şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye x olur mu da pek sorulmayan cinsi.

  genelde biz avrupa’daki euro krizini yunanistan ve italya üzerinden okuduk. yani bu herifler ab’den gelen paraları yediler, üzerine istatistik manipülasyonu yaptılar sonra da siki tuttular.

  ispanya burada enteresan bir vaka
  krizden önce ispanya bütçe fazlası veren, kamu borcu %35 seviyesinde olan bir ülkeydi.

  peki ne oldu da böyle oldu..
  çünkü ispanya’nın bütçe fazlası vermesini sağlayan şey emlak piyasasındaki şişmeydi. herkes inşaat yapıyor, herkes mortgage alıyor, bu aşırı ekonomik canlılıkta devletin vergi gelirlerini yükseltiyordu.

  ancak 2007’de bu patladı.
  önce vatandaşlar ev almayı bıraktı çünkü paraları kalmamıştı, ev fiyatları çok yüksek olduğu gibi çok fazla sayıda ev yapılmıştı.
  sonra inşaat firmaları gümlemeye başladı
  sonra bunlara kredi veren bankalar gümledi.

  en sonunda ispanya devleti duruma el koydu.

  sonuç..2007’de kamu borcunun gayrisafi yurtiçi hasılaya oranı %35 iken birkaç senede %100’lere çıktı. yani özel sektörün borcu özel sektörün borcu olarak kalmadı.
 • sadece batida olan kotuluklere benzeyebiliyoruz. insanlar, hayat tarzi ve yemeklerde benzemeli. biraz protein alimi turkiye'ye ilac gibi gelir.
 • zor bir karsılastırma, ama yine de ilginc bir zihin egzersizi. konu baslıklarına gel:

  dinde reform: bir tarafta 500 sene once tamamlanmıs, burda gecen her sene 10 yıl geriliyoruz. bu gidisle 2030 gibi disleri misvakla fircalayıp götü kumla ovalayacagız.

  rönesans: adamlar ninja kaplumbağalar'la 4'erden halı saha mac yaparken bizde resim, heykel falan cok fena seylerdi. bu gunleri de cumhuriyet doneminde yapılan eserleri depoya kaldırıp yerine transformers, caydanlık falan gibi seyler koyarak degerlendiriyoruz.

  kolonileşme adı altında cil cil paralari cukkaladılar, adamlarin eli para gordu. gayrimenkul de olsa bir birikimleri var. bizim ecdad sagolsun bursa'nin dogusuna iki tas ust uste koymamis, elde avucta ne varsa slav kızları hareme kapatmak icin savurmuslar.

  son tahlilde bizim ispanya olmamız icin yarım binyıl geriye gidip, onemli yol ayrımlarında farklı adımlar atmamız gerkiyor(du)?