şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 05.02.2019 editi: erdoğan "iş bankası hazine'nin malı olacak" dedi. niçin hazine'nin olacağı sorusunun cevabı ise varlık fonu. sorunun cevabı ayrıntılarıyla aşağıda yer almaktadır. entryimi paylaşan yazar arkadaşıma ve okuyacak olanlara şimdiden çok teşekkür ederim.

  gelen eleştiriler üzerine üst edit: bu başlık varlık fonu’nun kurulduğu günden şimdiye kadar olan son durumunu ve denetimini, şeffaflığını sorgulamaktadır. fon’un içinde bulunan kamuya ait şirketleri ve diğer ülkerin fonlarıyla ilgili küçük bilgi içermektedir. entrynin amacı bu konu hakkında farkındalık yaratmaktır.

  türkiye varlık fonu'nun çok fazla bahsedilmeyen ve gündem olmayan gerçekleridir.

  bu entry ne içermektedir?

  bu entry kurulduğundan beridir tartışmalara yol açan varlık fonunun gündeme gelmeyen gerçeklerini, varlık fonunun ne işe yaradığını, dünyadaki bir kısım varlık fonlarını, türkiye'de bulunan varlık fonu'nun belgelerle ve kaynaklarla son durumunu içermektedir.

  bu entrynin amacı nedir?

  çok fazla bilinmeyen varlık fonunun işlevini ve türkiye'de bulunan varlık fonu hakkında farkındalık yaratmaktır.

  not: entry fazlasıyla uzun olacaktır.

  türkiye varlık fonu'yla 26 ağustos 2016 günü çıkan 29813 sayılı resmi gazeteyle birlikte tanıştı.

  önce varlık fonunun ne işe yaradığını ve diğer ülkelerdeki işlevi ve işleyişine bakalım.

  varlık fonu nedir?

  varlık fonu, bütçe fazlası ve cari fazla olan ülkelerin bu artan paraları kamu yararına değerlendirmek ve gelir elde etmek için paraları topladıkları fondur. bu fonlar bunları genellikle uluslararası piyasalarda emtia(altın, bakır gümüş, petrol, doğalgaz), hisse senetleri, tahvil ve gayrimenkulde değerlendirir.

  devletin giderleri (eğitim, savunma, maaş ödemeleri, kamu yatırımları), devletin gelirlerinden(türkiye'de çoğu vergi)azsa bütçe fazla verir.

  cari fazla, cari işlemler hesabıyla ilgilidir. bu hesapta dış ticaret(ithalat-ihracat)önemli bir unsurdur. yani yurtdışından gelen para yurtdışına giden paradan fazlaysa cari fazla var demektir ama türkiye gibi ithalatınız ihracatınızdan fazlaysa cari açık veriyorsunuz demektir ve bu durum fazlaysa ülke için hiç iyi değildir.

  türkiye bütçe fazlası veren bir ülke olsada cari açığı fazla olan bir ülkedir(son aylarda döviz kurundan dolayı azalıyor) bu açıdan ekonomi uzmanları tarafından varlık fonu çok eleştirilmektedir.

  varlık fonlarını genelde emtia(petrol) zengini ülkeler kuruyor. ilk ulusalararası varlık fonunu 1953 yılında kuveyt kurmuştur. petrolden elde ettiği fazla gelirleri bu fon aracılığıyla uluslararası piyasalarda değerlendirmektedir.

  varlık fonları sadece toplanan paraları değerlendirmek için değildir. aynı zamanda finansman aracıdır. yani bunlar genelde devlete bağlı kuruluşlar olduğu için kamu yatırımlarının finansmanı için kullanılır. devletin yaşadığı ani şoklar ya da dalgalanmalarda bu varlık fonlarından yararlanılır. devletin borç ödemelerinde kullanılır. yani devlet için çok yararlı olduğu bir gerçektir.

  dünyanın en büyük varlık fonu 1074.60 milyar dolara sahip olan norveç'e aittir. ikinci sırayı 941.4 milyar dolarla çin, üçüncü sırayı 592 milyar dolarla birleşik arap emirlikleri izlemektedir. bu rakamları gördükten sonra aslında ne kadar büyük ve önemli bir şey olduğunu anlamışsınızdır.

  buna ek olarak senegal, peru, vietnam, ırak gibi ülkelerin varlık fonu vardır.

  diğer ülkelerin sıralamasını, fonlarının kuruluş yılını ve varlıklarını görmek için uluslararası varlık fonu enstitüsü'nün sitesini ziyaret edebilirler.

