şükela:  tümü | bugün
 • modern ülkelerde bütçe fazlasını değerlendirmek, bizde ise yapılan usülsüzlükleri denetimden kaçırmak içindir.
 • türkiye varlık fonu yönetimi a.ş., başbakanlığa bağlı, özel hukuk hükümlerine tabi bir anonim şirket yapısındadır. 2016'da kamuya ait büyük ölçekli şirketleri yönetmek için, kanunla kuruldu. şirketin kuruluş amacı, "sermaye piyasalarında araç çeşitliliği ve derinliğine katkı sağlamak, önemli kamu varlıklarında değer artışı sağlayarak ekonomik büyümeye katkıda bulunmak, türkiye’ye daha fazla yatırımcı ilgisini çekmek ve yeni yatırımlar için sermaye sağlamak" olarak açıklandı.

  türkiye varlık fonu yönetimi a.ş. 2017'de beklentileri karşılamadı. türkiye varlık fonu başkan vekili himmet karadağ 'ın önümüzdeki döneme ilişkin açıklamalarına göre; atıl olarak duran arsa, arazi vb. varlıklar ve uzun vadeli alacaklar nakde çevrilerek 50 milyar dolar olan fonun, 200 milyar dolara çıkması bekleniyor. ülkemizin nitelikli yatırımlarına yüzde sıfıra varan maliyetlerde finansman imkanı sunacağı ve yıllık ekonomik büyümeye %1,5 katkı sağlayacağı öngörülüyor.

  belli mi olur fonun 2018 hedefleri başarılı olur. ülkemizin tüm değerlerine gönül veren ve onlara sahip çıkma refleksi ile endişelenen insanların mahcup olması dileğiyle.

  edit: 12 eylül 2018'de yayınlanan iki kararname ile türkiye varlık fonu, cumhurbaşkanlığına bağlandı. kararlara göre, yönetim kurulu başkanı cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan olurken, başkan vekilliği görevine hazine ve maliye bakanı berat albayrak getirildi. genel müdürlüğe zafer sönmez atandı.
 • belki merkez bankasını da bünyesine katar. çünkü nerede boş bir yatırım varsa orda varlık fonu vardır.
 • bu fon olsa olsa doldur-boşalt fonu
 • türkiye'yi bitirme partisinin malezya varlık fonu skandalındaki (bkz: 1mdb skandalı) meblağlara rahmet okutacak hortumlarla ülkeye altın vuruş yapacağını düşünmemek elde değil

  neyse ki türkiye'de öyle bir parti yok. ehonomi çoh eyi. bir aslan miyav dedi. fareden haber yok
 • ripple yani xrpusd ikilisi 2.90 'dan 0.19 'a indi. artık kimse buralardan bir sıçrayış beklemiyor. xrpusd grafik seyri hep aşağı değişiyor. en azından türkiye varlık fonu bir şeyler yapsa... ewo 0.08 ve aroon çok düştü ve düzeltme yakın değil.
 • t: teliasonera'nın turkcell hissesini tvf'na satması ile en büyük yatırımına sahip olacak ulusal fon.
 • turkey’s wealth fund targets chemicals and aviation for a boost - 22.07.2020
  zafer sönmez invoked the idea of the “entrepreneurial state,” borrowed from italian-born economist mariana mazzucato, who argues that governments have often been the force behind transformative innovation.”

  “the twf’s plans to focus on domestic investments contrast with the approach of rainy-day funds of oil-exporting countries in the region that stow away windfall energy earnings for future generations and tend to spend more on assets abroad while playing a limited role in local economies.”

  tek dünya devleti'nin “girişimci devleti” herhâlde.*
 • neden bu konu hakkında kimse konuşmuyor merak ediyorum doğrusu