şükela:  tümü | bugün
 • "mit türkei-urlaub unterstützt man nur erdogan" !
  meali;
  "türkiye tatili erdoğanı desteklemektir" !

  viyana havaalanında elektronik bilboardlarda paylaşılan yazı !
  mit türkei-urlaub unterstützt man nur erdogan
  bu neyin kafası diye sorası geliyor insanın ?!
  aleni olarak düşmanlıklarını sergiliyorlar avusturyalılar. aferin size sevgili viyanalılar !
  çok hümanist, çok modern, çok demokratik, çok özgürlükçü insanlarsınız, tebrikler !
  linkte avusturya'da konuyla alakalı yapılmış röportaj var.
 • (bkz: işten çıkarken adama ingilizce am günü yağ)

  debeediti: bok gibi entry olmuş amk, başlığı da düzenlemişler biraz,bakınızın manası da kalmamış neyse.

  dostlarım bu sefer debe editini kendim için kullanacağım, benim pederin yıllardır yazdığı şiirleri kıtap yapası gelmiş, ben de nasıl bi gaza geldiysem "dur bakalım ihtiyar, bi sefer de bizim sana bir hayrımız dokunsun !" deyi verip olaya lömbürt diye atladım ama şu mizanpaj kapak tasarımı falan derken benlik bir olay değilmiş, bi ufaktan yardım edebilecek dostlar yeşillendirebilirse çok mutlu olurum, adam aramaya da çekiniyor ama anlıyorum içten içe;" yine bi boku beceremedi heralde!" demiyorsa ben de ne olayım:) babam yani tanıyorum ciğerini ama bi yardım ederseniz ben de and içtim şaşırtmaya, bu sefer başaracağım kafaya koydum, anlayan eden ankara'dan dostlarım, bi el atarsanız minnettar olurum...
 • eğer doğruysa artık iyice işin bokunun çıktığını gösteren yazı.

  gerek abd, gerekse avrupa akp türkiye'siyle tamamen ipleri koparma noktasında. almanya'da erdoğan'ın telekonferansla mitinge bağlanmasını engellemeler, independent'te çıkan yazı, avusturya'nın bu tutumu, hiçbir avrupa ülkesinin darbe sonrasında türkiye'nin yanında yer almaması vs. batı tüm bağını koparıyor akp türkiye'siyle! haklılar da. dincilerin yönetimde olduğu, ülkenin her geçen gün yobazlaştığı, takkelilerin, kara çarşaflıların, çember sakallıların sokaklarda demokrasi adı altında toplandığı bir ülkeyle batının ortak noktası olamaz. zaten uzun adam da abd ve batı karşıtlığını pompalamaya başladı.

  bunun bedelini ekonomik olarak da ödeyecek ülke.
 • ulkeyi istedikleri gibi somuremedikleri icin bu sekilde reaksiyon veriyorlar.... testinin icinde ne varsa disariya onu sizdirir.... bazi korkaklarda yok ekonomik olarak odeyecegiz yok su yok bu.... seni ulke olarak zaten adamlar sevmiyor neyin kafasindasin..... tek care oturup calismak ve kendimizi gelistirmek ....
 • "mit türkei-urlaub unterstützt man nur erdogan"

  " türkiye tatili ile sadece erdoğanı desteklersiniz " *

  anlamındaki slogan. yurtdışında hem türkiye hem erdoğan 'ın çok ciddi bir imaj sorunu var. röportajdaki ablanın : " düşünür müsünüz türkiye de tatili " sorusuna verdiği cevap ne yazık ki 2017 turizm krizi nin habercilerinden bir başkası.

  (bkz: nein nein nein)
 • avrupalılar işi iyice abarttılar. bu tarz boykotların, her ne kadar ülke ekonomisini olumsuz etkilediği bir gerçek olsa da, erdoğan sevdalısı milyonların fikirlerini değiştirmediği gayet açıkça görüldü. artık bu saçma tavırdan vazgeçilmesi gerekiyor. yabancı bulunan ortamlarda türkiye'nin savunulması, yabancıların bakış açılarının, algılarının değiştirilmesi gerekiyor. yoksa bu iş artık hepimize zarar verecek. hortum-itfaiye tavrı sadece turizm sektörünü değil, en sonunda bütün ülkeyi bataklığa sürükleyecek. bu nedenle türkiye karşıtı bütün algı çalışmalarına karşı mücadele edilmeli.
 • tonla para versek bu kadar reklam yaptıramayız.
  farkında olmadan türkiye reklamı yapıyorlar hiç türkiye'ye gelme planı olmayanlar bile merak edip gelirler.
  cia-fetö ortaklaşa bu yola giriştiler artık bütün imkanlarıyla erdoğan'ın düşmesi hükümetin görev yapamaz hale gelmesi için çalışıyorlar ama başaramayacaklar.
  2016 turizm krizi başlığında kriz çıkmadığı için kendini skecek kıvama gelenler de dahil, burada proje yürütemeyecekler bu ülke insanının feraseti bu vampirlere üstün gelecek ve en sonunda gelip yine yalamalık yapacaklar.
 • bazı avrupa devletlerinin chp kadın kolları üyesi kemalist teyzeye döndüğünü gösteren olaydır. sevgili avrupalı insanlar , özellikle yöneticiler ve siyasiler biz denedik, islamcılarla bu şekilde mücadele edemedik, vallahi....
 • (bkz: ich ficke den schlauch der feuerwehr welche wasser gibt)
 • turizmi sikip atmaları umurumda değil zaten de (zira turizmden medet uman bir ekonomin varsa zaten bir zahmet batsın o ekonomi) beni asıl düşündüren batının bu topyekün saldırısı; özellikle abd ve alman saldırısı.