  kaynak: https://www.swfinstitute.org/…wealth-fund-rankings/

  varlık fonları içerisinde en şeffaf olanı norveç varlık fonu'dur. yöneticisi jens stoltenberg'dür. kendisi aynı zamanda bir dönemler norveç maliye bakanı ve başbakanlığı yapmıştır.

  web sayfası: https://www.nbim.no/

  ikinci sıradaki çin varlık fonu yöneticisi ding xuedong. 2008 ve 2010 yılları arasında çin'de maliye bakanı olarak görev yapmıştır. forbes dergisinin yapmış olduğu dünyanın en güçlü insanları listesinde yer almaktadır.

  üçüncü sırada yer alan birleşik arap emirlikleri varlık fonu yöneticisi hamed bin zayed al nahyan'dır. kendisi önceki birleşik arap emirlikleri başkanı'nın oğludur. bir orta doğu ülkesi olan bae için şaşırtmamış durumdur.

  listenin yirmi dördüncü sırasında 40 milyar dolarlık varlığıyla yer alan türkiye varlık fonu yönetim kurulu başkanı recep tayyip erdoğan'dır. 12 eylül 2018 tarihli ve 30533 sayılı resmî gazete'de yayınlanan cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın kararı ile yönetim kurulu başkanı olmuştur. başkan vekili türkiye cumhuriyeti hazine ve maliye bakanı berat albayrak olmuştur. yönetim kurulu üyelerinden birisi tobb başkanı rifat hisarcıklıoğlu'dur. varlık fonu'nun ilk genel müdürü mehmet bostan'dır. kendisi aynı zamanda özelleştirme idaresi başkanlığı da yapmıştır *. önceki yönetimde bu isimler arasında yiğit bulut da yer alıyordu. mehmet bostan istenilen başarıyı gösteremediği * için görevden alınıp yerine geçici olarak himmet karadağ getirilmiştir. kendisi borsa istanbul yönetim kurulu başkanıdır.

  varlık fonu yönetim kurulu başkanı ve üyeleri maaş almamaktadır.

  kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/…maas-almayacak-40954642

  türkiye varlık fonu kuruluş amacı nedir?

  29813 sayılı resmî gazete'de yazılan amacı aşağıdaki gibidir.

  madde 1 – (1) bu kanunun amacı sermaye piyasalarında araç çeşitliliği ve derinliğine katkı sağlamak, yurtiçinde kamuya ait olan varlıkları ekonomiye kazandırmak, dış kaynak temin etmek, stratejik, büyük ölçekli yatırımlara iştirak etmek için türkiye varlık fonu ve bu fona bağlı alt fonları kurmak ve yönetmek üzere türkiye varlık fonu yönetimi anonim şirketinin (şirket) kurulması, yönetimi ve faaliyetlerine ilişkin esasları düzenlemektir.

  aşağıda asıl amacına değinilecektir.

  kaynak: http://www.resmigazete.gov.tr/…16/08/20160826-1.htm

  türkiye varlık fonu portföyünde hangi şirketler bulunuyor?

  türk hava yolları: türk hava yolları a.o.’nun %49,12 oranındaki hissesinin özelleştirme kapsam ve programından çıkarılıp türkiye varlık fonu'na devredilmiştir.

  türk telekom: türk telekomünikasyon a.ş.'nin % 6,68 oranındaki hazine'ye ait hissesi türkiye varlık fonu'na aktarılmıştır.

  ziraat bankası: t.c. ziraat bankası a.ş.’nin sermayesinde bulunan hazine'ye ait hisselerin tamamının türkiye varlık fonu'na aktarılmıştır.

  halk bankası: hazine'ye ait hisseleri özelleştirme kapsam ye programına alınan türkiye halk bankası a.ş.'nin %51,11 oranındaki hissesinin, özelleştirme kapsam ve programından çıkartılarak, türkiye varlık fonu'na devrine karar verilmiştir.

  türkiye petrolleri a.o.: türkiye petrolleri a.o.’nun (tpao) sermayesinde bulunan hazine'ye ait hisselerin tamamının türkiye varlık fonu'na aktarılmasına karar verilmiştir.

  botaş: boru hatları ile petrol taşıma a.ş.’nin (botaş) sermayesinde bulunan hazine'ye ait hisselerin tamamının türkiye varlık fonu'na aktarılmasına karar verilmiştir.

