şükela:  tümü | bugün
 • bir mark twain kitabı.

  --- spoiler ---

  kitap 1800 yılların ikinci yarısında ülkemize (daha doğrusu izmir ve istanbula) gelen amerikalı bir insanın gözünden ülkeyi görmemizi sağlıyor.
  türk kahvesinin küçük bardaklarda servis edilen, içinde 1 parmak tortu olan "hayatatında tattığı en iğrenç şey" olduğunu söylüyor.
  türk hamamından rahatlayarak çıkan birisinin zavallı olduğunu..
  nargilenin onlarca kişi tarafından aynı ağızlıktan (marpuç) içtiği, dumanının bütün vücudu kapladığı bir soyluluk göstergesi olduğunu.. ve hiç beğenmediğini...
  türklerin yalancılıkta yunanların önüne geçtiği..
  türklerin birer pagan olduğunu filan söylüyor.

  adam böyle görmüş bizi.

  --- spoiler ---

  okunası bir kitaptır. 7-8 sene evvel okumuş idim. sözlükte bir arkadaşın vesilesi ile hatırlamış, bi ara bunlan ilgili yazayım demiş 1,5 aydırda fırsat bulamamıştım. okuyun az. olmuyor böyle elif şafakla kahraman tazeoğluyla...
  biraz kırın zincilerinizi. sürüye kapılmayın.
 • motosiklet günlüklükleri filmini izlediğimden beri en büyük hayallerimden birisidir. hazır işsizim de. arabamı satıp daha düşük bir model araç alırsam 15 bin lira civarı bir bütçe kendime yaratabilirim. nasıl bir plan yapayım diye düşünüyorum. önce karadeniz mi, yoksa doğu mu? teröristler hala yol kesiyor mu? nerelere gitmek görmek gerekir?