şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'den kıbrısa su taşıyacak olan boru hattı. 48 mil uzunluğunda olması planlanıyor. rumlar pek sıcak bakmıyor.
 • başbakan erdoğan'ın asrın projesi olarak tanıttığı projedir. kuzey kıbrıs'ın 50 yıllık su ihtiyacını karşılaması tahmin edilen bu proje, 107 kilometrelik bir hatta sahip olacak.

  ayrıca;

  kktc'nin ayrı bir yeri bulunduğuna dikkati çeken erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
  ''kktc, soydaşımız, akrabamız, kardeşimiz olmanın yanında hiç tartışmasız bizim göz bebeğimizdir, yüreğimizin, kalbimizin bir parçasıdır.

  ve ardından (bkz: başbakanın kktc'yi besleme olarak görmesi)
 • içinde ironi barındıran bir projedir. hes projeleriyle birlikte sen kalk ülkenin su kaynaklarının içine et sonra da git kktc'ye su ihtiyaçlarını karşılamak için proje yap. çok enteresan bizim ülke gerçekten.
 • kıbrıs'lı türkleri yine memnun edemeyecek olaydır.
  herifler su falan istemiyor, rahatlarını bozmayın ha bir de vize mize kalksın yeterli işte elemanlara.
  kıbrıs'ın en büyük sorunu alt yapı, artık kronik sel baskınları ve berbat elektrik altyapısını nasıl düzeltecekler o önemli.

  binmişler sırtımıza gidiyorlar zaten. o boru da döşendikten 3 sene sonra kesin sızdırma yapar.
 • bu projede suyu panzerlerle eğik atışla kıbrısa gönderebiliriz. hem de saygıdeğer başbakanımız böylelikle kıbrıs halkına ayağınızı denk alın mesajı verebilir.
 • vajinismus sorunu yaşayan kıbrıslı türkleri bu da tatmin etmeyecektir.
 • türkiye'nin kktc'nin vatandaşını çok sevdiği için yapmayacağı projedir. strajik konum denen bir şey var. az derin düşünün.
 • devlet su işleri'nin açtığı ihale sonrasında kalyon inşaat tarafından başlanılan proje.

  anamur'da dragon çayı üzerinde alaköprü barajı inşa ediliyor. buradan alınan su 22km uzunluğunda bir boru hattı ile anamuryum dengeleme haznesi'ne iletiliyor. bu dengeleme haznesindeki su da 1km uzunluğunda kara boru hattı ile deniz boru hattına bağlanıyor.

  işin zor, hatta çok zor kısmı burada başlıyor.

  deniz geçişi için 1600mm çapında, yaklaşık 70mm et kalınlığında hdpe borular kullanılacak. bu hdpe boruların -20m derinliğe kadar tranşe* içinde, -280m derinliğe kadar deniz tabanında, -280m'den daha derin bölümlerde ise -250m derinlikte askıda devam etmesi planlanıyor.

  tranşe içinde olan kısımlar ya da deniz tabanında devam eden boru hatlarında problem yok. benzerleri yıllardır yapılıyor ve gerekli malzeme ve ekipman türkiye'de var. boruları fıratpen üretecek, montajı da türk firmalar yapacak.

  -280m'den daha derin bölümlerde ise çok büyük problem var. bu bölümlerde neredeyse -1500m'ye kadar derinlikler var ve akdeniz'in o bölümünde yer alan bir vadi işleri çok zorlaştırıyor. boru hattını deniz tabanına sererek devam edemiyorsunuz, bu vadideki eğim çok yüksek. bu yüzden de değişik bir şeyler yapılması gerekiyor.

  bu yüzden boru hattının -250m'de askıda kalacağı bir proje hazırlandı. hatta alarka taahhüt grubu'nun bu projenin çok büyük emeği var ancak sonra nedense projenin ihalesine girmiyorlar.

  -250m'de askıda kalmak ne demek? aşağıdaki linkteki çizime bakarak bir fikriniz olabilir.

  http://i.imgur.com/ymucd.png

  böyle bir projenin daha önce dünyada örneği yok. bu boyutlardaki bir borunun, bu derinlikte, bu kadar mesafe götürülmesi daha önce denenmiş. hatta böyle askıda giden boru hattı projesi bile yok.

  peki bunu türkler yapamaz mı? elbette yapabilir. en nihayetinde bunu dünya üzerinde herhangi bir ülke yapabilir ancak bugüne kadar yapılmamış olmasının da belli sebepleri olduğunu unutmamak lazım. 1600mm çapında, 70mm et kalınlığında ve 500m (yarım kilometre) uzunluğunda borularla açık denizde cebelleşmek kimse istemez sanırım.