  ptt: posta ve telgraf teşkilatı a.ş.’nin (ptt) sermayesinde bulunan hazine'ye ait hisselerin tamamının türkiye varlık fonu'na aktarılmasına karar verilmiştir.

  türksat: türksat uydu haberleşme kablo tv ve işletme aş'nin (türksat) sermayesinde bulunan hazine'ye ait hisselerin tamamının türkiye varlık fonu'na aktarılmasına karar verilmiştir.

  borsa istanbul: borsa istanbul a.ş.’nin sermayesinde bulunan hazine'ye ait hisselerin tamamının türkiye varlık fonu'na aktarılmasına karar verilmiştir.

  milli piyango: 680 sayılı kanun hükmünde kararname ile karşılığı nakit olmak u¨zere oynatılan piyango, hemen-kazan, sayısal loto, şans topu, on numara ve su¨per loto oyunları ile ilgili mevzuat çerçevesinde izin verilebilecek olan benzer şans oyunlarına ilişkin lisans, bu maddenin yu¨ru¨rlu¨ğe girdiği tarihten itibaren 49 yıl su¨reyle 19/8/2016 tarihli ve 6741 sayılı tu¨rkiye varlık fonu yönetimi anonim şirketinin kurulması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun hu¨ku¨mleri uyarınca kurulan tu¨rkiye varlık fonu'na verilmiştir.

  tcdd izmir limanı: özelleştirme kapsam ve programına alınan tcdd izmir limanı’nın, özelleştirme kapsam ve programından çıkartılarak, türkiye varlık fonu'na devrine karar verilmiştir.

  türkiye denizcilik işletmeleri a.ş.: özelleştirme kapsamına alınan ve 4046 sayılı kanunun geçici 11’inci maddesi uyarınca özelleştirme programına alınmış sayılan türkiye denizcilik işletmeleri anonim şirketi'nin sermayesinde bulunan %49 oranındaki hissenin özelleştirme kapsam ve programından çıkartılarak, türkiye varlık fonu'na devrine karar verilmiştir.

  eti maden işletmeleri genel müdürlüğü: eti maden işletmeleri genel müdürlüğü’nün türkiye varlık fonu'na aktarılmasına karar verilmiştir.

  kayseri şeker fabrikası a.ş.: hisseleri özelleştirme kapsam ve programına alınan kayseri şeker fabrikası anonim şirketi’nin %10 oranındaki hissesinin özelleştirme kapsam ve programından çıkartılarak türkiye varlık fonu'na devrine karar verilmiştir.

  çay işletmeleri genel müdürlüğü: çay işletmeleri genel müdürlüğü'nün (çaykur) türkiye varlık fonu'na aktarılmasına karar verilmiştir.

  türkiye jokey kulübü: yurt içinde at yarışları du¨zenleme, yurt içinde ve yurt dışında du¨zenlenen at yarışları u¨zerine yurt içinden ve yurt dışından mu¨şterek bahis kabul etme hak ve yetkilerine ilişkin lisanslar tu¨rkiye varlık fonu'na devredilmiştir. gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı'na at yarışları du¨zenleme amacına yönelik olarak tahsis edilmiş veya fiilen bu amaçla kullanılan taşınmazlar ile u¨zerlerindeki yapı ve tesisler tu¨rkiye varlık fonu'nun kullanımına verilmiştir.

  taşınamazlar: mülkiyeti hazine'ye ait antalya, aydın, istanbul, ısparta, izmir, kayseri ve muğla'da bulunan bazı taşınmazların tahsislerinin kaldırılarak türkiye varlık fonu'na devredilmesi kararlaştırıldı.

  kaynak: http://turkiyevarlikfonu.com.tr/tr/portfoy/5

  bu portföyün değeri yaklaşık olarak 40 milyar doları buluyor.

  botaş: hazine payı yüzde 100. ödenmiş sermayesi 4.15 milyar lira

  tpao: hazine payı yüzde 100. ödenmiş sermayesi 3 milyar lira

  ziraat bankası: hazine payı yüzde 100. ödenmiş sermayesi 5.0 milyar lira

  posta ve telgraf: hazine payı yüzde 100. ödenmiş sermayesi 981.5 milyon lira.

  bıst: hazine payı yüzde 73.6. ödenmiş sermaye 423.2 milyon lira.

  türksat: hazine payı yüzde 100. ödenmiş sermaye 1.47 milyon lira.

  eti maden: hazine payı yüzde 100. ödenmiş sermaye 600 milyon lira.

