şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'nin her ülke ile arasında olduğundan daha soğuk yada daha sıcak olmayan, bildiğimiz türden ilişkileri... *
 • necmettin erbakan hukumeti doneminde imzalanan cogu antlaşmayla en iyi donemlerini yaşayan, aponun yakalanmasında mossadin yardimlari sonucu tekrar bahar donemini yasayip sonrasinda ortadogudaki olaylar nedeniyle soguyan ilişkiler.
 • akademik anlamda oldukça sıcak olan ilişkilerdir. sürekli israil hükümetinden burs, seminer haberleri gelir. olması gereken de budur.
 • silah ve kan uzerine sekillenmis, bugunku teror saldirilarinda payi oldugu savlari cok yaygin olan iliskiler... radikal'in bugunku haberine gore turkiye israil'i krizden kurtaran ulkelerden biri.

  israil'in parası silahtan
  israil en büyük üçüncü silah ihracatçısı haline gelirken, bunda türkiye ve hindistan'a satışın payı çok. türkiye israil'den 3 milyar dolarlık silah almış
  ap - kudüs - filistin'e yönelik işgal politikalarıyla tepki çeken israil, dünyanın en büyük beş silah ihracatçısından biri olurken, bunda iki yeni pazar olan türkiye ve hindistan'a satışları artırmasının payı büyük. amerikan defence news dergisi 2002 anlaşmalarına bakarak abd ile rusya'nın ardından israil'in dünyanın üçüncü büyük silah ihracatçısı olduğunu saptadı. ilk beşteki diğer ülkeler britanya ile fransa. uzi tüfeklerinden pilotsuz saldırı uçaklarına ve erken uyarı radar sistemlerine uzanan geniş bir cephaneliği bulunan israil, üç yıldır süren ikinci filistin
  intifadası'nın yol açtığı ekonomik kriz ve uluslararası tepkiye karşın silah ihracatından büyük gelir elde etti.
  'türkiye çok önemli'
  toplam ihracatı 30 milyar dolar olan israil 2002'de 4.1 milyar dolarlık silah anlaşması yaptı. geçen yıl bu rakam 2.6 milyar dolardı. sadece türk tanklarının modernizasyonu 700 milyon dolar tuttu. israil silah satışının yarısını hindistan'a yaparken, diğer alıcılar abd, singapur ve sri lanka. hayfa üniversitesi'nden yitzhak şiçor bu anlaşmaların stratejik değerine dikkat çekip, "hindistan'ın iran'la yakın ilişkileri var. israil silah satışıyla kazandığı diplomatik etkinliği kullanabilir. aynı süreç türkiye'yle işleyebilir. türkiye israil'in çıkarları açısından çok önemli" dedi. israil 1996'dan beri türkiye'ye 3 milyar dolarlık silah sattı. israil'de 200 silah üreticisi firma var. ancak ihracatın yüzde 90'ını iai, israil ordu sanayii, rafael, elbit ve elrisa karşılıyor.
  http://www.radikal.com.tr/…03/11/20/haber_96174.php
 • erbakan'nın başbakanlık döneminde " tsk ile israil'li firmalar arasında askeri modernizasyon projeleri " adı altında israil'in kendi hava sahası dar olduğu için türk hava sahasının israil uçaklarının uçuş eğitimine açacak anlaşmaya imza atmış olması acı bir örnektir .. nerden bilinebilirdi ki gün gelecek o uçaklar bir başka suyun kıyısındaki çocukları bombalasın ..

  http://www.referansgazetesi.com/…aspx?hbr_kod=45419
 • daha dün israil başbakanının türkiye büyük millet meclisinde konuşması,konya daki hava üssünden değişik zamanlarda habersizce kalkan savaş uçaklarının kafalarına göre suriye ye oraya buraya fütursuzca bombalar atması,israil-türkiye arasında varolan askeri anlaşmalar falan filan derken mevcut akp hükümetinin israili kınamasının sadece söylemlerden ve tribüne oynamaktan ibaret olduğunu gösteren,karmaşık ilişkiler yumağıdır.

  (bkz:http://sendika.org/yazi.php?yazi_no=21234)
 • özetle:
  - türkiye silah ihalesi açar
  - israil ihaleye girer
  - israil ihaleyi alır
  - israil silahları gönderir
  - türkiye parayı öder