şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 6 nisan 2017 tarihli resmi gazete'de yayınlanan 2017/9986 sayılı bakanlar kurulu kararı merkezi ankara'da olmak üzere 100.000.000 türk lirası sermaye ile kurulan borsa.

  --- spoiler ---
  ürün ihtisas borsası nedir?

  bakanlar kurulu tarafından verilen kuruluş izni ile anonim şirket şeklinde kurulan ve gümrük ve ticaret bakanlığı tarafından faaliyet izni verilen, ürün ihtisas borsası, lisanslı depoculuk sistemi kapsamındaki tarım ürünlerinin fiziki veya elektronik ortamlarda alım satımına aracılık eder. gerek ürünlerin fiziki olarak, gerekse ürünü temsilen lisanslı depo işletmelerince çıkarılan ürün senetlerinin ve alivre sözleşmelerin ticaretine aracılık da faaliyetleri arasındadır. yeterli altyapı ve elektronik donanım ile mali altyapıya sahip olan ürün ihtisas borsasının faaliyet alanı bölgesel, ulusal veya uluslararası olabilir.
  --- spoiler ---

  http://www.dunya.com/…borsasi-kuruldu-haberi-351914
  http://www.bloomberght.com/…ihtisas-borsasi-kuruldu
 • kısa sürede faaliyete geçecekmiş mehmet şimşek'in iddiasına göre.

  ankara merkezli olarak 100 milyon lira sermayeyle anonim şirket statüsünde kurulan türkiye ürün ihtisas borsasına, türkiye odalar ve borsalar birliği, toprak mahsulleri ofisi, borsa istanbul, takasbank, merkezi kayıt kuruluşu, ziraat bankası, türkiye vakıflar bankası, türkiye halk bankası ve 33 ticaret borsası ortak olmuş.

  bu borsa tarım ürünlerin gerek fiziki gerekse ürün senetleri şeklinde işlem görmesine imkan verecek. ilk etapta buğday ve pamuk işleme açılacak. ilerleyen süreçte fındık, kayısı, incir, zeytin, antep fıstığı gibi ürünler de işleme konu edilecek.

  hani her yıl bir kaç üründe fiyatları uçurup vatandaşın cebindeki üç kuruşa çeşitli manipülasyonlarla el koyan stokçular var ya, patatesi bile 7-8 liradan satmışlardı bize. limonda, domateste bile ne numaralar çevirdiler geçen bir kaç yılda. işte o ekip daha organize çalışabilecek artık.