şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gençlik ve spor genel müdürlüğüne bağlı olan bu kurum 1991 yılında kurulmuştur.
 • kahraman olgaç'in igneyle kuyu kazar gibi emekleriyle kurulmus kurum.
 • akıllara zarar reklamı olan federasyon. bi kurum şansını bu kadar karavana kullanabilir mi?
  korku filmi mi satranç reklamı mı belli değil.
 • turnuvalara katılabilmenizi sağlayan lisansı almak için yapmanız gereken işbankası şubesine gidip hesap açtırmak, varsa, hesap açtırdığınız şubeye gidip "böyle böyle" diyerek derdinizi anlatıp kartı teslim edip 15 gün sonra lisanslı kartınızı almaktır. iş bankası kartınız olmuş lisans, öyle bir şey. ondan sonra o elo senin bu ukd benim kaptırın.
 • son yapılan seçimde bin türlü oyunun döndüğü, tarafsız kalması gereken devlet görevlilerinin alenen taraf tuttuğu ve ancak bu sayede ali nihat yazıcı'nın kazanabildiği federasyon.
 • 1954 yılında dernekler yasasına göre kurulan federasyon, 1991 yılında devlete bağlanmış ve 2004 yılında da özerk hale gelmiştir.

  federasyonun 1954'te ancak dernek olarak kurulabilmesi ve 1991'de devlet yardımı alabilmesi için 37 yıl geçmesi, 10 milyon nüfuslu komşumuz yunanistan'ın 11 büyükustası varken 80 milyonluk türkiye'nin hala 1 büyükustası olması (*) gibi konuları hiç kimse bilmez. bu gerçekler türkiye'nin satrançtaki durumu hakkında bir fikir verebilir.

  (*) ötekisi mihail gurevich sonradan türk vatandaşlığına geçmiştir, bir tane türk gerçek büyükustamız vardır o da suat atalık'tır.
 • adım adım beni nasıl yediklerini anlatacağım.
  1) tsf yatırılan lisans ücretleri karşılığında sporculara puan veriyor. bu puanlar sayesinde de tsf'nin ürünlerinden almanıza imkan sağlıyor. (süper bir olay)
  2) ben de bana tanınan bu fırsatı değerlendirip tsf'nin marketinden birkaç gün arayla 1 satranç seti ve 4 adet çalışma kitabı sipariş ettim.
  3) kapımda bulduğum kargonuz var yazısı üzerine kargo şirketine gittiğimde yaptığım tek şey kargomu teslim almak oldu. tsf benim yerime ücretini ödemiş. (takdir edilesi)
  4) kargomu açtığımda ilk sipariş ettiğim ürün ile birkaç gün sonra sipariş ettiğim ürünü birlikte görünce hakikatten çok şaşırdım. titiz davranmışlar ve 1-2 gün gecikmeli de olsa beni yormamak için bütün siparişlerimi bir anda göndermek istemişler. (sağolsunlar)
  şimdi sıra saçmalık kısmında;
  5) satranç setinin beyaz kalesi ve siyah fili eksik. ürün resminden kat kat küçük bir takımın gelmesini saymıyorum bile

  ne yapacağım şimdi ben bu satranç takımıyla? dama oynamıyorum ki eksik taşın yerine bozuk para koyayım. tek kelimeyle saçmalık, kutluyorum.

  edit: ertesi gün aradım, gayet anlayışlı davrandılar. durumu özetleyen bir mail atmamı istedikten sonra kargomun gönderildiği mesajını da attılar. helal olsun valla; ancak keşke #28911949 olmasaydı da taşlar elimde olsaydı. kısmet değilmiş.

  edit 2: bu gün (özellikle belirtmek isterim ki cumartesi günü) federasyona ait şirketin müdürü tarafından arandım. (görevli değil, uzman değil, şef değil, müdür yahu müdür!) ekşisözlük'ten entryimi okuduğunu, eksik taşlar ve kargo şirketinin işgüzarlığı için üzgün olduğunu söyleyip takımımı yenileme sözü verdi. halbuki federasyon bana eksik taşları zaten göndermiş, bu konudaki yükümlülüğünü sağlamıştı. sorun yurtiçi kargo'nun hatasından kaynaklanıyordu.
  kendilerine yönelik eleştirel yazımı yermek yerine sorgulayan; ben zaten taşları gönderdim, o da kargo şubesine erken gitseymiş demek yerine çözüme odaklanan federasyonuma gerçekten de minnettarım. sizler en güzel duyguların sahibisiniz.
 • suat atalık'ı heba etmiş federasyondur.
 • sadece büyük şehirlerde değil, küçük yerlerde de yayılması için daha fazla etkinlik yapmasını beklediğimiz federasyondur.
 • yarar listesinde tuhaf maddeler var:
  "kişileri düşünen, araştıran, yargılayan varlıklar haline getirir ve yaratıcılıklarında özgür bırakan bir ortam hazırlar."

  dusunme-arastirma kismini anladim (sayilir) da sonrasi biraz cosmus. "yargilayan varliklar", "yaraticiliklarinda ozgur birakan bir ortam"... yargilayan varliktan kasit ne mesela? muhakemenin gelismesi mi? oyleyse, bi alaka kurabiliriz. ama ifade yine de tuhaf. "yaraticiliklarinda ozgur birakmak" da oyle.

  "yepyeni hedefler göstererek bu yeni hedefler doğrultusunda motivasyon sağlar."

  hedefi satranc mi gosteriyor satranc hocasi mi, kim gosteriyor? satranc federasyonu mu? bu nasil is ben anlamadim.

  alti ustu bi oyun lan! satranc iyidir guzeldir de, can degildir olm. hedef medef gostermez.