şükela:  tümü | bugün
 • işin uzmanı diyor

  türkiye borç verilecek bir ülke değil ki hukuk yok adalet yok bolca yandaş var o fabrikalar bir gün satıla satıla bitecek o zaman neyi satacaksınız nereden para bulacaksınız ? daha bunlar güzel günlerimiz elinizde ki bütün birikimleri dolara çevirin arabayı satın dolmuşla gidin işe yarın dolar 6-7 olursa şaşırmayın
 • 5 milyar dolar veriyorduk en son, gönderirken taşımakta zorluk yaşıyorsak 'bir el atın da götürelim size' şeklinde yardım istemiş olabiliriz.
 • konya'nın köyündeki mehmet amcanın zerre kadar anlayamadığı açıklamalardır.
 • ımf'nin gelir idaresinin özerk olması yönündeki taleplerinin yanı sıra, vergi mükelleflerine harcamalarının kaynağının sorulması ve belediye gelirlerinin kısılması ile ilgili istekleri var.

  başbakan tayyip erdoğan, ımf ile türkiye arasındaki stand-by pazarlıklarının düğümlendiği üç konuyu açıkladı.

  erdoğan, gelir idaresi'nin özerk kuruma dönüştürülmesi, mükelleflere 'nereden buldun' sorgulaması yapılması talepleri ile yerel yönetimlerin gelirini artıran yasal düzenlemenin iptali beklentisini karşılamalarının mümkün olmadığını söyledi.

  mardin mitingi dönüşü uçakta sabah gazetisine konuşan erdoğan, "ımf'den yeni bir perspektif beklendiği söylendi. anlaşmanın seçim sonrasına kalacağı yorumları yapılıyor. tıkanıklık yaşanan konular neler?" sorusuna şu yanıtı verdi:

  "seçimden önce, seçimden sonra... bu noktadaki ilkelerimizde değişim söz konusu değil. türkiye'nin çıkarına olacak bir ımf sözleşmesi önümüze gelirse imzalarız. türkiye'nin çıkarına olmayacak ımf anlaşmasını imzalamayız. gelir idaresi'ni özerk kurum hale getirmemizi istiyorlar. böyle bir şey mümkün değil."

  varlık barışı bozulur
  gelir idaresi'nin reforme edilmesi, 4 ayrı denetim mekanizmasını bir araya getirmek için çalışma yaptıklarını kaydeden erdoğan, diğer iki talebi şöyle açıkladı: "daha önce olduğu gibi sayın (zekeriya) temizel dönemindeki gibi 'nereden buldun'u?' kamufle ederek sormak istiyorlar. çıkardığımız varlık barışı kanunu ile kayıt dışını kayda alalım istiyoruz. bunu getirdiğiniz zaman bu ülkede kimse kayıt dışını kayıt altına aldırmaz. 'benim başıma nerden buldun çıkacak' diye buna girmez. yerel yönetimlerle ilgili gelirleri artırmaya yönelik kanun var. 'bunu geri alın' diyorlar. geri alamayız. yerel yönetimler merkezi yönetimin büyük bir sıkıntısını elinden alıyor. yerel yönetimlerin gelirlerinin artırılması onlara ekstra bir şey sağlıyor değil tam tersine onların altyapı hizmetlerini yapması ile merkezi yönetimin yükü azalıyor."

  ımf'nin üç kritik talebi

  gelir idaresı özerk olsun
  ımf, gelir idaresi başkanlığı'nın, merkez bankası benzeri, özel bütçesi olan, siyasetten bağımsız kuruma dönüştürülmesini öneriyor. maliye bakanlığı'nda gelir politikaları genel müdürlüğü kurulduğuna işaret ediyor. denetimin etkinleştirilmesini talep ediyor.

  nereden buldun'u sorun
  ımf, krizin vergi gelirlerini azaltacağını, bu koşullarda ilave vergi koymanın mümkün olmadığını görüyor. bu yüzden vergi tabanını genişletecek otokontrol mekanizması ile mükellefe harcamasını vergisi ödenmiş kazançla yapıp yapmadığının sorulmasını istiyor.

  3 belediye musluklarını kısın
  ımf, merkezi yönetim bütçesinden yerel yönetimlere ilave kaynak aktarımına itiraz ediyor. bütçe gelirlerini aşındıran bu yasa uygulaması yerine il özel idaresi ve belediye gelirleri yasasının çıkarılmasını, mahalli giderlerin bölgede yaşayanlarca karşılanmasını öneriyor.

  erdoğan neden 'hayır' diyor?

  özerk kurum itirazı: ımf'nin gelir idaresi başkanlığı'nın, merkez bankası benzeri, özel bütçesi olan, bağımsız kuruma dönüştürülmesini önerisine vergi denetimi yetkisini tek başına bürokratlara bırakmak istemeyen hükümet karşı çıkıyor.

  nereden buldun'a karşı: ımf vergi tabanını genişletecek otokontrol mekanizmaları istiyor hükümet ise dış kaynağın kesildiği, gelirlerin azaldığı bir dönemde sermayeyi ürkütecek talebe karşı duruyor.

  belediye muslukları kısılamaz: ımf'nin mahalli giderlerin o bölgede yaşayanlarca karşılanması talebi karşısında hükümet belediyelerin esasen merkezi yönetimin yükünü aldığını düşünüyor ve ımf talebine "evet" demiyor.

  haber linki