  çay işletmeleri: hazine payı yüzde 100. ödenmiş sermaye 1.49 milyar lira.

  nakit: savunma sanayii fonu’ndan 3 milyar tl’nin üç aylık bir süre için türkiye varlık fonu'na verildi. üç ay sonunda bu para savunma sanayii fonu’na iade edilecek.(süre doldu)5 şubat tarihinde yayınlanan khk ile bu karar verilmişti. referandum öncesi çok fazla tartışmaya sebep olmuştu 6 mayıs'da iade edileceği söylendi. dönemin savunma bakanı fikri ışık böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

  kaynak: https://businessht.bloomberght.com/…r-lirayi-almadi

  iş bankası: bakın burası çok önemli ve değinilmesi gereken bir nokta. sayın erdoğan'ın 12 eylül 2018 tarihinde cumhurbaşkanı kararıyla varlık fonu yönetim kurulu başkanı olmasından 5 gün sonra 17 eylül 2018'de iş bankası'ndaki chp hisseleri hazineye geçmeli açıklamasını yapmıştır. burada amaç mhp desteğini alarak %28.09'lik paya sahip chp hisseleri alınıp hazine devredilecekti. erdoğan'ın kısa bir zaman sonra böyle bir açıklama yapması tesadüf değil.

  kaynak: https://www.yenisafak.com/…neye-devredilsin-3396067

  yeri gelmişken chp hisseleri her zaman tartışma konusu olmuştu. adnan menderes hükümeti tarafından 14 aralık 1953 tarihli ve 6195 kanunla hazineye devredilmişti. anayasa mahkemesi, 1963 de verdiği kararla hisseleri tekrar chp'ye devretmiştir. 12 eylül 1980 darbesiyle el koyulan chp hisseleri yine 1993'de chp'nin açtığı davayı kazanması sonucu geri alınmıştır.

  konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için;

  kaynak: https://www.sozcu.com.tr/…tini-iptal-etmek-2641772/

  vakıf bank: türkiye varlık fonu'na devredilmesi konuşulan diğer kuruluştur.

  30280 sayılı resmi gazete'de yayınlanan kanun hükmünde kararname ile vakıf bank'ın %58'lik hissesi hazineye aktarıldı. bu da vakıf bank'ın varlık fonuna devredilmesinin yolunu açmıştır.

  türkiye varlık fonunun kaynakları ve finansmanı nedir?

  26 ağustos 2016 29813 sayılı resmi gazete'de;

  madde 4 – (1)

  a) özelleştirme yüksek kurulu tarafından; özelleştirme kapsam ve programında bulunan ve türkiye varlık fonuna devrine karar verilen kuruluş ve varlıklar ile özelleştirme fonundan türkiye varlık fonuna aktarılmasına karar verilen nakit fazlasından, oluşur. daha fazla ayrıntı isteyen resmi gazeteye bakabilir.

  bu nakit fazlası ne kadar, nedir bilen kimse yok. yani bu ne demek? bu kurumların nakit fazlaları kârları olur ya da vereceği temettüler olur. verdiğiniz temettü fonda hiçbir işe yaramaz. diyelim kârlar alındı, belli bir disiplin olan kurumlara zarar vermez mi bu durum?açıkçası bu fona nasıl kaynak sağlayacaklarına dair fikirlerimi yazının devamında yazacağım.

  varlık fonu nasıl denetlenecek?

  denetim

  madde 6 – (1) şirket, şirket tarafından kurulacak diğer şirketler, türkiye varlık fonu ve türkiye varlık fonu bünyesinde kurulacak alt fonlar bağımsız denetime tabidir. şirket, 6362 sayılı kanun kapsamında kurumsal yönetim düzenlemelerine uyar.

  bu maddeyle birlikte sayıştay devreden çıkarılmış oldu. sayıştay; devlet harcamalarını denetleyen ve yargı yetkisi bulunan bir devlet kurumudur.

  (2) şirket, şirket tarafından kurulacak diğer şirketler, türkiye varlık fonu ve türkiye varlık fonu bünyesinde kurulacak alt fonların bağımsız denetimden geçmiş yıllık mali tabloları ile faaliyetleri, başbakan tarafından görevlendirilecek sermaye piyasaları, finans, ekonomi, maliye, bankacılık, kalkınma alanlarında uzman en az üç merkezi denetim elemanı tarafından bağımsız denetim standartları çerçevesinde denetlenir. denetim sonucunda hazırlanacak rapor her yıl haziran ayı sonuna kadar bakanlar kuruluna sunulur.

  açıkçası şeffaflığın tartışıldığı bir ülkede başbakan'ın seçtiği üç kişi kimin olacağı çok tartışılır. bunun yanında bağımsız bir denetçiye ne kadar güvenilir? spk lisansı olan ya da spk'nın seçtiği bağımsız bir denetçi varlık fonunu denetleyebilir.

