şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
2874 entry daha
  • sorumsuzlukları sebebiyle 2 yıldır merkez bankasında adıma açık kanuni takip kaydı bulunmasına sebep olan banka.

2017 yılında, kendilerinden üniversite zamanında aldığım 300 tl limitli kredi kartına 110 tl borcum kalmış. o dönem maaş aldığım bankanın kartını aktif kullandığım için, iş bankası kartımdaki borcu unuttum muhtemelen ki bu benim sorumsuzluğum evet.

sonrasında banka personeli tarafından arandığımı hatırlıyorum. telefon görüşmesinde kanuni takibe düşmemek için o gün bitimine kadar ödeme yapılması gerektiğini bildirmişti bir bayan. ben de iş çıkışı direk bankamatiğe gidip borcumu ödemiştim. sonradan çıkabilecek 3-5 tl faiz borcu v.b gibi şeylerden problem yaşamamak için de hesabımı belirli aralıklarla kontrol ettim, sorun yoktu. sonra hesap da kredi kartı da kapatıldı zaten.

geçtiğimiz hafta ev almaya niyetlenip de bir bankaya kredi çekmeye gidince olay ortaya çıktı. memur arkadaş bana kredi veremeyeceklerini, merkez bankasında kayıtlı takip dosyamın bulunduğunu söylediğinde "benim merkez bankası ile ne işim olur yahu?" diye bir tepki verdiğimi hatırlıyorum.

borç tarihi ve borca esas hesap açılış tarihini söylediğinde -borçlu olunan banka bilgisi yasa gereği verilmiyormuş- anladım direk iş bankası olduğunu. meğerse ödeme yaptığım halde takip bildirimi yapılmış ve 2017 temmuzundan beri de açık takip kaydım gözüküyormuş.

o hışımla çıkıp en yakın iş bankası şubesine gittim. gerçekten inanılmaz sinirlendim. sinirimin asıl sebebi ise kredi çekememiş olmam değil, birilerinin işini düzgün yapmaması sebebiyle mağdur olmamdı. benim tahammül sınırlarımı zorlayan en önemli şeylerden biridir, başkasının sorumsuzluğu yüzünden zarara uğramak.

yine de sıram gelene kadar kendi kendimi yatıştırdım, çünkü benimle ilgilenecek memurun bu olayla ilgili herhangi bir hatası mevcut değildi. hata kuruma aitti. bu yüzden kendisine güzelce anlattım olayı. bir dilekçe yazdırdı genel müdürlüğe gönderilmek üzere.

işin kötü tarafı, bu hata yüzünden muhtemelen minimum 6 ay kredi kullanamayacağım kayıt kapatılsa bile. -ki kredi risk puanım 1510 civarında, gayet iyi bir puan. normalde zart diye alabiliyorum istediğim krediyi- hadi diyelim bir mucize oldu hemen kullanabiliyorum, konut kredisi faizleri bugün 1,28'den 1,45'e çıkartıldığı için durduk yere zarara gireceğim.

yaktın beni iş bankası. çok kötü yaktın.