şükela:  tümü | bugün
 • incirlik hava ussu'nun halk arasindaki ismi..
 • kısaca todaie... kurumun http://www.todaie.gov.tr/ adresinde şöyle bir açıklamaya yer verilmiştir:

  "türkiye ve orta doğu amme idaresi enstitüsü (todaie), 8 mayıs 1952 tarihinde, türkiye ile birleşmiş milletler arasında varolan teknik yardım anlaşmasına ek bir protokol ile kurulmuş; 1958 yılında, 7163 sayılı kuruluş kanunu ile bilimsel, mali ve yönetsel özerklik ve tüzel kişilik kazanmış; bu yeni yapısını geliştirerek günümüze kadar gelmiştir.

  todaie, 1992 yılından bu yana, merkezi brüksel’de bulunan uluslararası yönetim bilimleri enstitüsü’nün (international institute of administrative sciences -iias) türkiye ulusal seksiyonunu oluşturmaktadır. ayrıca uluslararası yönetim okulları ve enstitüleri birliği’nin de (international association of schools and institutes of administration-iasia) üyesidir. enstitü bu özellikleri ile, kamu yönetimi alanındaki ulusal birikimini uluslararası platformlarda değerlendirmeyi ve başka ülkelerin birikimlerinden yararlanmayı amaçlamaktadır.

  enstitü’nün genel amacı, kamu yönetiminin çağdaş düşüncelere ve yaklaşımlara uygun olarak gelişmesine yardımcı çalışmalarda bulunarak, yönetim konusunda eleman yetiştirmek; kamu yönetimi alanında öğretim elemanlarının yetiştirilmesine yardımcı olmak ve memurların yönetim alanında gelişmelerini ve uzmanlaşmalarını sağlamaktır. todaie bu amacını üç ana etkinlik dalında gerçekleştirmektedir. bunlar; öğretim ve yetiştirme, araştırma ve yardım, derleme ve yayın etkinlikleridir.

  enstitü bünyesinde “insan hakları”, “yerel yönetimler” ve “sürekli eğitim” alanında çalışan üç merkez bulunmaktadır. merkezler, görev alanları içinde yer alan konularda dokümantasyondan eğitim ve yayına kadar uzanan çeşitli faaliyetleri gerçekleştirmektedir."
 • kısaltması todaie olan,lisans üstü eğitim veren ve halamın da çalıştığı kurumdur.adından da anlaşılacağı üzere türkiye ve orta doğuya dair araştırmalar,incelemeler yapan,amme idaresi dergisini çıkarmakta olan, internet üzerinde http://www.todaie.gov.tr/ adresinden ulaşılabilen ve iktisadi idari bilimler öğrencilerine gerçekten yararlı olabilen bir kurumdur.
 • emo'nun 39. genel kurulunun konferans salonunda yapıldığı kurum. yeri de tse'nin sırasında diye tarif edebilirim. ankara'yı fazla bilmeyen birinden de daha fazlasını beklemeyin derim.
 • 1991 yılında,üç haftalık bir yerel tönetimler kursu için zoraki gönderilip ilk hafta itibari ile bitsede gitsek dedirten fakat santralda yapılan bric partilerine dahil olduktan sonra kalan iki haftanın su gibi geçtiği,öğle tatillerinde deli gibi masa tenisi oynanan,nefis kurum.
 • insan haklarında yeni taktikler sempozyumu'nu center for victims of torture ve helsinki yurttaşlar derneği ile birlikte düzenleyen enstitü.
 • 14-15 aralık 2006 tarihlerinde "insan hakları ve yurttaşlık" sempozyumuna ev sahipliği yapmış kurum. etrafındaki bakanlıklar gibi buz gibi, resmi, sevimsiz fakat pek donanımlı bir binaya sahip kurum.
 • yüksek lisans ile ilgili bir konuda "nasıl olsa cevap vermezler ama ben yine de yazmış olayım" diyerekten gönderdiğim faksa, üstelik mektupla hemen cevap vererek beni şaşırtmış, sevindirmiş, "kamu kurumları da pekala, çok iyi çalışabilirler" tezimi dogrulatmış, kamu eğitim kurumu.
 • cemil çiçek in kamu idaresindeki terfilerde todaie de yüksek lisans yapanların öncelik kazanmasını planladıklarını açıklamasıyla, kariyer hedefi olan devlet memurları arasında popülaritesi artmış olan kurumdur.
 • (bkz: ena)