şükela:  tümü | bugün
 • 2010 yılında kurulmuş siyasi parti. resmi site
  (bkz: sosyalist partiler)
 • yargıtay cumhuriyet başsavcılığı verilerine göre kayıtlı üye sayısı 42 olan parti.
 • 70'li yillarda etkin olan ve bana bunlar neyin kafasini yasiyorlar diye sordurtan maoist orguttur. dogu perincek, gun zileli ve oral calislar gibi tanidik simalar bu partinin icinde aktif olarak gorev almislardir.

  mao'nun uc dunya teorisini siyasetlerinin merkezine koymuslardir. bu teoriye gore sovyetler birligi ve amerika dunyadaki iki egemen guctur ve her ikisi de emperyalist ulkelerdir. bu iki egemen devlete karsi turkiye gibi ucuncu dunya devletleri ulusal bagimsizliklarini savunmali ve milli savunma oncelik olmalidir. bagimli ve geri kalmis ulkelerin ancak bu sekilde guclenebilecegini ongoren uc dunya teorisi ve onun savunuculari sinif mucadelesi yerine ulusal bagimsizligi merkeze koyarak marksizmin en temel ilkelerini terk etmislerdir.

  bu teorinin yansimalari tikp'de de gorulmektedir. tikp o donemde gerilla mucadelesi veren, sovyetlere destek cikan partileri "sahte komunistler" olarak nitelendirmis ve bu orgutleri/partileri en az mhp kadar dusman bellemislerdir. sag-sol catismasini bir kontrgerilla provakasyonu olarak gormus, isci hareketlerini de ulusal bagimsizligi tehdit ettigi gerekcesiyle bastirmaya calismistir. (taris iscileri) yine uc dunya teorisinden yola cikarak sovyetlerin yayilmaci politikalarina karsi turkiye'nin nato uyeligini savunmustur.

  12 eylul darbesinden yana tavir almislardir. turk ordusunun gerici niteliklerinin oldugunu savunsalar da, 12 eylul'u ulusal bagimsizligin savunulmasi ve muhafaza edilmesinde onemli bir adim olarak gormuslerdir.

  sloganlari "ne abd ne rusya tam bagimsiz turkiye"dir.

  not: bu entrydeki bilgiler vehbi ersan'in 1970'lerde turkiye solu adli kitabindan alinmistir.
 • 12 eylül'ü mamak askeri cezaevinde savunmuşlar anlaşılan.
 • iki satır okuma zahmetine girmeyen dallamaların hakkında yorum yaptığı partidir de aynı zamanda. sıkıyönetim mahkemelerinde yargılanan perinçek kendi isteğiyle tıpış tıpış gidip sıkıyönetim komutanlığına teslim olduktan sonra çıktığı sıkıyönetim mahkemesinde bakın nasıl ifade veriyor:

  "devleti yıkma iddiasına en açık cevabımız yaşasın türkiye sloganımızdır. tikp milli savunmayı güçlendirmeyi merkezi görev kabul etmiştir. milli güvenlik derslerini destekleyen tek parti tikp olmuştur. sıkıyönetimi terör odaklarına karşı destekledik. nato'yu sovyet tehdidine karşı önemli bir etken olarak değerlendirdik. yalnız türk silahlı kuvvetlerinin değil, batı avrupa ordusunun da güçlenmesinden yanayız."

  yine oral çalışlar kenan evren'e gönderdiği bir mektupta şunları yazıyor:

  "bunun ötesinde aydınlık, yaptığı birçok yayınla sıkıyönetim komutanlıklarının, terör ve zorbalık odaklarına karşı başarı kazanmasına yardımcı olmuştur. aydınlık gazetesi, bugüne kadarki yayını ve mücadelesi ile milli güvenlik konseyinin ilan ettiği bu amaçların gerçekleşmesine basın alanında destek olmak için ‘hayatını dahi seve seve feda etmeye hazır’ olduğunu kanıtlamıştır.”

  şimdi o günlere dair yaptığı başka bir yazısında ise çalışlar şu değerlendirmeyi yapıyor:

  "asıl düşman tanımı, sovyetler birliği olunca abd’ye daha yakın pozitif bakış kaçınılmazlaşıyordu. bu nedenle 12 eylül 1980 askeri darbesine, ilk başlarda ‘sovyetler’e karşı milli bir duruş’ gözüyle baktık. aydınlık kapatılınca, ‘neden bizi kapattınız, biz zaten anarşi ve teröre karşıydık, siz de karşısınız’ şeklinde trajik bir tepki gösterdik.”şurada
 • resmi sitesinde önderler başlığı altında
  atatürk, şefik hüsnü ve hikmet kıvılcımlı'yı gösteren parti.
  bkz foto
 • ismail durnanın genel başkanı olduğu kola içmeyin diye açıklama yaparak kendinden söz ettiren tabela partisidir.
 • işçi partisi/vatan partisi'nden ayrılanlar tarafından kurulan parti.

  http://tikp.org.tr/

  kuram isimli teorik bir yayınları vardır.