şükela:  tümü | bugün
 • bir m. kemal sözü. aslı şöyledir: "türkiye cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. en doğru, en hakiki tarikat,medeniyet tarikatıdır.."

  ama görüyoruz ki artık memleket şeyhler dervişler ve müritler memleketi haline gelmiştir. televizyonlarda şeyhler ve imamlar nasıl yaşayacağımıza karar vermektedirler. ve onların düsturları dışına çıktığımızda terbiyesizlikle, ayıpla, realist olmamakla suçlanmaktayız. realizmin ne alakası var lan?

  edit: meczup değil mensup olacakmış.
 • rte nin bugünden sonra bol bol kullanacağı yeni söz
 • türkiye'nin % 90'ı için geç kalındığı için, okununca insanı üzen entrydir.
 • kılavuzu hoca olanların yeni anladığı 90 senelik söz.. adam ve silah arkadaşları ülkeyi kurtarmış, cumhuriyeti kurmuş, gelecekteki tüm tehlikeleri sunmuş.. yeni mi geldi aklınız başınıza amk!
 • diyanet'in varligindan bi haber insanlarin 'ah atam vah atam' nidalariyla dile getirdikleri soz.
  ataturk'un yaptiklarina katki saglamak daha yararli olacaktir. zamaninda gerekli olmus olabilecek bir kurumu kendi menfaatleri icin kullanan bir kesim oldukca ve bu kesime en ufak bir elestiri dahi yapmak istemeyen 'aydinlarimiz' da bol olursa, ataturk'un hedeflemis oldugu;

  'sorgulayan ve ozgur insanlarin yasadigi, muasir medeniyetler seviyesine cikmis'

  bir ulke olmamiz zor gorunmekte.
 • bence çok yanlış gelmişsiniz. dünyayı arka planda yönetenler hep şeyhler ve dervişler veya master and apprentices(usta ve çıraklar)'dır...

  (bkz: #39005325)
 • bugün yaşadığımız olaylardan sonra tekrar aklıma gelen o muhteşem söz.
 • "türkiye cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz.

  en doğru, en hakiki tarikat,medeniyet tarikatıdır.." m. kemal atatürk

  neden mi peki , neden olmamalı , az biraz vaktiniz varsa bazılarını izleyin ;

  tarikat sapıklığı

  ya gavs de , uçağını kurtarsın

  çocukların da dahil olduğu şişlemeli zikir

  şeyhin girdiği tuvalete girilmez

  kafasına bıçak çaktılar lan adamın !

  kaderimizi şeyhler konseyi belirliyormuş

  müridlerin eşleriyle ilişkiye giren şeyh
 • mustafa kemal atatürk vecizesi. ben bu sözü o kadar önemsiyorum ki, hani kurtuluş savaşı'ndan sonra atatürk'ün becerdiği bence en iyi iştir. ha, kurunun yanında yaş da yanmış mıdır? muhakkak. ama tarikatlarda, tekkelerde, mürşid denen kişilerce neler söylendiği, neler yapıldığı herkesin malumu. ben bunu çok yakından biliyorum çünkü çok yakın arkadaşım bu tarikatlardan birine devam ede ede, bugün yataktan çıkamayacak kadar hasta hale geldi.

  aslında buna da ihtiyaç yok. bugün ''allah-u ekber'' diyerek kendini patlatan, inanmıyorlar diye, içki içiyorlar diye, zina ediyorlar diye milleti öldürmeye kalkışan, kur'an'ın hiçbir yerinde yazmadığı halde, garip garip hadislere dayandırıp fetvalar hazırlayan, islam'ı bir din, bir hayat görüşü, bir dik duruş olmaktan çıkarıp siyasete alet eden, desteklediğ partiden bile milleti kafir ilan eden hep bu gruplar.

  bakın mürşid demek aslında yol gösteren demek. ama öyle hale geldi ki, daha geçtiğimiz sene miydi? ünlü bir oyuncu babasını öldürdü. açıklama olarak da ''gavs'ımın sesini duydum. baban kafir, onu öldür'' dedi falan diye bir şeyler zırvaladı. işte, mürşid kelimesinin içi, bu boş hurafelerle dolduruldu ve millet dininden uzaklaştırıldı.

  din diye pazarladıkları şeyin islam'la uzaktan yakından alakası yok. bugün sünni, şii gibi mezheplerin uydurduğu dinlerle gelinen nokta ortada. kur'an'a aykırı ne varsa, bu mezheplerin içinde mevcut. ve insanlar baya baya bunu din zannediyor. şeyhinin sözünü allah'ın sözü zannediyor. sözünden çıkmanın günah olduğunu zannediyor çünkü; kur'an okumuyor. kur'an bilmiyor.

  neden okumuyor? ''sen okuma anlamazsın'' diyorlar çünkü onlara. ''sen bizim ilmihal kitaplarımızı oku. sen bizim haftalık, aylık dergilerimizi oku. biz seni nasılsa sırat köprüsü'nde (?) bekleyip kurtaracağız'' diyorlar. ''peygamber nasılsa şefaat edecek'' deyip, insanları atalete, allah'a karşı kaypak bir duruşa itiyorlar. bunların hepsi değilse de, yüzde 90'dan fazlası bu zihniyette.

  o yüzden, atatürk bu sözde çok isabetli. ha, bu kişilerin infazını doğru bulmuyorum. fakat ortada böyle bir gerçek var ve ben haşa ilah değilim. sorgusu suali bana düşmez. allah sorar, muhatap cevaplar. ben o toplara girecek değilim. sadece, cumhuriyet ve şu öngörülerin hakkını teslim etmek istiyorum o kadar. şimdiye ortadoğu'nun bir parçası olmuş, çoktan işgale uğramıştık diye düşünüyorum.

  bunu da böyle ifade etmiş olayım.