şükela:  tümü | bugün
  • düşük iq'luların daha hızlı üremelerinden mütevellit şaşırtmayan gerçektir.

celal şengör'ün 90 iq için dedikleri düşünüldüğünde bu tabloya söylenecek pek bir şey kalmıyor.
  • türk eğitim sistemi gibi "şişirilmiş" nottur. orjinali daha az olmalı yoksa bu kadar gerizekalılık başka türlü açıklanamaz
  • açılan başlıklarla doğru orantılıdır.
    (bkz: karadelik fotoğrafına inanan insan saflığı)
  • her iki türkiye haritasındaki ortak baskın renklerden yola çıkarak normal bulduğum sonuçtur.
    türkiye için; 2002 öncesi ve sonrasını ya da yandaş medya izleyen izlemeyen şeklinde bir çalışma yapılırsa daha vahim ve somut veriler elde edilebilir.
    edit: tanımda kısmi değişiklik yapıldı.
  • milyonlarca insanın ayakkabı numarasından büyük olmayan iq seviyesine sahip olmasıyla ortalaması düşmüştür.
  • 2002 yılında 90'dı, 2015 yılında 88'e düştü şimdi de 87 olmuş. yorumu size bırakıyorum.

edit : yorumu size bırakmıştım ama açıklama yapayım, her yıl ülkeden yüz binlerce zeki eğitimli (iq seviyesi 110+) insan gidiyor onların sonraki nesilleri de kaybediliyor. bu gidişle eğer ülkede siyasi bir değişim olmazsa 2025'te 86'ya düşeceğini düşünüyorum. eğer büyük bir devrim olur bu ülke bir zihniyetten kurtulursa ve yurtdışına gidenler değişimi görüp geri gelirse belki bu düşüş durur.

acı olan gerçek şu ki 82-83 ve altı iq'ya sahip olan bir ülke bu dünya düzeninde gelecekte pek ayakta kalamaz. sömürülür. iç savaş, fakirlik ve kaos ile onyıllarca debelenir. başını asla kaldıramaz.
  • bireysel çıkarlarını her şeyin üzerinde tutan insanların toplum adına bilirkişilik taslamaları konulu başlık. (bkz: ekşisözlük üyeleri dışındaki herkesin aptal olması)
  • alman bild gazetesi, yaptırdığı bir araştırma kapsamında dünyadaki tüm ülkelerin ortalama ıq seviyeleri yayınladı. en yüksek ıq seviyesine sahip ülke 106 ile güney kore, en düşük ıq seviyesine sahip ülkeler ise 64 ile kamerun ve mozambik olarak açıklandı. türkiye’nin ıq seviyesi ise 90…
    türkiye: 90
    italya: 102
    kanada: 99
    abd: 98
    nijerya: 84
    kamerun: 64
    mozambik : 64
    ispanya: 98
    birleşik krallık: 100
    irlanda: 92
    mısır: 81
    almanya: 99
    hollanda: 100
    norveç: 100
    isveç: 99
    findlandiya: 99
    japonya: 105
    çin:100
    güney kore: 106
    malezya: 92
    endonezya: 87
    hindistan: 82
    avustralya: 98
    yeni zelanda: 99
    arabistan: 84
    yemen: 83
    israil: 95
    umman: 83
    kazakistan: 94
    şili: 90
    arjantin: 93
    uruguay: 96
    bolivya: 87
    brezilya: 87
    paraguay: 84
    meksika: 88
    tayland:91
    kamboçya:91
    vietnam: 94
    rusya : 98
    bosna hersek: 90
    moldova: 96
    yunanistan:92
    romanya:94
    bulgaristan: 92
    arnavutluk: 90
    sırbistan: 89
    macaristan: 98
    hırvatistan:90
  • bir maymun türünün (şu an hatırlayamadım hangisi) 70 ıq sahibi olduğunu düşünürsek fena bir ortalama değil.

nasıl ölçtüklerini merak ettiğim veri.
  • ulan benim çevrem ortalama 40-50 arası demek ki... ben neler çekiyorum allah'ım!