şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son anlaşmalara bakılırsa üsküdar'ı coktan geçmiş atlı durumu. bir zaman once george negus programinda izlerken kanim donmustu.. putin'in demir pencesi altindaki medyanin agzina bile almaktan cekindigi konuyu, yani nukleer sızıntiların korkunclugu ile ilgili gercekleri bir kac yurekli insan gizlice cekip yayinlamisti. halu hazirda hasmetlunun cikarlarini onemle gozetleyen yandas medya ve cogu gercekleri arastiracak gucu olmayan diger medya sayesinde oyle geliyor ki, turkiye felaketin kucagina dogru ilerlemekte .. buyuk bir yanilgi icinde oldugumu temenni ederim ..

  konu ile ilgili programin adresi..

  (bkz: http://www.sbs.com.au/…d/540362/n/exporting-trouble)
 • kendi halkinin bile guvenligini saglayamayan birilerine, " gel buyur meydan senin eti senin kemigi benim" demek.

  "rusya devlet başkanı dmitriy medvedev'in resmi ziyareti çerçevesinde dün ankara'da imzalanan anlaşmaya uygun olarak rusya türkiye'de ilk nükleer güç santralinin inşaatını gerçekleştirecek. hem de inşaatı tamamen rusya tarafından finanse edilecek nükleer santral sonraları rusya'nın malı olacak.
  bu projenin belirli derecede benzersiz uygulanma düzeni günümüzde dünyada, nükleer santraller tesisi piyasasında bir örnek oluşturacak.bugün rusya, aynı zamanda 5 yabancı ülkede,bu arada çin, iran ve hindistan'da nükleer güç santralleri inşa etmekte olan bir tek ülkedir. daha önce nükleer santralin işletime sunulmasından sonra rusya nükleer santral kurulduğu ülkeden çekiliyordu. bugün ise rusya türkiye'de uzun zaman için kalmak niyetindedir."rosatom" başkanı sergey kiriyenko, rusya'nın sadece nükleer santrallerin inşası ile ilgili sözleşmeleri hayata geçirmekle yetinmeyerek böyle projelerin eş yatırımcısı olmak ve ilgili ülkelerde kalmak niyetinde olduğunu belirterek şunları söyledi:

  türkiye saha ve gerekli koşullar sağlıyacak ve işlemeye hazır santrali alacak. nükleer güç santralinin inşaatına yatırım rusya tarafından yapılacak, diğer yatırımcılar da celbedilecekler.başlangıçta %100 oranında rus sermayesi temelinde proje şirketi kurulacak.gelecekte %49 oranında yabancı yatırımcılar, bu arada türk yatırımcıları celbedilebilirler.

  türkiye'de 4 reaktör bulunacağı nükleer santral inşa edilecek.santralin inşaatına yaklaşık 20 milyar dolar harcanması planlanıyor.nükleer güç santralinin işletilmesine başlandıktan sonra türk şirketi ile elektrik sevki konusunda sözleşme bağlanacak. sergey kiriyenko devamla şunları söyledi:

  bu,her iki tarafa yararlı sözleşmedir.türkiye'de ilk nükleer santral yapılacak.türkiye'nin , böyle tesisleri inşa etme ve sonra nükleer güç santraline sahip olma konusunda deneyimi yoktur.türkiye hükümeti tarafından oldukça bilgece bir karar alındı.ta başlangıçtan türkiye, topraklarında nükleer güç santralini kuracak, sonra da bu santralin sahibi olacak bir ülke bulmak istiyordu. bugün biz,yap-işlet-devret modeline uygun inşaatın yanısıra güvenilir işletim ve sonraları santralin devreden alınması için sorumluluğu üzerimize alıyoruz.bu, nükleer enerji üretimini geliştirme yoluna girmek niyetinde olan ülke için oldukça bilgece bir karardır. pekçok ülkeler türkiye'nin pozitif deneyimini hesaba alarak aynı yolu tutabilecekler.

  gelecekte türkiye kendi topraklarında 2-3 nükleer santralın yapımını gerçekleştirmek niyetindedir. ilgili inşaat çalışmalarına rusya da katılabilir. "

  (bkz: http://turkish.ruvr.ru/2010/05/13/7761498.html)
 • türklere emanet etmekten daha evladır
 • kendi nükleer atıklarını olur olmaz yerlere dehleyip, cogu ulkelerin basina bela kesilen, ulkeye guvenmektir. pek yakinda turkiye yi kendi ozel nükleer atık çöplüğü olarak kullanmaya baslayinca bir ihtimal recep bey " bebelerin eğri bügrü doğmasi kaderlerinde var " diyecek herhal ..
 • düşüncesizlik denilemeyecek kadar aptallıktır. rusya, nükleer enerji konusunda kendi güvenliğini bile sağlayamamaktadır. göz göre göre rusya'ya bu işi yaptırmak geleceğimize çomak sokmaktır.

  (bkz: i don't need sex anymore)
 • emanetten ziyade hibeye donusmus korkunc durum.

