şükela:  tümü | bugün
  • başbakan binali yıldırım'ın kurulacağını açıkladığı varlık yönetim fonudur "türkiye varlık yönetim fonu".

(bkz: varlık yönetimi)

--- spoiler ---

's&p etik daranmadı'

ekonomi ile ilgili düzenlemeleri ohal kapsamında düşünmüyoruz. tsk başta olmak üzere kurumlarda yeniden yapılanma ihtiyacı var. s&p etik davranmadı fırsatçılık yaptı. türkiye'nin notunu düşürmesi ideolojik, siyasi bir karar. dünya ekonomisi daralmasına rağmen türkiye ekonomisi güçlü büyüyor. küresel yatırımcılara milli irade darbecileri yok etti diyoruz. büyük yatırımlara hız kesmeden devam ediyoruz.

'varlık yönetim fonu kuruluyor'

'türkiye varlık yönetim fonu' kuruluyor. ekonomiyle ilgili ayrı tedbir almaya ihtiyaç yok. anayasa değişikliği toplumun büyük kesimini kapsamalı. türkiye'de erken seçim söz konusu değil.
    --- spoiler ---

ekotrent / ilgili haber
    habertürk / ilgili haber
  • genellikle cari fazla veren veya doğal kaynak bakımından zengin ülkelerde görülen bir yapılanmayı türkiye gibi bir ülkeye uyarlamaya çalışarak ne yapılmaya çalışıldığını inanın anlamakta zorluk çekiyorum. son büyük vurgunu yapıp, sonrasında da ülkeyi komple kapatıp gidecekler herhalde.

göya bu fon ile savunma sanayi ve teknoloji gibi sektörler desteklenecekmiş. 'likidite bolluğu varken, memlekete oluk oluk dolar akarken desteklediğiniz gibi mi?' diye sorarlar adama.

kendi soruma cevap vereyim: evet aynen öyle. sanayiye bir veriyorlarsa inşaata yine bin verecekler. sonuç olarak hortumculuğu kolaylaştırmaktan başka bir işe yaramayacak. aynı tas aynı hamam, ama daha aleni ve daha pratik bir şekilde.

nedir bu türkiye varlık yönetim fonu diyenler için tanım da yapayım:

- 'yandaş projelere hazine garantisi'nin diğer adı.
    - 'devlet gelirlerini yandaşlara aktarma'nın diğer adı.
    - 'emeklilik fonu, işsizlik fonu gibi aslında vatandaşa ait olan ama yönetimi devlette olan fonları yandaşlara aktarma'nın diğer adı.
    - 'özelleştirme adı altında ne var ne yok satıp yandaşa aktarma'nın diğer adı.

sanırım yeterlidir, uzatmaya gerek yok.
  • ya gözünüzü seveyim varlık yönetimi demeyin şuna ya. varlık yönetimi başka bişey.

aha türkiyedeki varlık yönetim şirketleri:

https://www.bddk.org.tr/…onetim/varlik_yonetim.aspx

mevzuattaki varlık yönetim şirketi tanımı bu şirketlerin yaptığı batık borç yeniden yapılandırması işidir.

sizin kuracağınız fon, sadece fon. yapacağınız iş de fon yönetimi.
  • kaynaklarının ne olacağını sorgulatan fon.
  • türkiye ulusal varlık fonu diye de anılmaya başlanan fon.

ilgili haber:
  • "...bu yöntemi uygulayan norveç, çin, rusya ya da ortadoğu ülkeleri gibi örneklere bakıldığında, fonların kayağının büyük ölçüde petrol ya da doğalgaz gelirleri ile sağlandığını görüyoruz. sistematik bir şekilde cari açık veren, doğalgaz ya da petrol gibi bir doğal kaynak ihracatı olmayan ve bunun da ötesinde tasarruf oranının oldukça düşük olduğu türkiye ekonomisi gibi bir ekonominin yapısal olarak ulusal varlık fonu kurmaya müsait olduğunu söylemek zor"

ümit akçay
  • 50 milyon türk lirası sermaye ile kurulacağı söylenen fon.

kuruluş sermayesi özelleştirme fonundan karşılanacakmış.
  • çalışanlar için zorunlu bireysel emeklilik sigortası ile birlikte gelmektedir. peki fonun kaynağı nedir? dask, tmsf, özelleştirme gibi kaynak aktarımları ve ne tesadüf ki işsizlik ve emeklilik fonlarından aktarılacak kaynaklar. neyi hedefliyormuş peki? piyasa müdahaleciliğini filan ayırıyoruz, onu açık açık söyleyemezler, aha söyledikleri: büyük altyapı projeleri için kamuya yük olmadan finansman sağlanması. hem biriktirdiği işsizlik ve emeklilik fonu, dask vs. gibi kaynakları buraya aktaracak hem de "büyük altyapı projelerinde" kamu yükünü kaldıracak?

taşak mı geçiyonuz lan siz?

http://www.bloomberght.com/…ni-varlik-yonetimi-fonu
  • fonu işletecek şirketin tam adı türkiye varlık yönetimi anonim şirketi olacak.

özel hukuk hükümlerine tabi ve ticaret siciline kayıtlı olacak.

kuruluş sermayesi 50 milyon lira. özelleştirme idaresi başkanlığı bu parayı karşılayacak.

finansal tabloları, bağımsız denetçi tarafından denetlenecek.

vergi ve teminat yükümlülüklerinden muaf olacak.

alt fonlar kurulabilecek.

genel olarak tasarımı yerinde. ama esas sorun, fon mekanizması kurmakta değil. içini dolduracak kaynak bulabilmekte.

bütçe ya da cari işlemler fazlası vermediğin sürece de zor o iş. çok büyük beklentiye girmemek gerek yani. büyük birkaç projeyi fonlasa bile yararlı olur ancak.

bu noktada hemen akıllara tabiki bireysel emeklilik sistemine getirilen zorunlu katılım uygulaması geliyor. elde edilen tasarruflar bu fona kanalize edilecek.