şükela:  tümü | bugün
 • kendi kendisini "biz kendimize dusen gorevi yerine getirdik evrim (devrim degil) devam edecektir" diyerek fes etmesini bilmiş, silahli mucadeleye hep karsi cikmis, fikiri baz almis, dusun dergisi, felsefe dergisi gibi 2 dergiyi turk toplumuna kazandirmis asmis parti. de yayınevi ile sıkı baglarida vardı.
 • şu an varolan veya varolduğu söylenen tsip'in kanuni açıdan geçerliliği tartışma konusudur.!*
 • teori insanları idiler... hala da öyleler... elit kimliklerini bırakmışta değillerdir lakin gerçekçi ve varolan durumda laklaktan öteye geçebilmeyi -en çok- başaranların içinde bulunduğu bir süreçtir de.!
  tektaş ağaoğlu'ndan mübağalaya yer vermeden yapacağım şu aktarma sanırım bazı şeyleri anlamayı kolaylaştırır.
  20 yıl önce 30.000 kişiye bir şeyler anlatıyorsam şimdi o 3.000 kişidir. bu sistemin gerekliliğidir, bırakıp etmek olmaz, buna isyan edip palyaço olmaya da gerek yok... süreç -teoride olduğu gibi- devam etmekte, ancak bu dik duruşu bırakmanın da anlamı yok...

  velhasıl ; liselerde öğrenci avına çıkarak, ellerine birer gazete verip ülkeyi kurtarma davasına düşenler, reislerin, gardaş edinmeleri, aydınlık aydınlık diye bar bar bağıranların avazları, benim yazdığım şu yazının neye ne yararı var sorusunu sormama vesiledir bu parti.! (bu deney)

  isviçre... oraya bakmak lazım asıl... oraya bakmalı.!
 • 12 marttan sonra (1974) kurulan ilk legal sosyalist parti.
 • günümüzde sadece kağıt üstünde var olan parti.
 • 1980 sonrasinda turgut kocak ve mehmet sumbul genel baskanlik yapmislardir.
  tsip 1994 yilindaki yerel secimlerde isci partisini desteklemistir.
 • genel kongreye doğru yaklaşan, ankarada parti örgütlerini zar zor kurabilmiş genel başkanlığını fiilen turgut koçak ın yürüttüğü 2. adamlığını celal fil in yaptığı mithatpaşa cad 10/10 da genel merkezi bulunan ekinsanat ve kitle isimli iki dergi çıkaran 1974 ün çok uzağında olsa da zamanla örgütlenerek ülkemizde yeni bir sosyalist parti olarak güç bulmasını umduğum, ayrışma hastalığı karşısında sosyalistlerin beraber hareket etmesi gereğini savunan parti.
 • genel başkanlığını ali öner adlı emekli bir işçi yapmaktadır.
 • tkp ile ve diğer sol partilerle neden işbirliğine gidilemediğiyle ilgili açıklama yapmışlardır. www.tsip1974.com'dan aynen kopyalıyorum.

  önemli açiklama

  partimiz, türkiye sosyalist işçi partisi 23.11.2010 tarihinde türkiye komünist partisi, özgürlük ve dayanışma partisi, emek partisi ve halkevleri’ne 12 haziran 2011 tarihinde yapılacak parlamento seçimleri nedeniyle bir mektup çıkarmış ve konuyu görüşmek üzere 27 kasım 2011 günü saat 14.00’de çağrılı tarafları tsip genel merkezi’nde buluşmaya çağırmıştır. bu çağrıya sadece tkp telefonla yanıt vermiş ve aynı gün istanbul’da 90 yıl kutlamaları nedeniyle katılamayacaklarını daha sonra toplantıya katılacaklarını bildirirken, özgürlük ve dayanışma partisi, emek partisi ve halkevleri çağrıya hiçbir yanıt vermemişlerdir.

  daha sonra ise tkp bize geri dönmemiş, aksine yukarıda sözü geçen kuruluşlarla seçim işbirliği çalışmaları yapmış, taraflarla bir anlaşma sağlanmadığı görüldüğü için herkes kendi yolunda gitmeyi gerekli görmüştür. işte tam da bu aşamada tkp ile yeniden seçim işbirliği yapılmak üzere bir görüşme yapılmış, daha sonra bu görüşmelerden çıkan görüşleri tkp’li arkadaşlar myk’larına götüreceklerini söyleyerek geri döneceklerini belirtmişlerdir. dedikleri tarihlerde de tekrar genel merkezimize gelerek bizzat genel başkanımız ve gyk üyelerimizden üç arkadaşımızın bulunduğu bir toplantı yapılmış, yapılacak seçim işbirliğinin nasıl olması gerektiği tıpkı kendilerine yazılan mektubun içeriğindeki gibi sözlü olarak aktarılmıştır. tkp adına katılan arkadaş; birlikte iki partinin seçimlere katılacaklarını her iki parti bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyurmalıdır isteğine karşılık olarak; “seçimlerde tkp’yi destekleyen bir açıklamayı siz tek başınıza yapın, biz bu konuda epey yol aldık” diyerek, partilerinin birlikte basın açıklamasına yanaşmayacağını belirten bir karşılık vermiştir. bunun üzerine kendisine genel başkanımız turgut koçak, “bu partimizin sizinle seçimlerde ittifak yaptığı anlamına gelmez, koşulsuz sizi desteklediğimiz anlamına gelir, partimizin seçimle ilgili görüşlerini size yazılı sunacağız, yazılı da yanıt bekliyoruz” demiş, mektubu ilgili arkadaşa vermiştir. ilgili arkadaş; “partimiz size yazılı yanıt verecektir” demesine karşın 11 nisan 2011 tarihinde aday listelerinin ysk’ ya veriliş saatinin bitimine kadar da geri dönülmemiştir. oysa kendilerine verilen yazının tarihi 23 mart 2011 tarihidir.

  partimiz, seçimlere sol ve sosyalist solun birlikte girmesi gerektiği konusunda ısrarlı olmasına karşın, bu çabaların hiçbiri ne yazık ki karşılık görmemiş, en son tkp’nin tutumu ise bize gerekli mesajı fazlasıyla vermiştir.

  bu nedenle; seçimlere birlikte bir blok olarak girmeyi başaramayan ya da girmek niyetinde olmayan sol ve sosyalist solun geniş emekçi yığınlar katında inandırıcılığına helal getirilmiştir. hiç kuşkusuz sözü geçen partiler istedikleri gibi davranma özgürlüğüne sahiptirler. ancak burjuvazinin böylesine dayatmalar içinde olduğu bir dönemde bu tutumun gereksizliğini görmemek de, o denli gerçeklerden uzak bir davranıştır. bu tutuma karşılık gelmesi hesabıyla ve sermaye partilerinin sola ve sosyalistlere dayatmak istedikleri yüzde 10 barajını hiçe saydığımızı, 7734 tl gibi bağımsız aday olmanın da önünün kapatılması yolunda başvurulan akıl almaz yöntemi boşa çıkarmak için türkiye sosyalist işçi partisi olarak seçimlere girmeye karar verdik. partililerimiz ve partimize yakınlık duyan herkes sandığa gidecek ve varolan partilere ve bağımsız aday olanların hiçbirine oy vermeyecek oy pusulası yerine isteklerimizi dile getiren kendi oy pusulamızı atacağız.

  türkiye sosyalist işçi partisi (tsip)