şükela:  tümü | bugün
 • kahrolsun fasizm diyen, biz enteliz aydiniz diye gecinen kitlenin yegane tercih ettigi bir gazetenin logosunda boyle bir yaklasim her zaman guldurmustur sahsimi.
 • turkiyenin ba$ka bir devletin himayesinde olmadigi,bagimsiz oldugu filan manasi cikarilirsa daha saglikli olacak olan tumce.
 • frankfurter allgemeine'nin altında almanya almanlarındır ya da le monde'un altında fransa fransızlarındır yazsa ne kadar komik olacaksa hürriyet'in altında yazdığında o kadar komik olan cümle. "bulgaristan'daki soydaşlarımız", "almanya'daki soydaşlarımız", "eşşegin sikindeki soydaşlarımız" muhabbeti yapanlarla bu ibareyi gururla okuyanların genelde aynı insanlar olması da ayrı bir ironi tabiî...
 • toprak, coğrafya, ırk, devlet kavramları üzerine belli bir tür siyasetin ifadesi olan zehirli iddia. antidotu mevcuttur:
  evler oturanlarındır.

  ha, "ben barbarım, belli bir toprak parçasını ele geçirir, üzerinde yaşayan diğer milletleri elimde tuttuğum devlet aygıtıyla bana benzemeye tedhiş ve cebr ile zorlarım, bana tam olarak benzemeseler bile en azından kimliklerini inkâr edip "türküm" demeleri gerekir" diyen varsa, ellerinden geleni ardlarına koymazlar, ki koymuyorlar da zaten. koymasınlar da zaten.
 • hamase edebiyatının son örneklerinden, yazıyı logosunun altına koyan gazete azıcık sorumlu haber yapsa bin kat daha iyi mesaj vereceğini dusundugum yazı
 • böyle ise ben payımı isterim dedirten önerme .*
  (bkz: türkiye seni bölesiye seviyorum)
 • hürriyet gazetesinin çıktığı ilk günden itibaren baş sayfasında yer alan kırmızı renkli hürriyet başlığının eskiden sağ tarafında şimdilerde ise sol tarafında bulunan dalgalanan bayrak altındaki yazı. ilk görünüm itibari ile faşizan bir çığlık imajı uyandırsa da bu yazı aynı zamanda gazetenin imzasıdır* ve bu imza aslında özünde kurtuluş savaşı sonrasında türk alt kimliğinin unutulmaması gerektiğini vurgulayan kısa ve özlü bir anlatımdır. ancak bu anlatıma rağmen otuzlu yıllardan günümüzde kadar türk alt kimliği hep geri planda kalmış zaman zaman sadece siyasi amaçlı olarak bazı çevreler tarafından suistimal derecesinde* anlamı zorlanmaya çalışılmıştır. aslında bu alt kimlik türk soylu insanların derinlerinde bir yerde* hep vardır. ama bu duygu sürekli birileri tarafından sistematik olarak coverlanarak bir başka hedeymiş gibi sunulur. insanlarımızın çoğu hiç bir zaman ortaya çıkıp evet ben türkoğlu türküm diyemez. diyenler derhal faşo olmakla suçlanır. bu nedenle çoğu türk aydını bu alt kimliğini yaşayamaz ve kullanamaz.
 • turkiye imf ye aittir mulkiyet hakki olmasa bile irtifak hakki onlardadir. (bkz: parayi veren dudugu calar)
 • "deutschland uber alles" in turkce versiyonu...ama gaye biraz farkli. yasadigi yeri benimsememis, bir kentten digerine gocup duran, bununla da yetinmeyip sinir kapilarindan ya da daglardan derelerden ellerin ulkelerine gitmek icin cirpinan insan turunu evinde tutma propagandasi...turkce meali söyle; ha oturdugun yer senindur da, uzaklarin hayaliyle yasayip duracagina kalk da kapinin onünü süpür daa...
 • olmayan bir sorunun yaniti.
  (bkz: dogu da bati da allahindir)