şükela:  tümü | bugün soru sor
 • devlet içinde devlet bir yapısı vardır.bulunduğu şehirleri kalkındırmıştır.ilk şeker fabrikası atarürk'ün önderliğinde uşak'ta nuri şeker adlı bir çiftçi tarafından kurulmuştur.fakat üretime geçen fabrika ise alpulludur.daha sonra turhal ve adapazarı gelir.hemen hemen tüm çalışanlarına lojman verilmiştir.ve koloni halinde yaşarlar.askeriyeden çok daha fazla sosyal tesislere,imkanlara sahiptir..şeker camii,şeker ilkokulu,şeker kampı,şeker yurdu,şeker sigorta,şekerbank'da(önceleri) yine bu kuruma bağlıdır.fabrika müdürleri o ahalilinin ağasıdır.ardından muhasebe,ziraat ve işletme müdürleri gelir.kendilerinden çok sefayı hanımları ve çocukları sürer.müdürün evi dubleks villa, hizmetçili,bahçıvanlı ve bekçilidir.şeker fabrikaları genel müdürü bu kurumun en büyüğüdür.ve öyle şimdiki gibi bir fabrikanın genel müdürü olup 1000 kişiden sorumlu değil, tam 43 fabrikadan ve her birinde en az 3 bin kişi çalışan ve onlardan sorumlu bir genel müdürdür bu.merkezi ankaradadır.
  böylesi büyük bir kurumdan şimdilerde iz bile yoktur.hiçbirşey eskisi gibi olmadığı gibi tüm imkanları bozulmuş olup teker teker fabrikalar satılmaya başlanmıştır.önce konya şeker sonra kütahya satılmıştır.adapazarı da satılığa çıkarılmıştır.memlektte her kurumda olduğu gibi bu kurumun da içine edilmiştir.
  *
 • eskilerin seker sirketi seklinde kısalttiklari şirket, şeker dışında ürettikleri süt ürünleri de ara sira piyasada bulunurdu. belki de türkiyede üretilmiş en leziz tereyagi da bu şirket tarafından üretilmiştir. lojmanlari ve sosyal tesisleri de çok ünlü idi.
 • şeker makine fabrikaları afyon eskişehir ankara turhal erzincan
  şeker fabrikaları ağrı alpullu bor burdur çarşamba çorum elazığ elbistan erciş ereğli erzurum ilgın karskastamonu kırşehir malatya muş susurluk uşak yozgat adapazarı kütahya
 • bünyesinde barındırdığı basınçlı kap imalat teknolojisinin hala bir çok şirket tarafından sahip olunmadığı imalatçı firma
 • osmanlı zamanında temelleri atılıp, cumhuriyet döneminde devlet desteğiyle kurumsallaşıp, ülkenin gözbebeği farbrikalarından biri haline gelmiştir. 1930'lu yıllarda bakım ve onarım sıkıntıları nedeniyle içine makina fabrikaları entegre edilmiştir. bu fabrikalar o dönemde yalnızca şeker fabrikalarına değil endüstrideki birçok alana da hizmet etmiştir. kalkınmaya büyük katkıları bulunan tşfaş ne yazık ki günümüzde zarar etmektedir.

  bilgi icin, http://www.turkseker.gov.tr/
 • akp döneminde zarar etmeye başlayıp özelleştirilme kapsamına alınan türkiye'nin dev kuruluşlarından biri.
  genel müdürü azmi aksu'dur. abdülkadir aksu'nun kardeşi.
 • bütün şeker fabrikaları, akp hükümeti tarafından saatışa çıkarıldı. adamlara para lazım oldukça etrafa bakıyorlar, ne kalmış elimizde diye. 2010 yılının planları yapılıyormuş bu şekilde. şeker fabrikaları yetmezse, elektrik üretim santralleri de satılacakmış. böylece 2010 yılını da bunlarla kurtarmış olacaklar. yılların birikimi şeker fabrikaları, 2010 a meze olacak. peki bütün geçmiş yılların birikimi olan bu değerlerimiz de bitince neyi satacaklarını hiç düşündünüzmü?

  genel müdürü, değerli başbakanımız sayın erdoğan'ın küçük oğlu değildir.

  (bkz: mirasyedi)
 • 2000 yılında 30 milyon ytl zarar etmişken 2001 yılında özelleştirme karşıtı bir yönetim başa geçip bu cumhuriyet emaneti kurumun 55 milyon ytl kâr edebileceğini kanıtlamıştır. kulislerde bu kârın sadece biriken stokların satılmasıyla sağlandığı dedikodusu dolaşırken aynı yönetim 2002 yılında tam 237 milyon ytl kâr açıklamıştır. seçimlerin ardından değişen hükümet, bilhassa gdo devi cargill'e kıyak adına özelleştirme kapsamına alınması düşünülen böyle bir kurumun kâr ediyor olmasına katlanamayıp ilk iş olarak yönetimi değiştirmiştir. değişen yönetim ilk yılları olan 2003 yılında yüksek verimli bir kurum ele aldıklarından isteseler de zarar edemeyip 265 milyon ytl kâr açıklamak zorunda kalmışlardır. bu hatalarını 2004 yılında telafi ederek kârı önce 83 milyon ytl'ye ardından gelen 2005 yılında da 44 milyon ytl'ye düşürdükten sonra 2006 yılında 60 milyon ytl zarar açıklayıp derin bir "ohh" çekmiştir.

  bu güzide kuruluş artık rahat rahat peşkeş çekilebilir.
  çünkü "zarar" ediyor.
  bu işler de böyle yürüyor.

  (bkz: #13514149)
 • gün itibariyle özelliştirilmektedir bu kurum. henüz rakam ve kazanan şirket belli olmadı ama 510 milyon doları geçti ihale.
  edit:605 milyon $ akcan a.ş vermiş en yüksek teklifi.
 • tekel çalışanları eylem yaptı...

  herkes iyice izlesin bu görüntüleri.
  ama, şeker şirketi* işçileri daha iyi izlesin.
  zannediyor musunuz ki özelleşen o fabrikaları alanlar oralarda şeker üretecek
  ve o üretimde şeker şirketi işçisini çalıştıracak.
  hey yavrum hey...

  pancar konusunda milli politikadan yoksun hükümet nişasta bazlı şeker kotalarını düşürmeden özelleştirmeye devam ederse,
  elbette her satılan fabrika kapanacak ve o fabrikaların kotaları nişasta bazlı şeker firmalarına devredilecektir.

  bundan önce özelleşen et balık kurumu ve süt endüstri kurumu ne oldu?
  fabrikalar kapandı.
  arsalar kullanıldı.

  bu iş bu kadar.

  vatandaş uyuma!