şükela:  tümü | bugün
  • ismi insani irrite etmeye yeten takimdir. kendilerine "milli" olma hakkini kim lutfetti muamma. sporcularin bile milli takima girmek icin yillarca elemeden gectigi bir sistemde, kendilerini sifir noktasinda milli teknoloji takimi ilan etmelerindeki ego da buram buram son donem trendleri kokuyor . bu ekibin yarisindan cogunu sahsen, kalanlarin da birkacini giyaben tanirim. yigidi oldur hakkini yeme, saglam elemanlar var ekipte, kariyerlerini ispatlamis gencler ancaaak, bu beylerden (tek kadin uyesi teknik eleman olmadigi icin disarida tutuyorum) cok daha fazla milli projelere katki saglamis, bilimsel anlamda yapilmayani yapmis insan taniyorum. bu ekipte olan ego ve tuccar zihniyeti olmadigi icin sessizce reklamsiz islerini yaparlar. dikkat ederseniz ekibin yaridan fazlasinin ticari girisimleri var, chocnette ile robotsepeti vs ile kendilerini milli teknolojiye adamis lanse etmeleri gulunc kacmakta. (bkz baskanin muhtesem teknolojik icatlari(!) ve ahbab baglantilari) kaldi ki teknolojinin millisi de ayri tartisma konusudur... olayin finans kismini destekleyecek eli uzun, arkasini mevcut hukumete dayamis uyelerinden bahsetmeyecegim bile. ileride bir gun siyasi yonetim degisirse milli iflas takimina donmeleri sasirtici olmayacaktir:) ekipten birkaci universitedeyken de bir ogrenci kulubu kurmus, onlarca kisiyi gaza getirmis, sozde buyuk projelere imza atmis, finansman bulduk buluyoruz muhabbetiyle aylarca ekipleri havaya sokmus ama sonlari hayal kirikligi olmustur. birkac yila ne ogrenci kulubu kalmistir ortada ne de tamamlanan proje. onlarca kisinin harcadigi zaman su buhari tabi. bu sefer olayin icinde damat bey var, sponsor sikintisi cekmeyecek gibi duruyorlar. nasip, kismet, hayirlisi:)

edit: park in surecinin anlatildigi gibi olmadigini idda eden yazar kulubun calistigi yillarda tamamlanan kac tane projesini gosterebilir? bir tane bile hatirlamiyorum, yanlis animsiyorsam duzeltilsin lutfen. uzucu ama gercektir. ayrica kulup bastan beri resmi boun klubu statusunde degil miydi, aslinda kapandi dememiz icin gercekten kurulmus olmasi gerekir mi? ayri tartisma konusudur. bu konu cok su goturur, ama gozlemlenen gercekleri degistirmez.
  • misyonu, projeleri ve ekibiyle umut veren, keşke çoktan kurulmuş olsaydı dedirten vakıf.

son dönem teknoloji alanında en önemli milli başarı örneği olan baykar iha ekibi vakıf kurucuları arasında. ekibin diğer üyeleri de mühendis ağırlıklı, farklı sektörlerde başarı hikayesi olan genç girişimci ve profesyoneller. girişimcilere ve öğrencilere destek olmak üzere yola çıkmış, ilham veren başarı hikayelerine sahip, genç bir ekip.

vakfın yönetim kurulu başkanı ve ekipten bir kısmının öğrencilik dönemlerinde kurdukları boğaziçi'ndeki proje ve araştırma kulübü ile ilgili süreç yukarıda anlatıldığı gibi değil. kulüp ilk yılında üniversitenin en büyük kulübü olmuş, çok iyi projeler başlatmış fakat 2007'de tamamen ideolojik gerekçelerle malesef haksızca kapatılan kulüplerden olmuştu.

iyi niyetli girişimleri desteklemek lazım, taşlamak değil. burada da, farklı deneyim ve kabiliyetlere sahip, birbirini tamamlayan bir ekip iyi niyetle çok önemli bir girişime adım atmış. eğitim ve iş hayatında başarılı olan, ülkeye değer katan insanları kıskançlık duygusuyla karalamak değil, alkışlamak lazım.

http://turkiyeteknolojitakimi.org/ 'dan vakfın projeleri ve çağrıları ile ilgili detaylı bilgi edinmek mümkün. gördüğüm kadarıyla millilik konusunda dışlayıcı değil, herkese kapılarını açan bir üslupları var.

keşke teknoloji üretme konusu ulusal bir seferberliğe dönüşse, gündemde en önde olsa artık. türkiye'de bütün siyasetçilerin önceliği teknoloji üretmek, girişimci yetiştirmek olmalı.

öğrenci veya girişimci olsam mutlaka vakfın kapısını çalar, ekibe dahil olmak isterdim.
  • bugün haliç kongre merkezindeki konferanslarında kardeşimin duyduğu cümlelerin ana fikirleri şunlardı;

-allah
    -teknolojimizle avrupa'yı yıkacağız
    -allaha şükür
    -onların yaş ortalaması 60, bizim 20, onlar ölecek, biz kalıp onların teknolojilerini kullanıcaz
    -allah
    -müslüman yüce ecdadımızın yaptıkları sayesinde bugün bu teknolojik seviyedeyiz
    -allahın izniyle
    -ezberci eğitimden kaçının *
    -peygamber
  • mütevelli heyeti başkanı müstakbel enişteniz.
    hiç değilse bu da bir başlangıç, çok güzel nemalanmalar olacak fakat betondan iyidir.
  • önyargıların esiri olmadan kimin ne yaptığına bakarak değerlendirme yapmak ne kadar da zor bazıları için.

adamlar bedavadan orta okul ve lise öğrencilerine 36 ay boyunca robotik, kodlama, arduino, nesnelerin interneti, imalat ve tasarım, siber güvenlik dersleri veriyor... t3 deneyap

bir yandan girişim merkezi açıyorlar. girişimcilere bedava ofis, alt yapı ve mentorluk hizmeti sunuyor. t3gm

bir yandan türkiye'nin en büyük teknoloji festivalini düzenliyor.. içinde ülkede ilk defa düzenlenecek olan roket yarışmasından, iha yarışmalarına, robot taksi den, uydu yarışmasına kadar ülkenin geleceğini ilgilendiren alanlarda ödüllü yarışmalar.. teknoloji festivali 2018

bir yandan da üniversite öğrencilerin bin bir zorlukla katıldıkları proje yarışmaları için malzeme ve seyahat desteği sunuyor. teknoloji takımları

geçen sene desteklenen takımlardan bir tanesi robocup 2017'de 5 ödül birden almış, mıt gibi okullardaki takımları geride bırakarak.

daha ne olsun...
  • fetöcüler de aynen böyle diyordu:

"önyargıların esiri olmadan kimin ne yaptığına bakarak değerlendirme yapmak ne kadar da zor bazıları için."
  • sürü iha konusunda yakında yarışma düzenlenecek, güzel şeyler de oluyor.
  • nazi ideolojisi ve propagandası açısından teknoloji, mühendislik ve teknik eğitimi konu alan "gezici teknoloji fuarları" başlıklı şu çalışmaya bir göz attıktan sonra bu proje ve "teknoloji festivali" gibisinden icraatları sizler için daha anlamlı gelecek

https://www.researchgate.net/…voyages_of_technology