şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 14 hizmet kolunda faaliyet gösteren sendikaların katilimi ile kurulan turkiye'nin ilk memur sendikalari konfederasyonudur.
  turk eğitim-sen, turk saglik-sen, turk haber-sen, turk buro-banka-sen, turk diyanet vakif-sen, turk tarim orman-sen, turk ulasim-sen, turk enerji-sen, turk erel hizmet-sen, turk imar-sen ve turk kultur sanat-sen olmak üzere 11 sendikadan olusmustur.

  goruldugu uzere tuzel kisiligin basina turk alan bu sendikaya dahildir. sag tandansli, sozde milliyetci memur guruhun tercih ve ragbet ettigi sendikalarin birlesiminden meydana gelmektedir.

  genel prensipleri, ne sis yansin ne kebaptir. devlet destekli kurulmus olmalari ihtimal dahilinde oldugundan, meydanlarda ne jop yerler, ne de bir mucadele icine girerler. sendikal faaliyetlerinin ozunu kesk'in yurutuyor oldugu politikalara alternatiflerler uretmek olusturur. zira, nasilsa olsa, kesk uyelerinin devletin polisinden dayak yiyerek, mucadele ederek kazandiklari haklardan faydalanacaklardir. ote yandan, devlet denen mekanizmanin uygulamaya koydugu isci ve memur kesiminin hak ve ozgurlukleri aleyhine isleyen uygulamalarin durdurulmasi, degistirilmesi ve kazanilmasi gibi mucadele isteyen durumlarda da pasif bir orgutlu topluluk anlayisina sigindiklarindan devlet mekanizmalarina da hos gorunmektedirler. yalaklik bu olsa gerek.

  (bkz: sarisin turk olur mu)
 • zam konusunda hükümetle anlaşmaya varamayınca yöneticileri açlık grevine başlayan sendika.
  adresi de http://www.kamusen.org.tr/ oluyor.
 • komik olmanin otesine gecemeyen eylemleriyle ekranlarda cizgi film tadinda izlenen sendika topluluğu. bir nevi kabile.
  eklemek lazım tabi, kamu sen denen oluşum, sol deokrat çizgideki kesk'in karşısında bir oluşum. bünyesindeki sendikalar milliyetçi-dinci çevreden. devletçi bir sendikanın devletten hak talep etmesinin nasıl komik tablolar yarattığını her gün görüyoruz zaten. fakat hazin olan şudur ki, memleketmizde sağcıların sendikaları, pek çoğunda katılım payı olarak solcularınkini geçmiş durumda. sendikacılığın özünde bir sol kültür olduğunu düşününce, ülkemizin cilvelerinden biri olarak kaydetmek lazım. kamu sen'in artık bıkkınlık veren çıplak ayakla yürüme, kefen giyme, makyaj yapma ve benzeri "komik" eylemleriyle şarlatanlıkları medyamız tarafından "sendikal tutum" olarak değerlendiriliyor. vah ki ne vah...
 • memurlara %70 zam istemiş olan sendika. sonra soruyolar memlekette niye sendikalar adam gibi işlemiyor, niye sol yok, niye şöyle niye böyle.

  kamusen gibi realiteden uzak, andavalca isteklerle işveren karşısına çıkan sendikalar oldukça işçinin hakkı asla kollanamaz. enflasyonun tek hanelerde gezdiği, özel sektör zamlarının en iyi %3-%4 seviyelerinde olduğu bir ortamda %70 zam istemek hangi hastalıklı zekanın ürünüdür çok merak ettim.
 • 1 mayis gosterilerine katilmamayi tercih eden memur sendikalari konfederasyonu. ve diger sendikalarin isbirligine gittigi, kendi aralarinda dayanisma gostedigi hemen hic bir seye istirak etmez kamu-sen. memlekettin en ucuz milliyetci, en sig, en tek sesli korosuna eslik etmektedir daha cok.

  acilimi ise 'turkiye kamu calisanlari sendikalari konfederasyonu'dur. bagli sendikalarin her birinin basinda 'turk' ifadesi bulunur, mesela turk ulasim sen, turk egitim sen,turk saglik sen, turk buro sen. ne cok korkuyorlar bazen baska bir seyle kazara anilmaktan. o yuzden bastan saglama almislar nerede durduklarini, acik etmisler kim olduklarini, kim olmadiklarini, kapilarinin kime acik, kime kapali oldugunu.
 • bünyesinde bulunan ''türk haber sen'' in bastırdığı 2006 masa takviminde '' sendikacılıkta tek adres'' sloganını kullanarak bizi biziden alan konfederasyon.

  böylelikle sendikal mücadeleye köfteci ya da pideci kıvamı katmışlardır. helal olsun. fikir babasını saygıyla selamlarım.
 • sınıf ve emek mücadelesi gibi kaygıları omayan sendikadır..iktidarlara göre hareket etmek ve yetki kazanmak gibi idealleri vardır..ne zaman ki, kamu emekçilerinin mücadelesi yükselişe geçse, kamu-sen bir dalgakıran gibi hemen devreye girmektedir. emekçiler lehine olan gelişmeleri, toplumun başka konulardaki hassasiyetlerini kışkırtarak başka yere çekmeye çalışmaktadır..mesela imf bütçesine karşı mücadelenin yükseldiği,eylemlerin başlayacağı bugünlerde, kamu-sen tartışmaların yönünü değiştirmek istemektedir.
 • başkanının bugün ermeniyim diyen yarın pkk lıyım der sözünü edebildiği kuruluş. (bkz: diyecek bir şey bulamamak)
 • uzmanlığı sarı sendikacılık değil, "akredite sendikacılık" olan konfederasyon.

  bkz:
  - "tsk sendikaları da fişledi", sendika.org, 5 şubat 2007
  http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=9630
  - "andıç geleneği sendikalara sıçradı", yeni şafak, 5 şubat 2007
  http://www.yenisafak.com.tr/…�i/sendikalara/s��rad�
  - aziz çelik, "'akredite' sendikacılık mı?", birgün, 7 şubat 2007
  http://www.birgun.net/…urrent=false&highlight=false