şükela:  tümü | bugün soru sor
 • komplo teorisyeni aytunç altındal'ın, demesine göre, belgeleri olan iddiasıdır.

  milattan önce 700'lerde galler'den, şu an yaşadığımız toprakları işgal için, kopup gelen keltler işgali tamamladıktan sonra bu topraklara, geldikleri yerin başkenti olan "turkije" ismini vermiş. farklı olan tek şey "y" değil de "j" harfi.

  dayandırdığı belgeler ise kelt rahipleri druidlerin tuttuğu anallar. bu da ilgili video

  bu adamı ölümüne kadar takip ettim. adı üstünde komplo teorisyeni. anlattıklarını hep ilginç bulmuşumdur. inanıp inanmamak kıstas değil, bir şekilde mantığa oturtup dinlettiriyordu. bizlere de inanmak değil de aklımızın bir köşesinde dursun demek düşüyor.
  (bkz: türkiye isminin türkçe olmaması)
 • keltler = irlanda

  almanlar için germenler ve alamanlar** kullanılır.

  götünüzden element uydurmayın

  edit: üstteki arkadaş editlemiş. kendisi cahil gibi keltlere germenic bi halk diyordu..
  edit 2: silmiş
 • hatta iskoçya'dan anadolu'ya kadar tüneller olduğunu okumuştum bir yerlerde. doğru olabilir.

  https://www.cnnturk.com/…neller/625193.0/index.html

  hatta ekşide başlığı var: (bkz: tünelin bir ucu iskoçya'da bir ucu türkiye'de)

  allah allah, işler çok garip bir hal alıyor. https://youtu.be/utcet-ajswe?t=111
 • biri galler'den geliyor demiş diğeri irlanda demiş. ya bsg a.q önüne gelen götünde tarih yazmaya başladı.

  anadoluya gelen keltler roma imparatorluğu onları kovaladığı için uzun yıllar roma imparatorluğu ile savaşarak anadoluya girip kendilerini dış güçlere karşı koruyan galatyalılardır. milattan önce 7 değil 3. yüzyılda gelmişlerdir.

  celtlerin ana vatanı sanıldığı gibi sadece britanya adası değildir. fransadır. fransızların (frenk) anavatanının bugünkü fransa olmadığı gibi...

  edit: evet cahil bir de nick altı entry girmiş. okuduğunu anlayamıyor daha.
 • tarihi gerçeklerle uyuşmayan önerme.

  şimdi insanlık afrikadaki homo vadisinden çıkmış olsa da, ilk medeniyet sümer kabul ediliyor ya hani. üstelik asya-avrupa'da yaşayan pek çok halkın dilinde sümerce kelimelerin yaşaması tesadüf de değildir ya hani..

  şimdi burdan şuna bağlamak istiyorum. keltler bir yazar arkadaşın dediği gibi galyada görünüyorlar amaaaa buraya dikkat, yerleşik olarak. aslen bu kavim göçebe bir kavim. tıpkı prototürkler gibi demircilik ve binicilikte iyiler. sadece eğeri bulamamışlar. gel gelelim, bunlar bir şekilde karadeniz kıyılarına yerleşmişler. bunu nerden biliyoruz, yazılı kaynaklardan soyutluyoruz kendimizi, lazca ve lazcanın ağızlarına bakıyoruz. lazca ile keltçe de ortak kelimeler var. hmm diyoruz ki bu adamlar buraya gelmiş. bir de işin ilginci ortak küfürleri var, aya güneşe tapmak yerine bu iki unsura küfrediyorlar. siktiğimin ayı çıktı yine kurtlar basacak, siktiğimin güneşi neden doğmuyor gibi. tarihçiler değil de dilciler buna dikkat çekiyordu 2006 gibi okuduğum bir makalede.

  türkiye, kölemen türklerin devleti memlüklerin uluslararası adıdır. ilk kez memlükler kullanmıştır, batı literatürüne de haçlı seferleri sırasında girmiştir.

  keltler britanya'ya göç etmeden önce, britanya da piktler, bretonlar ve üst insan kabul edilen angl (melek)'lar bulunuyordu. yanlışımız varsa şimdiden özür dileriz tabi.