  "rusların incirlik üssü"
  17.06.2010 - 00:06

  akkuyu nükleer santralı'nın, ruslar için yeni bir ‘’incirlik üssü yaratacağı’’ öne sürüldü. türkiye bedelsiz olarak araziyi ruslara verecek. santralin inşası için, rusya'dan işçi gelecek, akkuyu’da 10 bin kişilik işçi köyü kurulacak.
  ankara- yapımı yıllardır tartışılan akkuyu nükleer santralı için türkiye ile rusya arasında imzalanan anlaşmanın, ruslar için yeni bir ‘’incirlik üssü yaratacağı’’ öne sürüldü. türkiye bedelsiz olarak araziyi ruslara verecek. santralin inşasını rus işçiler yapacak ve akkuyu’da 10 bin kişilik işçi köyü oluşturulacak.
  chp mersin milletvekili al rıza öztürk, santral için yapılan anlaşma konusunda, bir soru önergesi ile enerji bakanlığından bilgi istedi. ancak, anlaşmanın gizli olduğu gerekçesiyle öztürk’ün önergesi geri çevrildi. öztürk de kendi kaynaklarından, anlaşmanın detaylarını öğrendi ve şu bilgileri verdi:
  ihalesiz verildi: silifke aydıncık arasındaki akkuyu nükleer santrali için enerji bakanlığı ile rusya arasında anlaşma imzalandı. daha önce, bu konudaki ihale iptal edildi ve şimdi ihalesiz olarak rusya ile anlaşma yapıldı. santral sadece doğu akdeniz’de değil, tüm türkiye’yi sosyal, ekonomik, ekolojik ve jeopolitik boyutlarda bir nükleer maceraya sürüklemesi açısından son derece önemlidir.’
  her şey ruslara emanet: bu anlaşma sonucu, geleceğimiz de rusya’ya teslim edilmiştir. anlaşma uyarınca sahibi yüzde 100 rusya olan bir proje şirketi kurulacak. türk tarafı bedelsiz olarak araziyi rus şirketine devredecek. rus şirketi buraya dört adet vver-1200 rus modeli reaktör ünitesi kuracak. santralde üretilecek elektriğin sahibi rus şirketi olacak. santralin inşası için, de rusya'dan işçi gelecek. santral rus personelce işletilecek.
  10 bin kişilik yeni incirlik: ruslar, akkuyu’da 10 bin kişilik işçi köyü oluşturacak. türk tarafı, rus çalışanların ülkeye giriş çıkışı, akkuyu sahasına yerleşimi, çalışanların edindiği taşınır ve taşınmaz mallarının yönetimi konusunda özel kolaylıklar uygulayacak. yani ruslar akkuyu'da âdeta incirlik gibi özerk bir üs elde etmiş olacaklardır. türk tarafının hisseleri en fazla yüzde 49 olabilecektir yani çoğunluk hisseleri ruslarda olacaktır. santralin yakıtı da rusya'nın tvel şirketi tarafından sağlanacak.
  alim garantisi de var: türkiye, birinci ve ikinci ünitenin üreteceği elektriğin yüzde 70’ini, üçüncü ve dördüncü ünitelerin de yüzde 30’unu, 15 yıl süreyle 12.35 abd senti olacak şekilde alım garanti sözleşmesi imzalayacak. akkuyu sahası için düşünülen vver-1200 model üniteler rusya tarafından yeni geliştirilmiştir. dünyada vver-1200 model bir reaktör işletme halinde bulunmamaktadır ve henüz rüştünü ispatlamamıştır.
  bizim ama bizim değil: akkuyu, bir ülke sınırları içinde bulunup da sahibinin bir başka ülke olduğu, dünyanın ilk nükleer santral olacak. hiç bir ülkede yabancı bir devlet, başka bir ülkede nükleer santralın hem finansmanını hem inşaatını hem de işletmesini yüklenmedi. nükleer teknolojiyi savunan akademisyenler, bile isyan halindedir. türkiye’nin doğal gaz dış alımında rusya'ya bağımlılığı yüzde 64, petrolde yüzde 33 olmuştur. nükleer santral le bu oran enerjideki bağımlılığı yüzde 80’e çıkaracaktır. (gazeteport) "

  (bkz: http://www.gazeteport.com.tr/…iyaset/news/gp_707784)
 • turkiye nin binbir derdi üzerine birini daha eklemek.

  "en tehlikeli tasarı kabul edildi

  tbmm dışişleri komisyonu’nda, türkiye ile rusya federasyonu hükümeti arasında akkuyu sahasında bir nükleer enerji santrali tesisi ve işletilmesine ilişkin anlaşma kabul edildi.

  basına kapalı gerçekleşen toplantıda, akkuyu’da nükleer santral kurulmasına ilişkin anlaşmaya chp’li üyeler sert tepki gösterdi. anka’ya konuşan chp istanbul milletvekili şükrü elekdağ, “bizi kobay olarak kullanacaklar” diyerek eleştirilerini şöyle anlattı:

  “kurulmak istenen nükleer elektrik santrali ab’de lisans almamış. rusya’da bu santral kurulmamış. kanıtlanmamış bir santral. rusya’da bile yok. ispatlanmamış bir santral. bizi kobay olarak kullanıyorlar. bir ülkede kurulmuş olması ve işletilmesi gerekirken, bu by-pass ediliyor. endişe verici bir husus. bunun fiyatı iki misli, dünyadaki elektrik santrallerinden. üstelik akkuyu’da yer için 1978’de lisans alınmış. yani aradan 32 yıl geçmiş. ayrıca, burası fay hattı üzerinde.”

  (bkz: http://www.mudanyamudanya.com/…t.asp?sayfa=3&id=802)
 • (bkz: akkuyu)
 • (bkz: çernobil)