şükela:  tümü | bugün
 • ülkemizde yaşanan tahribat akıl almaz boyutlarda. hemen her gün ülkenin dört bir tarafından kültürel miraslara yapılan saldırılar hakkında haberler okuyoruz. bir arkeolog olarak son derece hassas olduğum bu konuda pek çok kişinin de benim gibi düşündüğünü görüyorum. fakat hemen hemen her gün gördüğümüz bu haberleri bir kaç cümle ile lanetliyor ve sonrasında unutuyoruz.

  işte bu yüzden sosyal medya ve basında yer alan belgelenmiş kültürel miraslara yönelik yapılan bilinçli ya da bilinçsiz tahribatların bir başlık altında toplanması gerektiğini düşündüm. bu sayede hem belki bir farkındalık oluşturabilir, yıllar içerisinde yapılacak olan tahribatların istatistiğini tutabilir hem de bu konu üzerine çalışacak araştırmacıların ya da (bir gün olursa) görevlilerin rahatlıkla ulaşabileceği bir veritabanı oluşturabiliriz.

  bu başlığı açma fikrini bana veren olay ise şu oldu. denizli acıpayam dodurgalar kasabasında bir mezar steli dikkatimi çekti. steli incelediğim zaman bu stelin, hasan malay tarafından yayınlanan bir makalede bahsettiği stel olduğunu fark ettim. stel tamamen korumasız ve bakımsız bir şekilde bir köşeye atılmış. tam üstünde bir baca var ve bacadan damlaya damlaya üzerinde zift izleri oluşmuş. daha önce koruma altına alınan bir eserin o hale gelmiş olması beni çok üzdü. hemen o halini twitter üzerinden paylaştım ve ilgililere de ayrıca ilettim. söz konusu eser

  ilk başta da dediğim gibi böyle bir veritabanına ihtiyacımız var.
 • denizli tavas ilçesi, vakıf köyü sınırları içerisinde bulunan herakleia salbake antik kenti definecilerin yoğun tahribatı altında.

  bu tahribatı bizzat giderek ve görerek belgeledim. bu şekilde devam ederse antik kentten geriye sadece moloz yığınları kalacak.

  konu ile ilgili makale

  tahribat ile ilgili video
 • hangi birini yazalım ki?

  ama aklıma gelenleri yazayım

  mesnevihane camii mesela. sitcom dizisi dekorasyonuna çevirdiler. aynı şekilde narmanlı han da sitcom dekorasyonu gibi kalakaldı taksimin kenarında. zavallı.

  ankara kalesi duvarları. tam bir fiyasko.
  sonra bir de dönerciye dönen iznik ayasofya camii var. konya eşrefoğlu camii de diğerleriyle aynı kaderi paylaşıyor.

  ama sorsan ecdadlarını çok severler.

  not: sinir olup olup editleyeceğim. ilk aklıma gelenler bunlar

  edit: opramoas anıtı
  bozdoğan kemeri

  ama en trajikomikleri sanırım sünger bob olan ocaklı ada kalesi

  edit 2: korkunç sümela manastırı restorasyonunu unutmuşum. insanlar dağa manastır yapmış, bizimkiler boş buldukları yerlere çimentoyu basmış. mihendizlik harikası.
 • unesco dünya kültür mirası listesinde yer alan hierapolis antik havuzu'na çöken beton duvar.

  kaynak