  (3) şirket, şirket tarafından kurulacak diğer şirketler, türkiye varlık fonu ve türkiye varlık fonu bünyesinde kurulacak alt fonların bir önceki yıla ait mali tabloları ile faaliyetleri, her yıl ekim ayında türkiye büyük millet meclisi plan ve bütçe komisyonu tarafından, birinci ve ikinci fıkralar kapsamında hazırlanan ve başbakanlık tarafından gönderilen denetim raporları üzerinden görüşülerek denetlenir.

  spk ve başbakan'ın seçtiği denetçiler olmazsa meclis denetimi var diyeceksiniz. haklısınız. varlık fonu geçen aylarda mecliste ilk denetiminden geçti. bu rapor plan ve bütçe komisyonu üyelerine "gizli" ibaresiyle gönderildi. bu durum "gizli oturumla" görüşüldü.

  kaynak: https://www.demokrathaber.org/…u-gizli-h108641.html

  madde 8 – (3) şirket ve türkiye varlık fonu ile şirket tarafından kurulacak şirketler ve alt fonların kuruluş ve tescil işlemleri ile esas sözleşmesinin tescil ve ilan işlemleri de dâhil olmak üzere faaliyetleri kapsamında gerçekleştirdikleri işlemlerle ilgili düzenlenen tüm kâğıtlar damga vergisinden, tüm iş ve işlemleri her türlü harçtan, her ne nam adı altında olursa olsun nakden veya hesaben banka ve sigorta muameleleri vergisi mükelleflerine ödedikleri tutarlar ile her ne nam adı altında olursa olsun nakden veya hesaben lehe aldıkları paralar banka ve sigorta muameleleri vergisinden, her türlü kredi kullanım işlemleri kaynak kullanımını destekleme fonundan istisnadır.

  bu madde ile birçok vergiden muaf tutuldu.

  kaynak: türkiye varlık fonu yönetimi anonim şirketinin kurulması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun. 29813 sayılı resmi gazete.

  hangi vergilerden muaf?

  - gelir ve kurumlar vergisinden muafiyet (bu sadece fon’un “safi kazancı” değil, safi kazanca dahil gelirler üzerinden yapılacak “gelir vergisi kanunu” ile “kurumlar vergisi kanunu” stopaj veya kesintiler için de geçerli).
  - belediye gelirleri kanunu gereği alınan vergi, harç, katılma payı ile tasdik ücretleri muafiyeti.
  - fon’un sahip olduğu taşınmazlar için emlak vergisi muafiyeti.
  - satın alınan ve satılan taşınmazlarla ilgili tapu ve kadastro döner sermaye bedellerinden ve her türlü dava ve icra işlemlerinde teminat yatırma mükellefiyetleri muafiyeti.
  - tvf’nin faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen işlemlerle ilgili düzenlenen tüm kâğıtlar için damga vergisi ve harç istisnası.
  - bsmv istisnası.
  - kkdf istisnası.
  - tvf tarafından kurulan varlık kiralama şirketlerine sağlanan tüm hak, istisna, indirim ve muafiyetler.
  - kurulan varlık kiralama şirketlerinin, ihraç ettikleri menkul kıymetlere ilişkin, ihraççıların tabi olduğu borsa istanbul anonim şirketine ödenmesi gereken kayıt ücreti ve kotasyon ücreti muafiyeti.
  - kdv istisnası (varlık ve hakların, tvf ve alt fonlara devri ile bu varlık ve hakların türkiye varlık fonu yönetimi aş. tarafından yönetilmesi suretiyle yapılan teslim ve hizmetler dahil).

  kaynak: https://www.dunya.com/…stisnalarina-sahip-mi/352664

  şimdi en başa dönelim, varlık fonu neden kuruldu, stratejik planı neden kurulduktan 2 sene sonra oluşturuldu, neden istenilen sonuç elde edilemedi ve 3 kez yönetim kurulu başkanı değişti.

