şükela:  tümü | bugün
 • tek sebebi, kurulacak devlet tarafından pkk ya verilecek destekse pek de yeterli değil. zira zaten pkk'ya başta abd gibi bir suru ulke bolgesel fiili deatek vermekteyken değişecek olan nedir sorusu akla gelen ilk soru oluyor. ayrıca arab'ın devleti var, fars'ın devleti var, yahudi'nin devleti var neden kürt'ün olmuyor ? sen bir türk olarak bağımsız milli bir devlet arzuluyorsun peki kürt neden bunu arzulamasın ? ayrıca başka devletlerin çatısı altında kimliklerinin yok sayıldığını da düşünürsek bu talebin peşine düşmeleri neden bu kadar anormal karşılanıyor ? varsın sana komşu bir kürt devleti kursunlar ama senin topraklarındaki iddialarından da vaz geçmek şartıyla. olamaz mı böyle bir anlaşma. zaten abd'de desteğini çekmişken kürtlerin gidebilecegi başka mantıklı yol var mı ?

  edit. tr. sınırları içerisinde değil mesela suriye topraklarinda.

  edit.2 pkk kurmuş olacak denilmiş e ozaman pkk hedefini gerçekleştirmiş olacak, hala daha türkye'de neden eylem yapsın ? kurduğu devletin topraklarını türkiye sınırlarını daraltacak şekilde genişletmeye mi çalıcak yani ? eğer sebep buysa türl ve kürtler oturup anlaşsın sen orda bir devlet kur ve çekil köşene, bu anlaşma daha iyi bir çözümü olmayan kürtler tarafından da kabul görürse ne ala.

  edit. terörizm meşrulaştırılamaz. kulağınızla dinleyip, aklınızla okuyun lütfen. makat üzerine oturulan kendi halinde bir organımızdır onu bu işe karıştırmayın.
 • çünkü;

  “milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, bölünemez”

  (bkz: mustafa kemal atatürk)
 • kurulacak devlet pkk icin bir "safe haven" olur. daha dogrusu su sartlarda devlet kurulursa zaten pkk kurmus olacak. oradan gecen pkk'lilar eylem burada eylem yapacak. kurulacak devlet de uluslararasi mesruiyeti olan bir devlet olacagi icin -ki devlet kurulmasi demek zaten bu demek- biz de buralar teror yatagi diye kafamiza gore operasyon yapamayacagiz. yaparsak bm uyesi bir ulkeye resmen savas ilan etmis olacagiz. o yuzden guney sinirimizda kurdistan kurulmasini istemiyoruz.

  not: suriye de bm uyesi mesru bir devlet evet. ama biz orada suriye devletine operasyon yapmiyoruz. suriye devletinin zaten kontrolunden cikmis bir alana, suriye devletinin topraklarini da fiilen isgal etmis konumda bir gruba operasyon yapiyoruz.
 • 20 senedir abdnin şemsiyesi altında her türlü imkana sahip olduğun kuzey ırakta haydiiii ben kerkük'ü ilhak ettim referandum yapıyorum diyerek yola çıkıp toplama ırak ordusu saldırınca kilometrelerce alanı adamlara bırakıp kaçarsan neden devletim yok diye ağlayamazsın .
 • bu gözler teröristi meşrulaştırmak isteyeni de gördü ya. bir de kibar kibar yazmış hakkı yok mu diye? yok kardeşim. işinize gelmeyince suriye'nin toprak bütünlüğünden türkiye'ye ne diyorsunuz, işinize gelince de kürtler türkiye toprağından yer almamak kaydıyla devlet kursun ne olur yani diyorsunuz. siktirin gidin amk teröristleri. sizin türkiye'den alacağınız tek şey ancak f-16 füzesi falan olur.
 • çünkü o topraklar bize selçuklu ve osmanlı türklerinin mirasıdır. orada yaşayan türkmen boyları sizin faşist politikalarınızla asimile edilip yok sayılsa da doğu'da yer alan tüm eseler, binalar, kaleler ve tarih türklere aittir. 1000 yıllık topraklarımızı hindistan'dan göçme, ne üdüğü belirsiz, bölgede dikili tek bir ağacı olmayan bir kavime peşkeş çekecek değiliz.
 • ülkenin sınırları içinde yaşayan on milyonun üzerinde olduğu sanılan kürt ya da türkiyeyi bölmeyi amaçlayan silahlı örgütleri ile anarşi ve terör üreten, doğu anadolu ve civarını kürdistan coğrafyası olarak gören ve bu coğrafyayı ırak, suriye ve iran’dan da toprak kopartarak kurmayı hedeflediği büyük kürdistan devleti haritalarına dahil eden, bu bölge için terör örgütünün siyasi kanadı vasıtasıyla statü isteyen ve bağımsızlık siyaseti yürüten kürt varsa, sınırlarının dışında da olsa kürt devletinin kurulmasını istemezsin. şimdi bugün bu devletin kurulmasını müsade edersen yarın devletinden almak isteyecekleri topraklara da müsade edersin.
 • devletimiz istemez. dünya, ay, mars, hatta samanyolu galaksisinde bir kürt bir hak kazanırsa devletimiz karşı çıkmaya meyillidir. nedenini bende anlamıyorum ama böyle. şuanda ortadoğuda tek düzgün ticari alış verişimiz olan, neredeyse bizim uydu devletçiğimiz gibi kullanacağımız kuzey ırak kürt yönetimine bile karşıdır. tek sığındıkları durum bizim kürtlerde ayaklanır bağımsızlık ister sözüdür. biliyorlar bu sözün yalan olduğunu ama yine de vazgeçmiyorlar. neden yalandır ben söyleyeyim sen güçlü adil bir devlet olursan senden hiç kimse ayrılmak istemez. en güzel örneği abd ve rusyadır. 20yıl önce ruslarla birbirini kesen çeçenler rusyaya en sadık halk oldular. abd de hiçbir eyaletin bağımsızlık gibi bir derdi yok.

  edit: kukla devlet olacak demiş arkadaşlar. şimdi komşularımızın uydu kukla devletlik durumlarına kısaca bir bakalım.
  gürcistan: %50 rus- %50 son zamanlarda ab
  azerbaycan: nispeten bağımsız ama %60 rus.
  ermenistan: %100 rus.
  iran: nispeten daha bağımsız ama yine rus etkisi yadırganamaz.
  ırak: %75 abd ,%25 rus
  suriye: %100 rus
  kıbrıs rum yönetimi: %50 yunan, %25 ingiliz, %25 avrupa+ israil
  yunanistan : %100 ab
  bulgaristan : %100 ab

  bu tabloya bakarak kuklalık konusuna pek yabancı olduğumuz söylenemez.
 • verelim gitsinciler gelmiş yine,

  kardeşlerim olay kukla devletin kurulup kurulmaması degil, bugunku pozisyonda bunun hakiminin kim olacağıdır, yoksa kuzey ırakta var bi tane. en, azından ekonomik açıdan tr ye ne faydası olmuştur kuzey ırak'ın.. ki bi pkk devletçiği değil, barzani devletidir kendisi. şimdi ise abd&israil güdümünde bi kuzey suriye pkk devletçiğini kimse istemiyor.. yoksa kürt kardeşim, kendi devletinde yaşasın hatta tr ile stratejik ortaklık yapsın, ortak ticaret sanayi ilim bilm peşimde koşsun buna ne itiraz olur?