şükela:  tümü | bugün
  • 2017 u17 avrupa şampiyonasında çeyrek finalde macaristan'ı 1-0 yenerek yarı finale yükselmiş milli takımımız. ülkede altyapıya pek önem vermediğimiz için başlıkları bile yok burada.

bu skorla milli takımımız, ekim 2017'de yapılacak olan u17 dünya kupası'na doğrudan katılma hakkı kazandı.

tebrikler çocuklar.
  • a takıma 0 futbolcu katkısı olacağı için başarılarının devamını getiremeyecek pırlanta gibi çocuklardan oluşan takım. nuri şahin'in de bulunduğu u17 de final oynamıştı sanırım. o kadrodan günümüze gelen sayı da 0. maalesef bu çocuklar büyüdükçe kulüplerde yer bulamıyor.

edit: caner erkin, volkan babacan, onur kıvrak ve nuri şahin o takımdan diye mesajlar aldım. evet hepsi u17 zamanında başarı yakaladı. ama a milli takıma caner dışında destek veren yok. nuri sahadan çok hastanede, kaleciler sırf fatih terim'in volkan demirel inadından forma şansı buluyor. günümüzde en başarılı türk kaleci volkan babacan değil bu bir gerçek sonuçta.
  • yari final buyuk basari. ancak macaristan macinin ilk yarisini seyrettim. bir oyun planimiz yok gibiydi. ust uste uc pas yapamadik. macaristan bizden cok daha organizeydi. seyrettigim kisim icin soyluyorum. adeta hafta sonunda oynanan besiktas fenerbahce macinin tekrarini seyrediyor gibiydim.
    umarim bu durum sadece tek maclik bir durumdur.
  • 17 ve alti yasindaki bebelerden oyun plani bekleyenlerin ulkesinde gelisimlerini saglayamayacak futbolculardan olusan, su an avrupa'nin en iyi 4 u17 milli takimindan biri.

bunlar 19 yasina geldiklerinde iki macta ovulup, 21 yasindan itibaren "yerli futbolcu geri zekali olur" diye diye futbola kusturulecek bu ulkede.

ovgunuz de, beklentiniz de, yerginiz de ayarsiz. insanlarin tepkilerinin futbolculara, hele hele genc futbolculara cok daha kolay ulastigi sosyal medya caginda bu kadar dengesiz bir taraftar kitlesi varken, bu futbolculardan dengeli bir gelisim beklemek sacmalik.

kardeslerim, eger burayi okuyaniniz varsa, tavsiyemdir: ilk teklifte avrupa kuluplerinden herhangi birine gidin. yoksa ne bu taraftar ne de bu basin sizin basarili olabileceginiz ortami verecek size.
  • macaristan maçının ikinci yarısını izlediğim takım. cezasahası önüne kadar ispanya milli takımıyız, kaleye 20 metre kala sanmarino. ortasaha oynayan çocukların hepsi yetenekli çalımlar, driplingler, verkaçlar o biçim ama o son pasa sıra gelince tonla pozisyonu piç ettiler.
  • 87-88 jenerasyonundan sonra en fazla futbolcu çıkartacak jenerasyona sahip takımdır şu anki 2000'liler.

hepsinin yıldız olması ya da kalburüstü bir futbolcu olması tabi ki mümkün değil ama en az 3-4 tanesi bir şekilde tanınan ve a milli takım oyuncusu olacak oyuncular olacaktır. buraya yazıyorum.
  • yarı finalde eleneceğini düşündüğüm zerre umut vermeyen vasat takım. ben genç futbolcu izlerken muzaffer bilazer'i sabit alırım, futbolcuya kaleci de olsa forvet de olsa "bu çocuktan bi muzaffer bilazer çıkar mı" şüpheciliğiyle yaklaşırım. ve üzülerek söylüyorum bu takımda bi tane bile muzaffer adayı yok, çok yazık...
  • mayıs 2017'de yapılan u17 avrupa futbol şampiyonasında yarı final oynamıştır bu aslan parçaları. tarihe not düşülsün.
  • maalesef takım kötü. sürekli yan ve geri pas yapıyorlar ve daha ilk 45 dakika bitmeden pestilleri çıkıyor. yeni zelanda ilk maçta galibiyeti kaçıran taraftı. 2. maçta mali resmen ezmekte şu anda.

takımda kendini belli eden bir kaç tane oyuncu var. 8 numara kerem atakan kesgin ve kaleci berke özer gerçekten iyi bir potansiyele sahip gibi duruyorlar. ayrıca bu maçta ilk 11 çıkmayan recep gül de diğerlerinin arasından sıyrılan bir yapıda.

tüm bunların yanında dediğim gibi çok kötü kondisyonları var ve 45 olmadan tükeniyorlar. karşıda da aynı yaş grupları var ama onlar 90 dakika koşuyor ve çatır çatır oynuyorlar. koşan takımlar da dünyada söz sahibi ülkeler değil, mali ve yeni zelanda gibi ülkeler.

neyse en azından uluslararası tecrübe kazanıyor çocuklar. umarım 20 yaşlarına gelmeden çok daha iyi yerlere gelir hepsi.