şükela:  tümü | bugün
 • "rock'n roll buralara nasıl geldi, öncesinde neler oldu ve 70'li yıllar nasıl bitti" gibi sorular üzerine hazırlanmış bir kaynak.

  ayrıca 60 ve 70'lerde çıkmış olan 700 kadar plak kapağını da toparlamış olması açısından, sahaf ve plakçıları dolaşırken çantada gezdirilmesi iyi olacak eserdir

  http://twitpic.com/djbo8v

  esen kitap / kapak tasarım: mazhar bilgiç
 • "saykodelik yıllar" alt başlığında hazırlanan 1. cilt şu bölümleri içermektedir;

  zenci velvelesi:
  ülkemizin caz tarihi mütareke yıllarında istanbul’a bir saksafonun gelmesiyle başlıyor. çıkış merkezi new orleans olan caz dünyaya yayılırken bizim buralara da hemen ulaşmış. halk bu müziğe önceleri “sinir müziği”, “yamyam müziği” ve “zenci velvelesi” gibi adlar takmış. 1950’ler biterken celal ince, ilham gencer ve erol büyükburç popüler müziğe ilk yön veren isimler olmuş.

  abidik gubidik twist
  1957’de deniz harp okulunda ilk rock’n roll grubunun kurulması ve erkin koray’ın gs lisesi'ndeki konseriyle rock’n roll ülkemizde etkisini gösteriyor. barış manço 1962’de vinil plak dönemini başlatan isimler arasında yer alıyor. twist salgını sinemadan modaya her yanı sararken, 1964’de tülay german’ın “burçak tarlası” adlı plağı ve 1965’de hürriyet altın mikrofon yarışmalarıyla “anadolu pop”un temelleri atılıyor.

  saykodelik yillar
  70’li yıllarda barış manço, cem karaca, erkin koray ve moğollar’ın başa yazıldığı onlarca isimle “anadolu pop” yükseliyor. avrupadan katmandu’ya giden yolda en önemli konaklama noktası sultanahmet. rock, protest şarkı sözlerine güçlü bir vurgu getiriyor. kasetlerin yaygınlaşıp plakların raflardan çekildiği günlere kadar yaşanan “saykodelik günler”, 12 eylül 1980’de son buluyor.
 • kapak tasarımıyla içimizi kıpır kıpır yapan ve heyecanla kitapçılara düşmesini beklediğimiz, bu coğrafyanın müzik tarihine yönelik faydalı bir eser.
 • sadece sevgili dostum kertenkele yazdığı için değil,
  sadece çok uzun ve özverili bir çalışma sonunda ortaya çıkartıldığı için değil,
  sadece küçücük de olsa terimizle, emeklerimizle bir parçası olduğumuz rock tarihinin kaynak kitabı olduğu için değil,
  okudukça keyif aldığım, keyif aldıkça okuduğum, öğrendiğim ve resmin büyüklüğünü kavradığım bir kitap olduğu için...
  okumayan kalmasın...

  sevgili kertenkele'nin ellerine sağlık.
 • en kısa vakitte edineceğim kitap. arşivlik.
 • türkiye rock tarihi adlı bu çalışmanın alt başlığı "saykodelik yıllar"dır. burada kullanılan "saykodelik" kavramının yazımı konusunda, kitap hazırlanırken durup bir düşünülmüş ve kitabın girişinde şu açıklama yapılmıştır;

  kitabın adı “saykodelik yıllar”… “jazz” mı “caz” mı? ya da “rak” mı okunur “rok”mu sorularında olduğu gibi burada da “saykedelik” mi “saykodelik” mi sorusu ortadaydı. dünyada caz, rock, heavy metal ve blues terminolojisinde yer alan birçok kavram, sokaklarda bu tip değişimlere uğramıştır. ben de “psychedelic” konusunda bizim sokaklara kulak verdim. doğrusu bildiğiniz gibidir. ama yine de emin olmayın!
 • geçtiğimiz cuma gecesi sefahathane'de lansmanı gerçekleşmiş kitaptır... ama bir eğlenilmiş bir eğlenilmiştir ki bu kadar olur
  https://www.facebook.com/…12121&type=3&l=f4d9c99675
 • her sabah işe hazırlanma curcunasında, bilgisayardan sabah haberlerini açarım "yüxexes" ; izlemeden kulağa çalınabilen birkaç enstantene yakaladım, yakaladım; sonra off.. malum evimde on yıldır tv & receiver hırdavatları yok; umarım bu beden nefes almayı sonlandırdığı güne kadar da girmeyecek! (dinimiz amin)
  tam giyinmiş, kahvemi içmiş, bardağı çalkalarken, tanıdık bir sesssss! güven abimmmm! bi yandan iş, bi yandan o! hemen ekrana yapıştırırsın post-it 'i; " ntv; 08:51 "
  ve işten dönüldü; kapitalist sistemin kölesi rolündeki bendeniz, eve döner dönmez, sabahki uktesini tamamladı!
  ntv güne başlarken (09.12.2013) saat: 08:51 >> "güven erkin erkal ve türkiye rock tarihi 1 kitabı" tanıtımı benim gibi izleyememiş dostlara !!! (kaçırmayın)
 • bu pazar (15 aralık) günü, 7 kadıköy kitap günleri'nde imza günü olup üzerine eş dostla sohbet edilecek olan kitap
  https://www.facebook.com/events/397612213704487/
 • arşivlik, şükela-ül inci.
  hani güven abi bursa'ya gelse, kitabı imzalatsak, iki üç kelam da söyleşide etse, evlerimize "zenci velvelesinin cezbeli hali" ile dönsek şükela olmaz mıydı?