  başlayalım,

  varlık fonunun 15 temmuz'dan çok kısa bir süre sonra kurulması akılda bir soru işaret bıraktı. bu kadar karışık bir siyasi ortamda sırası mıydı? daha önceden planlanan bu fon kamu yatırımlarına kaynak sağlayacağı gerekçesiyle kuruldu. o dönem yine ekonomide 2019 ve 2018 gibi olmasada bazı sorunlar vardı. döviz kuru darbe sonrası yükselmiş, darbeden dolayı türkiye'ye güven azalmıştı. yurt dışından banka kredileri alınamıyordu. bunun için özelleştirme idaresi başkanlığı bünyesindeki çoğu şirket kurulan bu varlık fonuna aktarıldı. fonun başına yukarıda bahsettiğim mehmet bostan getirildi. kendisi özelleştirme idaresi başkanlığını yürütüyordu. botaş gibi bir kurumu devlet şu an satmak istemez. yine havacılık sektörüne yaptıkları yatırımları göz önünde bulundurursak, thy'yi elden çıkaramayacaklarına göre geriye tek bir şey kalıyordu, ipotek edip üzerine kredi çekmekti.

  adresi, stratejik planı bulunmayan varlık fonu kuruldu. bu süre içerisinde çinli ve rus fonlar ile görüşüldü. hiçbir ülke darbe teşebbüsünde bulunulmuş ve khk'larla yönetilen ülkeyle anlaşma imzalamak istemedi. mehmet bostan döneminde varlık fonu hiçbir şey yapmadan ve ekonomiye katkısı olmadan öylece devam etti. planlar istenildiği gibi olmadığı için bunun cezası mehmet bostan'a kesildi ve görevinden alındı. erdoğan, kendisi eleştiri yaparak varlık fonun istenileni vermediğini ve bu görevden almanın çok yerinde bir karar olduğunu dile getirdi.

  erdoğan'ın eleştirisi: https://twitter.com/…tepe/status/906090828594020352

  fonun ne yaptığı bilinmediği için ve kafalarda soru işaret bırakmamak için mehmet bostan zaman zaman röportajlar verdi

  kaynak:http://www.diken.com.tr/…nlasma-imzalamak-uzereyiz/

  kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/…ine-gelen-isim-40572728

  mehmet bostan görevinden alındıktan sonra yerine geçici olarak borsa istanbul yönetimi kurulu başkanı himmet karadağ getirildi.

  bu esnada herkes neredeyse 1.5 senedir kurulmuş olan ve stratejik belgesi dahi olmayan varlık fonu'nun ne için kurulduğunu sorgulamaya başladı. mehmet bostan döneminde başbakan binali yıldırım'ın strateji belgesini birkaç kez reddettiği konuşuluyordu. (bunlar bir takım söylentiler. itibar etmemek lazım.) yıldırım döneminde stratejik belge gönderilmiş ama bir netice alınmamış.

  binali yıldırım için kaynak: https://www.yenisafak.com/…bakana-sunulacak-2630489

  çok tepki çeken stratejik belgesi himmet karadağ yönetim kurulu başkanı olduktan 4-5 ay sonra hemen başbakanlığa gönderdi.

  kaynak: https://www.dunya.com/…-basbakanlikta-haberi-404083

  kaynak sağlanamayan ve bir şey yapılmayan varlık fonuna himmet karadağ geçtikten sonra yayınlanan bir khk ile varlık fonuna dış borç yetkisi verildi.(çok endişelendirici bir durum)

  kaynak: http://www.diken.com.tr/…na-dis-borc-yetkisi-geldi/

  himmet karadağ başa geçtikten sonra yine kaynak sağlama amacıyla kredi başvurularına devam edildi. bu süreçte varlık fonuna bir para aktarılıp, aktarılmadığı bilinmiyor. savunma sanayinin fonundan geçici olarak alınan 3 milyar tl'nin tekrar savunma sanayisine verilip verilmediği bilinmiyor çünkü faaliyet raporları ve mali tablolar "gizli".

  himmet karadağ her ne kadar yalanlasada kredi arayışları sürdü fakat bir netice alınmadı. kurulduğu yeri ve adresi bulunmayan varlık fonu adeta bir paravan şirket gibi duruyordu. böyle bir kuruma kimse kredi vermek istemezdi.

  ayrıca çin endüstri ve ticaret bankası çalışanı bu konuyla ilgili şöyle bir açıklama yaptı;

