

  atatürk zamanında avrupalılar anadoluyu işgal etti, atatürk rusya ile görüşüp komünist olacakmış gibi sıcak davranarak ruslardan aldığı silah ve para yardımı ile kurtuluş savaşının seyrini değiştirdi. türkiye kuruldu..

  yıl geldi 1950 lere rusya türkiyenin komünist olmayacağını anlayınca türkiyeyi tehdit etmeye başladı türkiye hoppa amerika ile görüşmelere başladı ve natoya girerek rusya tehdidinden kurtulmayı başardı.

  yıllar ilerledi bugün hala aynı hikaye s400 olayıyla f35 uçaklarıyla türkiyenin bir oraya bir buraya kıvırmasını tekrar izledik. yani sonuç olarak ruslarla karşı karşıya gelirse türkiye gene bir yolunu bulup orta yolla devam edecektir.

  edit: kıvırmaya kimileri denge siyaseti diyor, öyle de okuyabilirsiniz. savaş çıkacak diye ümitlenenlere/korkanlara duyrulur.
 • hatalı önermedir. karşı karşıya gelemiyoruz. sürekli kaçıyorlar çünkü libya'da. trablus caddelerinde gezdirilen pantsir'e bakın mesela. sapa sağlam bırakıp kaçmışlar. son bir haftada 11 tane hss yok edildi, ülkenin en kritik üssünü kaybettiler. şimdi de petrol bölgelerinden çekilmeye başladılar. işin özü, bir türlü karşı karşıya gelemiyoruz libya'da. sürekli kaçıyorlar doğuya doğru.
 • rusya ile türk ilişkileri ne zaman gerilse laf dönüp dolaşıp doğalgaza geliyor.

  putin denen orospu evladı o boru hattını alıp karısının bi tarafına soksun madem. ayrıca oturup tartışalım, ingiliz sömürgesi arap aşiretleri tarafından dansöz gibi oynatılan putin'in kışın türkiye'ye doğalgaz satmayacak götü var mı? satmazsa da satmasın hepsini kendi koklasın orospu evladı.
 • rusya ile karşı karşıya gelirsen ne olur biliyor musun????

  rusya seni üç siker bir sayar.. haberin olsun...
 • s400 krizi loading.
 • yükselen güneş kitabında, "düşmanının hediyesini kabul etme." diye, özlü bir söz vardı. satrançta piyon alındı diye sevinilmez. çünkü şah alınıncaya kadar oyun bitmez. piyonlar ise feda edilebilir taşlardır. ruslar suriye ve libya'daki iç savaşın bitmesini istemezler. çünkü, hem esat ve hafter'i kendilerine bağımlı kalacaklar hemde bu savaşlar, bizi ekonomik olarak yıpratacaktır. bu 80'lerden öğrendikleri bir ders. rusların libya petrollerine ihtiyaçları yok ama, batı bloğunun kontrolüne girmesini de istemiyorlar. bu iç savaş ne kadar uzarsa, adamlar o kadar karlı çıkacaklar. rus savunma sistemlerinin vurulmasını küçümsemiyorum ama, sadece görünenleri değil, arkasındakilere de dikkat etmeliyiz. bu tür savaşlar küfrederek değil, uzun vadeli ve incelikle düşünülerek kazanılıyor.