  ingiltere elçisi türklerin demokrasiye sahip çıkışını taktir etti. bu hafta da bakanları geliyor. sanırım ingiltere bu oyunda türkiye' nin yanında iyi polisi oynayacak ya da ab den kopmuş bir ingiltere' nin avrupadan bağımsız dış politikasının tezahürü mü bilemedim.

  rusya' nın deli gibi istihbarat paylaşması. darbe gecesinden başlayarak sürekli irtibatta kalan putin. ermenistan' da dönen darbe tezgahı. italyan medyasının türkiyenin yanında oluşu. bunlar kafa karıştırıcı.

  ama ortada bir oyun döndüğü garanti.

  konuyu açma editi: şimdi başlık altında birçok arkadaş mevzunun (1)batı toplumunun türkiye konusunda ki cahilliğine bağlamış. (2)bazıları da ışid benzeri örgütleri desteklediğimizden böyle tavır alıyorlar demiş. (3)geri kalanı da fındık kadar beyniyle mizah yapmış.

  1. türkiye cahilliği konusu: batı toplumu (özellikle avrupa) ortalama bir dünya insanından çok daha okuyan günceli takip eden kişilerden müteşekkil. belki bir ortadoğu uzmanı değiller lakin neyin ne olduğunu az çok bilirler. misal sunni-şii ayrımını bilir ama bizim buralarda ortalama bir insan protestan-katolik ayrımını bile yapamaz; gavur der geçer. batı halklarının türkiye' de laikliği istemesi. bu uğurda demokrasinin rafa kaldırılıp (sözde) laiklik uğruna katliama bile seyirci kalması cahillik ve ya müslüman düşmanlığından değil. sadece güvenlik meselesi. kısa vadede ona dokunmayan yılan isterse 36 milyon yıl yaşasın mühim değil. evrensel hukuk, insan hakları gibi kavramlar batı toplumuna layık olarak bakar. bu bağlamda islami çizgisi ve batı ile işbirliği yapmamasını bırak düşmanca tavırlarıyla erdoğan açık bir hedef ve onu güçlendiren ne varaa batı için kötü; demokrasi mi besliyor bu adamı kötü...islam mı kötü...türk bayrağı mı kötü. o yüzden rte düşmanlığı yapacağız diye türkiye düşmanlığına gerek yok. batı istediği güvenlik problemini yaşabilir. sarkozy libyayı müthiş bir telaşla bombalarken akdenizde binlerce mültecinin botlarda öleceğini bilecekti. ve o her mültecinin denizde kayboluş hikayesinin radikal islama hizmet edeceğini de. mısır da darbeyi desteklediklerinde bunun müslüman kardeşleri radikallere kaydıracağını da (kaldı ki erdoğan bunlar iktidara geldiğinde mısır' a gidip "laikliğe" geçeceksiniz demişti de nasıl tepki çekmişti) o yüzden geçiniz.

  2. türkiye ışid ile ilişkisi sadece rte nin dış politika oyunu olarak bakan safi saf ve cahildir. ışidin sunni faşisti ve bu ülkenin de sunniliğe bakışını görmezden gelmektir. türk toplumunda hala derin bir ışid nefretinin oluşmaması da bundandır. ırak ziyaretimde gördüklerim duyduklarım hep bu yönde. orada herkes "ışidi çeçenler ve adıyamanlılar besliyor, hep ordan geliyorlar" demeleri boşuna değil. devletin fetö operasyonunun menzil ve diğer saçma sapan tarikat/cemaatlara yöneleceğini düşünüyorum (veya umuyorum).

  3. bu sözlük daha kaliteli mizahı hakediyor.