  çin endüstri ve ticaret bankası yönetim kurulu üyesi hilmi güler, "ıcbc, türkiye’ye kaynak sağlamaya çok istekli. mehmet bostan, türkiye varlık fonu başkanlığından ayrılmadan önce bağlantıyı ben kurmuştum. kullandırılacak kaynak 3,5 milyar dolarla başlayıp, 5 milyar dolara çıkacaktı. kredi gündemden kalkmadı. türkiye varlık fonu başkanlığı’na yeni atama sonrası tekrar görüşülebilir..."

  kaynak: https://businessht.bloomberght.com/…ik-kredi-masada

  himmet karadağ twitter'dan çok daha önce yaptığı açıklamayla bu kredi söylentilerini yalanlamıştı.

  himmet karadağ dönemide basına yansıyan haberlere göre varlık fonuna bir para giriş çıkışı olmadı.

  bir türlü istenileni veremeyen varlık fonu en sonunda 12 eylül 2018 günü yayınlanan cumhurbaşkanı kararı ile yönetim kuruluna recep tayyip erdoğan getirildi. cumhurbaşkanı bu duruma sinirlenmiş olacak ki varlık fonunun yönetim kurulu üyesi kendisi oldu. bir türlü kredi verilmeyen varlık fonuna ülkenin cumhurbaşkanı getirilerek güven veren bir imaj çizilecekti. belki bu böyle kredi verilebilirdi.

  hatta erdoğan döneminde kredi çalışmalarına başlanmış bile;

  kaynak: https://tr.sputniknews.com/…ar-dolar-borc-alinmasi/

  özellikle bu haberi okursanız ne olduğuna dair bir fikriniz olur. varlık fonu'nun dolarla türk hava yolları'na sattığı uçak haberi için; https://www.yenicaggazetesi.com.tr/…tti-209189h.htm

  yukarıda okuduğunuz haberde anlatılan olay resmi olarak kamuoyuna açıklanmadı. bu tip haberler varlık fonu'nun ciddiyetine ve itibarına gölge düşürüyor.

  gelelim varlık fonuna dış borç alma yetkisi verilmesine. bu durum aşırı derecede endişe verici çünkü bu bize aslında hükümet ve devlet kavramının birbirine karıştırıldığının ve yeni bir hazine kurulduğunun göstergesidir. devletin hazinesi devlete, hükümetin hazinesi ise varlık fonu olacaktı. şu an raporlar "gizli" olduğundan dolayı varlık fonuna ne kadar para girip çıktığını bilmiyoruz. oluşturulan bu yeni hazine, ekonominin aşırı derecede hassas olduğu ve mali disiplinin fazla olması gereken bir dönemde mali disiplini bozar. türkiye farklı hazinelerden dolayı zamanında çok sorun yaşamıştır. 1994 krizi buna örnektir. yine osmanlı devleti'nde bunun gibi mali disiplini bozan ve borçları tek bir çatı altında toplamak yerine parçalara ayrılması zamanla osmanlı'nın ekonomisini mahvetmiştir. (araştırırsanız bu bilgilere çok rahat ulaşırsınız.)

  bu tıpkı hugo chavez'in kurduğu venezuela fonuna benziyor. denetimden çok uzak olan bu fon zamanla chavez'in kumbarası adını almıştır. venezuela'nın petrol gelirlerinin bu fonda toplandığı ve chavez'in burada toplanan paralarla halka para dağıttığını ve tek bir imzayla milyarlarca doları projelere aktarıldığı söyleniyor.

  daha ayrıntılı bilgi için: http://amerikabulteni.com/…uela-nasil-intihar-etti/

  şimdi akıllara şu soru geliyor bizim denetimden çok uzak olan varlık fonumuz bir kumbara haline gelir mi?

  sonuç: bir ülke cumhurbaşkanının varlık fonu yönetmesi etik midir sorusunu bir kenara bırakırsak, varlık fonu zamanla amacından çıkıp borçlanma fonuna dönmüştür. son yapılan işler bunun göstergesidir. adresi dahi bilinmeyen ve sadece yönetim kurulu bilinen, şeffaflıktan çok uzak, faaliyet raporlarını ve mali tablosu paylaşılmayan varlık fonu son derece endişe vericidir. bu mızrak bu çuvala sığmaz. bu konuda halkın aydınlatılması gerekiyor.

  not: katılmadığınız ya da yanlış olduğunu düşündüğünüz yerleri lütfen bana özel mesajla bildiriniz. bilgi paylaştıkça çoğalır.

  bazı yerlerde imla ve noktalama hataları olabilir. bunun için özür diler, okuyan herkese teşekkür ederim.

  saygılarımla.

