şükela:  tümü | bugün
 • neresinden tutsan elde kalan saçmalıktır.

  birincisi, bünye farklıdır herkeste, kimi 1 birayla refleks kaybına uğrarken kimi 3 birayla uğrar. ayrıca polislerin üflettikleri promil ölçerin doğru sonuç vermediği 3 hafta önce şöyle bir olayla görüldü:

  eve dönüşte çevirmeye girilir, alkol alınalı saatler olduğu için güvenle üflenir: 107 promil! itiraz edilir, tartışılır, hastaneye gidilir.

  hastanede doktor gözetiminde üflenir: 35 promil.

  bu sefer de polis itiraz eder, kan testi yapılır: 47 promil.

  gece sorunsuz biter. e hangisi doğru bu saçma sonuçların şimdi?

  refleks testi şart.

  ikincisi de, ticari araçlarla ilgili uygulama. bugün doblo, connect gibi araçlar ticari sınıfına girdiği için 1 promil alkol bile ehliyetinizin alınmasına yetiyor. kamyon mu ulan bunlar? bildiğin araba işte. sigara içseniz bile promil çıkıyor. hatta redbul yüzünden 6 promil alkol çıkanı var. google'da bulabilirsiniz.

  düzenleme gerek.

  edit: alkollü araç kullanmayı savunuyormuşum gibi anlaşılmış, 1 birayla araba sürenlerin de normal değillerse cezalandırılması gerektiğini düşünüyorum. aynı şekilde 2 bira içip refleksleri yerinde olanlar da gereksiz yere cezalandırılmamalı.
 • bir de 8 yaşında evinin önünde oynarken amına koduumun düşük promil alkollüsünün canını aldığı tuğba aydın'ın ailesinin fikirlerinin de alınması gereken iddia.