• türkiye için artık geçerliliğini yitirmiş soru. artık asıl soru "türkiye suriye olur mu". bana kalırsa suriye'de şu anda gördüklerimiz türkiye'nin 5 yıl sonra yaşayacaklarının fragmanı.

bana bir ülke gösterin ki:
    1 sene boyunca 15 günde 1 bombalı saldırıya maruz kalsın,
    yine aynı sene darbe teşebbüsü yaşasın, ohal ile yönetilsin,
    kamudaki 100 bin personel fetöcü terör örgütüyle bağlantılı diye görevden alınsın ve bu kadroların yeri doldurulmasın,
    kuvvetler ayrılığını gözeten siyasi rejimi lağvedip yerine tek adam rejimini getirmeye çalışsın,
    bütün bunlarla bağlantılı olarak ekonomisi alarm versin,
    toplumsal ayrışma hiç olmadığı kadar belirginleşsin,

ve tüm bu yukarıda saydıklarıma rağmen güçlü bir devlet olarak varlığını sürdürebilsin. öyle bir ülke yok. başkanlık sistemiyle istikrar geleceğini savunan iktidar yalaması tipler nedense suriye'yi baba-oğul neredeyse 50 senedir yönetmiş olan esad rejimini görmezden geliyor. siyasi istikrar dediğimiz şey tek adamın diktası olunca sonuç ne oluyor suriye'ye, ırak'a, mısır'a bakınca görüyoruz.

benim öfkem halka değil ama. çünkü onlar cahil. nasıl ki çocukların cezai ehliyeti yok, benim gözümde cahil insanlar da aynı. asıl öfke duyduklarım menfaat ilişkisi içinde o cahil halkı koyun gibi güden iktidar yalakaları, satılık kalemler. çünkü onlar ne yaptıklarının farkındalar. sonuçların ne şekilde gerçekleşeceğinin de farkındalar. hepsi el birliğiyle bu ülkenin felaketi olacaklar. ama onlara yine bir şey olmayacak. kendilerini güvenceye almış olacaklar çünkü. olan yine cahil halka olacak.
  • türkiye iran olmaz. zira iran bir çok konuda bizden daha ileridedir. kendi dil ve kültürüne sahip çıkar. sineması bize nal toplatır. onlar pers olmanın hakkını verir ama biz türk olmanın hakkını veremeyiz. araplara satılmış bir ülkede yaşamaya çalışırız.

türkiye'nin gidişatı afganistan'dır. bu gidişat üzerinde ki duraklardan biri de iran değildir.
  • gün itibariyle iran'da dünyanın en büyük kitabevinin açılması sebebiyle, o iş biraz zor.
  • ulan goren de ıran halkinda herkes filozof sanacak, antik donemden gelen kafa sikmelerden biktik artik, nasil turkiye'de comar surusunun nufusu okur yazar adam akilli insandan fazlaysa ıran'da da durum boyledir, tehreaaaaan'da takilip pece altindan latte hopurdetenlerin sayisi 13 yasinda evlenen kizdan azdir o yuzden ıran'da yonetim hala bu sekilde ilerlemektedir. eh cevap sana

edit: su an saat 2:29 meclis onunde kuran okunuyor. turkiye iran olmaz turkiye ne olur ben artik erdiremiyorum. see you later alligator

edit2: "gorende" yazan kim "goren de" olmali o... cok ayip. tesekkurler mor balina
  • iran ile zaman kaybetmemize gerek yok. 2 yıl daha sabredin, afganistan olalım.
  • iran'daki "iran, türkiye olur mu" korkusu daha büyüktür bence
  • cevabı "hayır" olan sorudur.

türkiye türkiye olmuştur artık, kendine has bir boka batmıştır. başka bir ülke "acaba ülkemiz türkiye gibi olur mu?" diye soracaktır.

ama bu günler geçecek ve bizi ittikleri karanlıklardan çıktığımızda "o neydi la!" deyip, bu karanlığı hiç unutmadan güneşli günler göreceğiz.
  • umarım bir iran olabiliriz.

siz sanırım iran'da halkın entelektüel düzeyi hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz. dünyanın en bilinçli, en çok okuyan toplumlarından birine sahiptir. ayrıca dünyada ne basılıyorsa tercüme ediyorlar.
  • akp sünni iran olmak istiyor zaten. zihniyet olarak hiç bir farkları yok. klasik benden olmayan vatan hainidir temalı din soslu milliyetçilik.
    bu arada iran ile akp'nin arasının kötü olmasının tek sebebi iran'ın şii olmasıdır. yoksa sünni milliyetçiliği yapsalar bir numaralı dostumuz olurlardı.
hesabın var mı? giriş yap