  @cureshat

  edit: entryi eleştirenler olmuş. haklılar bir şey demiyorum fakat en başında belirttiğim gibi amacım varlık fonuyla ilgili farkındalık yaratmaktı. ben siyasi bir elit değilim, vatandaşım. elimde gizli belgeler yok. buna ek olarak dikkat çekmek istediğim diğer nokta şeffaflığının olmaması ve acaba varlık fonu adı altında bir hazine mi kuruluyor sorusunu sormaktı.
  -------------------------------------------------------------------

  diğer entrylerim için;

  kaynaklar ve istatistiklerle türkiye'nin 15 yılda inşaata 3.5 trilyon lira harcaması;

  (bkz: #85691894)

  kaynaklarla ve istatistiklerle 1995-2016 yılı türkiye tarım ürünleri ithalatı ve ihracatı için;

  (bkz: #85775194)

  gelişmekte olan ve kırılgan beşli ülkeleriyle türkiye'nin faiz oranı karşılaştırılmasını içeren türkiye'nin eurobonduna 6 milyar dolarlık talep yalanı için;

  (bkz: #85743766)

  petrolle ilgilenenler için, 134 ülkenin 2016 yılı kaynaklarla ve istatistiklerle petrol ticaretinin grafiklerle anlatıldığı entry için;

  (bkz: #85741019)

  2018 yılı otomotiv sektörünü merak edenler için, 2004-2018 yılları arası 41 araba markasının satış adetleri ve bir senelik otomotiv satışlarının değişimleri için:

  (bkz: #86130127)

  türkiye'nin ve dünyanın yoksulluk rakamları, türkiye'nin gelir adaletsizliği, türkiye'de asgari ücretle çalışan insan sayısı, türkiye'de aylık 500-1000 tl gelirle geçiren aile sayısı gibi rakamlar için;

  (bkz: #86049480)

  -----------------------------------------------

  yukarıda yer alan entrylere gelen geri dönüşler için teker teker teşekkür eder,

  en kısa zamanda;

  türkiye'nin hayvancılıkta nasıl dışa bağımlı hale geldiğini,
  izmir iktisat kongresi sonrası türkiye ekonomi tarihi,
  olası bir petrol krizinde türkiye ekonomisini bekleyen tehlike,
  ekonomi modellemeleriyle türkiye'nin neden araba üretmemesi gerektiğini

  tartışacağız.
 • yukarıda durması gereken başlıktır.
 • ülkemde sıradan bir gün daha.
 • http://turkiyevarlikfonu.com.tr/ sitesinde adresi bulunmayan fondur.
 • diğer varlık fonlarıyla türkiye'yi karşılaştırmak için; https://www.swfinstitute.org/…wealth-fund-rankings/
 • yazıyı baştan sona okudum bir iyi bir kötü yanı var. ıyi yanı bazı kamu iktisadi teşekküllerinin özelleştirilmesinin bu fon sayesinde ötelenmesi. kötü yanı ise ımf yerine herkese borçlanabilme olasılığı.

  aslında varlık fonu kurmaktansa mevcut hizmet ve üretim sektöründeki kurumların daha fazla gelir getirici şekilde organize edilmesi, yönetimin ona ayak uyduracak şekilde yapılanması, ihracat için pazar bulunması, üretim ve hizmet modernizasyonunun güncellenmesi daha çok uzun vadede işimize yarayacaktır. tabi günü kurtaralım amaçlı düşünülüyor ise ona diyecek birşey yok.

  edit: yurtiçinden kimse bulamasın diye adres telefon eklememişler galiba.
  edit2: ilk kurulduğunda çok heyecanlanmıştım oysaki.
 • önemli bir konu olmasına rağmen dikkat çekmemiş gerçeklerdir.
 • güzel ve bilgilendirici başlık.
 • aslında varlık fonu olmayıp, bir tür "ulusal teminat fonu" olduğu için hatalı değerlendirmedir.

  görüldüğü üzere bu fonda toplanan varlıklar ulusun ortak kazancı olarak değil, dışarıdan bulunacak yeni borçlar için bir tür teminat olarak gösterilecektir. ya da varlık fonu bir tür kağıt/para vb türünden seküritizasyon dönüşümü ile pazarlanacaktır. yani, yine borç edinmek için kullanılacaktır.