• 2002 newroz konserinin gülümse kısmı ve bu konser dvd’sini her izlediğimde ağlıyorum. ne oldu 2002’den bu ya o 90’ların yangınına rağmen 2002’de şu olabiliyordu bugün ne oldu ne sezen aksu aynı sezen ne memleket aynı gerçekten canım yanıyor. gitmek kolay buralarda atıp turan insanların büyük bölümünden rahatım izole ve iyi bir sosyal yaşamım var ve istediğim zaman gidebilirim de ama var olmak ve mücadele ne ara önemsiz oldu gerçekten bilemiyorum artık. sanki her şey boşaltıldı ve acı olan bunda iktidarın payı gözümüzde büyüttüğümüz kadar çok değil, bıraktık hepimiz.. bir başkasını düşünmeyi bıraktık ve bu durumlara kadar geldi mevzu!
  • bu ülkede yapılmış en güzel,en cesur, en anlamlı ve en görkemli konserler dizisi.canlı izlemek kısmet olmasa da dvd si ile idare ediyorum.
  • sezen aksu'nun 2002 yılında izmir efes antik tiyatro, antalya aspendos açık hava tiyatrosu, istanbul harbiye cemil topuzlu açık hava tiyatrosu ve belçika’nın brüksel kentindeki güzel sanatlar sarayı’nda “avrupa hareketi” kapsamında düzenlediği konser dizisidir.

sezen'in hem en sevilen şarkılarını söylediği hem de yahudi, hristiyan ve müslüman kültürlerin kendi şarkı ve ilahilerini muazzam korolarla seslendirdiği bir konserdir. eski türkiye'ye ait en güzel konserlerden biridir.

konserin tamamı

not: 48:34'te siyah-beyaz vurgulanan, yiğidim, aslanım..
  • dünden beri bu muhteşem gösteriyi izliyorum.
    hd kalitesini bulamadım ama olsun.

farkında mısınız? bu konser akp iktidara gelmeden 3 ay öncesinden, eylül 2002 tarihinde verilmiş. bu büyüklükte ve bu coşkuyla bir daha konser verildiğini hiç sanmıyorum. mozaikten ziyade ebruli konseri. türk, kürt, rum, ermeni, yahudi... toplumun içiçe geçmiş kültürü.
    akp ve siyasal islam ayırmış bizi.

(bkz: lanet olsun)
  • sadece türkiye değil, anadolu tarihinin en muhteşem sanat organizasyonu.

sene 2002 ...
    aradan yıllar geçse de bugün özlemle açıp izledim. bazılarının niye sezen aksu'yu sevmediğini şimdi daha iyi anlıyorum.
  • spotify 'a gelmiş. yıllar önce çok istemiştim mp3 olarak sahip olmayı. 2019 müzik yılı olacak belli.
    (bkz: sezen aksu)
  • ayrıca konser kayıtlarından oluşturulan ve aynı isimle artık dijital platformlardan dinlenebilen sezen aksu albümü.
  • türkiye'de eşi benzeri olmayan sanat eseri konser...

sezen aksu, 174 kişilik bir koro ile türkçe, ermenice, rumca ve kürtçe dillerinde şarkılar söylüyor.
    sezen aksu: "türkiye topraklarının ortak kültürünü sunmayı hedefleyen konserler için sezen aksu duygularını şu sözlerle dile getiriyor:
    “asırlardır birlikte yaşıyoruz. bu olağanüstü topraklardan yükselen bütün sesler bir arada olsun, birlikte şarkı söyleyelim istedik. çünkü bizim gerçeğimiz bu. çünkü herkes var olmalı… bunca insan tek bir ağızdan şarkı söylerken ortak duyguda ve kültürde kendiliğinden buluşuyor. bu zorla ya da planlanarak doğacak bir uyum değil. bu kadar insanı çok kısa sürede sorunsuz bir şekilde bir araya getirmek mucize gibi bir işti. bir kez daha anladım ki evrenin kusursuz bir planlaması var ve buna müdahale etmek mümkün değil. yani olması gereken, ne olursa olsun oluyor…"

dvd1
    1.gülümse
    2.bindokuzyüzkırkbeş
    3.bir çocuk sevdim
    4.ne anlarsın
    5.dansöz dünya
    6.leha dodi
    7.la romansa de rıka kuriel
    8.bastoniko de djevezli
    9.amed nesim-i subh-dem
    10.istanbul
    11.sen ağlama
    12.git
    13.geri dön
    14.beni unutma
    15.ne kavgam bitti ne sevdam
    16.mıa pista apo fosforo
    17.her şeyi yak
    18.ah bir ataş ver
    19.izmir'in kavakları
    20.çamlığın başında tüter bir tütün
    21.sto pa kaı sto xanaleo
    22.strose
    23.to diko mu paploma
    24.çekin uşaklar çekin

dvd2
    25.yerevan-erebuni
    26.gomidas
    27.sarı gyalin
    28.buke
    29.ağlama yar ağlama
    30.yara min
    31.lo berde
    32.dua
    33.segah salat-ı ümmiye
    34.segah teşrik tekbiri/evgara saz semaisi
    35.rast kar-ı muhteşem
    36.batan gün kana benziyor
    37.aksaray'dan geçer iken çevirdiler yolumu
    38.keskin bıçak
    39.rakkas
    40.şarkı söylemek lazım
    41.yeniliğe doğru
    42.arkadaş

