şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu hastalığın kökeni nedir, nereden geliyor bilmiyorum; ama tedavisi mümkün olmadığı kesin.
  trafik kazası olur, yaralıya müdahale etme yarışına girerler. ve bunu da insanlık gereği diyerek yaparlar. oysa insanlık görevi olarak yapacağı tek şey vardır, ambulansı arama ve trafik polisine haber vermektir.
  sözlük üzerinde başlık açar birisi, direk özelden yardım etme yarışına girerler ki, genelde konuyla alakalı hiçbir bilgisi yok; ama onu bir insanlık görevi olarak değerlendirmesinden ötürü yardım etme hastalığının etkisiyle mesaj atarlar.

  (bkz: kanalına abone bekleyen lösemili youtuber)

  en yakın örneklerinden birisi. neymiş, sırf lösemili diye videoların içeriğine bakmaksızın abone olup mutlu etmekmiş amaç. bu hastalığa yakalanan şahıslar, adeta yarışa girip birbirlerini eziyorlar. birisi çıkıp ''bu yaptığınız iyilik değil, tam tersi kötülük'' dediği zaman da ''amk eziği, seni hiç mi sevmediler, bir insanın mutlu olduğunu görmek neden kötü olsun'' gibi içeriği boş argümanlarla yaptıklarını savunuyorlar.
  bu iyilik yapma hastalığına yakalanan bireyler, bir kadın güzelliği ile haksız yere işe alındığı zaman küfür kıyamet gırla, hatta o kadar ileriye gidip bütün kadınlara giydirmeyi büyük bir zevkle yaparlar. riyakarlıkta sınır tanımayan bu iyilik yapma hastalığına yakalanmış şahısların, kime ne yardımı olacak? amaçları sadece kendi vicdanlarını avutmaktan ibarettir.
  hatta bu hastalık türkiye insanının temel sorunu'dur.