şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (#56492625) ilaveten, bizi asil korkutan diger kisim da, rusyada turizm sektorunde faaliyet gosteren, turkiye dahil cesitli destinasyonlara rus turist gonderen iki buyuk firma da turk firmasidir. eger isler kizisir ise bu firmalarin rusya merkezleri de tehlike altinda oldugu gibi, binlerce calisan da ayni sekilde issiz kalma riskiyle karsi karsiyadir.
  • çok sıkıntılı topraklarda yaşadığımız için, her iki - üç yılda bir şeyler olur, türk turizmi baltalanır.

mevcut durum çok vahim, diğer krizlere benzemiyor. savaş kapımızda. bunlar ayrı tartışmalar.

ama daha çok turisti daha ucuza çekmeye çalışıp, gelen turisti yerli yabancı ayırt etmeksizin yaptığı alışverişte kazıklamaya çalışmaktan, ve güzelim kıyılarımızı siktiriboktan beton yığınlarıyla doldurmaktan başka hiçbir modeli olmayan türk turizmi de kabak tadı verdi artık.
  • bu tip örnekler yeni dünya düzeninde uzun vadeli savaş ve ambargoların neden çok zor olduğunu ve kısa yumruklaşmaların yeni kavga modeli olarak önümüze geldiğinin göstergesidir.
  • artık araplar akın ettiği ve bok gibi de para harcadıkları için fazla koymayacağını düşündüğüm durum. tamam rusların moral ve motivasyon olarak artı bir etkisi oluyor ama yapacak bir şey yok.
  • ciddi ve kalıcı çözümler üretilmezse gerçekleşebilecek durumdur.

tabi ,olaya sadece rus pazarı olarak bakmamak gerekmektedir. gerek görsel gerek yazılı gerekse sosyal medyada tüm insanlara ulaşan haberler, rusya harici ülkelerde de bir bakış açısı oluşturmaktadir.

son zamanda tırmanan terör olaylarının islami kökenli olması ve oluşan islamafobi ve türkiye'nin de bir islam ülkesi olması, buna ilaveten avrupa basınında çıkan türkiye'nin ışidi desteklediği haberleri ve yorumları , tatil için türkiye'yi seçme konusunda güven problemleri yaratmaktadır.

çözüm , yetkili ağızlardan , üzerine basa basa, türkiye'nin turistik bölgelerinin güvenli olduğunu anlatmak, göstermektir....
  • geçtiğimiz günlerde ciddi ciddi oturup üzerine düşündüğümüz ve an itibari ile de ortak kararla acentamızı yurtdışına taşımamıza ve türkiye gibi yüksek risk bölgelerine turist göndermeden diğer destinasyonları tercih ederek turizm yaşantımıza devam etmemize sebebiyet veren durum. gerçekten artık önümüzdeki en azından bir kaç yıl turist beklemeyin. sonunuz tayyip'i başkan yapıcaz diyen akpliler gibi hüsran olur...
  • turistik bir ilçede yaşayan, ailesi turizm sektöründe çalışan şahsımın da katıldığı tespit.

benim babam nereden baksan 20 yıldır turizm sektöründe çalışır. o kadar çok ekmek yedik ki bu sektörden, anlatamam. annem de son 10 senedir çalışıyor ve o da turizm sektöründeydi. bu yaz sektör değiştirecek, her neyse.

ben 90'lı yılların sonunu falan hatırlıyorum, 10 yaşlarındayım. babam ne istersek alırdı, dolabımız ağzına kadar dolu olurdu. hatta ben ananas ve kivi gibi tropik meyvelerle o zaman tanışmıştım.

şimdiyi anlatayım mı? ekmek alacak para bulamadığımız zamanlar oluyor. ben okulu yeni bitirdim, öğretmen olmam için daha formasyon almam gerekiyor, bir yığın masraf. taze işsizim yani. dolabımızda şimdi bırak kiviyi, salatalık yok. 2 lira bizim burada pazarda. ama yok.

1 hafta oldu, turizm sektöründe çalışan bir arkadaşla konuştum. malum işsizim, iş kovalıyorum ve 5 ay geçici bir işe ihtiyacım var. adam şiddetle turizm sektöründen uzak durmamı önerdi bana. gelecek gemilerin iptal olduğunu üzüntüyle anlattı. biraz da karşılaştırma yaptık öteki yıllarla. adam şu cümleleri kurdu, eksiksiz yazıyorum; ''türkiye ve yunanistan'ı ele al. yunanistan'da otel konaklama ücreti 10 euro olsun. türkiye'nin de 10 euro fiyat çektiğini varsay. terör örgütleri bu acenta ve firmalara mesaj yolluyor ''biz bu yaz türkiye'de bomba patlatacağız, gelirseniz ölürsünüz'' diye. adam bakıyor, ikisi de 10 euro, yunanistan'ı tercih ediyor. türkiye ne yapıyor o zaman? fiyatları 4-5 euroya çekiyor. sürümden kazanmak için. e o zaman ne oluyor? ülkesinde adam yerine konmayan adam, bizim ülkemizde gelip krallar gibi ağırlanıyor, konaklıyor, yiyor içiyor.''

3-5 saniye düşündüm bu konuşmadan sonra arabanın içinde; ''ulan, ne ara bu hallere geldik..''
  • türkiye'deki turizmcilerin büyük çoğunlugunun karakterini ve algısını düşündüğümde bu zamana kadar bitmemiş olması bile büyük mucize olmuş saklanamayacak gerçek.
  • istikrar seven, büyük oyunu gören turizmcileri üzecektir. (bkz: yabancı da olsa insan kaybediyoruz) diyen adamlara oy atıyorsanız sonuçlarına katlanacaksınız.

bu gemi batarsa herkes batar belki. ama bir arkadaş demişti, siz geminin güvertesinde keyif çatarken, biz her daim kürekleri çektik, çekiyoruz. eee sabır denen bir şey de var. ne yapalım "istikrar" böyle bir şey demek ki.
  • tripadvisor forumlarından türkiyeye bakarsanız durum hiç turizmin bittiğini göstermemektedir. elbette darbe vuracaktır bu olaylar ancak oradaki insanlar tatillerini iptal etmeyeceklerini yine de istanbula geleceklerini söylüyor.

insan gerçekten hayret ediyor bu duruma tabi orası ayrı.