152 dk.
  • ülkemizde yapılan, neredeyse bütün kültürlerin temsil edilmeye çalışıldığı ilk, tek ve yegane konser.

umarım türkiye'nin bu konserdeki ruhu yakaladığını görmek bizlere nasip olur. hiçbir kültürün baskın gelmeden, birbirine üstünlük kurmadan yaşatılmaya çalışıldığı bir ülkeye ulaşmak ümidiyle...

bir kez daha minnettarım sezen aksu
  • sezen aksu' nun sadece bir şarkıcı, söz yazarı ve besteci olmayıp , gerçek bir efsane olduğunu gördüğümüz konserler..

şimdi tekrar daha sakin sakin seyrettim..bir daha anladım , kendisi neden ülkenin her kesimi tarafindan yıllarca çok sevilmiş..bu çok da alışılagelmiş bir durum değil bizim için..yıllarca zengininden yoksuluna , entelektuelinden egitimsizine ,doğusundan batısına, kürt türk rum ermeni musevi bu topraklarda kim yaşarsa yaşasın , kimliği ne olursa olsun ,herkesin en çok sevdiği isim olmuş..bunu bu konseri seyredince daha iyi anlıyorsunuz..

konserde kendi sarkilariyla birlikte çok farklı etnik kökenli şarkıci ve grupları ile sahneyi paylaşmış sezen..bir yandan rumca şarkılar ,sirtakiler,bir yandan ege ,karadeniz turkuleri,roman havalari..bir yandan musevi sefarad grubu ilahileri, bir yandan islam tasavvufu ilahileri...bir bakiyorsun 500 yıllık bir klasik osmanlı şarkısı, sonrasında kürt veya ermeni türküleri..arkada muhteşem bir klasik batı müziği senfoni orkestrasi ve pop müzik enstrümanları harmanlanmış...

her bir orkestra grubu üyesi veya konuk sanatçı sezen aksu'ya hayranlıkla bakıyorlar..kamera onları da çekmiş..hele o diyarbakır çocuk korosu sahnedeyken yaşanan duygusal anlar..insan olanın kayıtsız kalamayacagi guzellikte görüntüler..

konserin finali ise gerçekten olağanüstü...

bu konser sadece bir konser değildi..bu konser , bize ülke olarak aslında bir yandan ne kadar sansli bir yandan da politikanın bizi ne kadar mahvettigini gösteren bir konser..bu konser bundan yıllar yıllar sonra seyredildiginde belki değeri daha iyi anlaşılacak konser..insanlığın, kardeşliğin ,bütünlüğün ne kadar önemli olduğunu gösterecek..

yapıldığı yıl 2002..çok tepki almış, tehditler almış, uyarılmış ...ama sezen aksu vazgeçmemiş..çıkmış sahneye türkçe ,kürtçe, ermenice, rumca, ibranice şarkılar söylemiş,söyletmiş..bu büyük bir olay...hem de o devir için...yukarıda biri söylemiş , eski türkiye'nin belki de son güzel olayı..

konserin teknik açıdan çok iyi olduğunu da söylemeliyim..çekimleri, ses ve görüntü kalitesi harika..seyirciler arasında bir ara hrant dink gözüküyor..sarı gelin'i hem ermenice hem türkçe söylüyor sezen..ayrica bir rum ezgisiyle osmanlı müziğinin ne kadar benzediğini görüyoruz..yani o kadar çok ortak seylerimiz var ki..sezen aksu'nun yapmak istediği bu işte..bunu da o kadar güzel başarmış ki ayakta alkislayip o kadını gidip alnından öpmek gerekiyor..

ha , tüm bunlardan sonra sezen aksu ile ilgili ileri geri konuşup onu belli bir politik kiskacin içine çekmeye çalışanlara tavsiyem..açıp şu konseri sakince bir seyretsinler..onun ne yapmak istediğini mutlaka anlayacaklardir..

sezen aksu -turkiye şarkıları konseri 2002

efes antik tiyatro- aspendos açıkhava tiyatrosu-istanbul harbiye açıkhava tiyatrosu

edit: seyirciler arasında ; hrant dink, mehmet ali birand, ali kırca, serap aksoy, aydın güven gürkan, cemil ipekçi, levent yüksel, demet sağıroğlu , güler sabancı , önder fırat, cengiz çandar, ayşe özgün , fener rum patriği , diyanet işleri başkanı...
hesabın var mı? giriş yap