şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kuzek irakta turkiye ve amerikanin anlasamamasi sonucu ortaya cikan kapisma, turkiye duramaz kuzey irak tarafina girer, amerika turkiyeye girer. olaylar gelisir...
  (bkz: hosgeldin ucuncu dunya savasi)
 • birisi pasif, ötekisi aktiftir. *

  acı ama gerçek
 • turkiye guce tapandir; amerika guctur
  turkiye orta zekalar cennetidir; amerika dusuk zekalar cennetidir
  turkiye gelisemeyecek olandir; amerika gelistirmeyecek olandir
  turkiye cehaletin ovuldugu topraklardir, az bilgiyle fikir sahibi olunur; amerika cahillesmede ulasilacak son noktadir
  turkiye sorunlarla bogusur; amerika sorun cozer
  turkiye osmanlidan kurtulmustur; amerika ingiltereden
  turkiye muassir medeniyeti hedef edinmistir; amerika muassir medeniyettir (oyle medeniyetin ta ortasina sicayim ayri konu)
  turkiye bilmez; amerika ogretmez
  turkiye baskenti bunaltici ankaradir; amerika baskenti bunaltici vasington dcdir
  turkiyede istanbul vardir, izmir vardir; amerikada new york vardir, miami vardir hatta yeri gelir los angiliiz olur
  turkiye milliyetci muhafazakardir; amerika da milliyetci muhafazakardir
  turkiyede din yukselen degerdir; amerikada tepedeki degerdir
  turkiye karayolu yatirimi yapar; amerika arac uretip satar
  turkiyede devlet yoktur; amerikada devleti dibine kadar hissedersin
  turkiyede issizlik 15%tir, amerikada da 10%dur
  turkiye burokratik oligarsidir; amerika akeri oligarsidir

  daha cok sey var belki ama dusundukce gordugum tek sey var; turkiye kucuk amerikadir, yahut o yolda super adimlarla ilerlemektedir
 • türkiye ve amerika birleşik devletleri arasındaki farklardan biri de abd'de bir kasiyer saatte 7$ kazanabiliyorken, türkiye'de ingilizce-türkçe* çeviri yapan biri saatte 4$* kazanabiliyor olmasıdır. ikisi de öğrenci işidir neticede.
 • bir ülkeyi akıllı olan azınlık diğerini ise aptal olan çoğunluk yönetmektedir. eşleştirmeleri size bırakıyorum. pek zor olmasa gerek.
 • iki farkli demokrasi ulkesini, cok ilginc bir noktadan ele almak istiyorum.

  kaynak sitelerimiz, her iki ulkenin de resmi internet sitesi:

  turkiye
  abd

  deginmek istedigim nokta, iki farkli uyruklu ve farkli demokrasi anlayisina sahip ulkenin resmi internet sitelerindeki en temel farklilik. ki, bu farklilik bu ulkelerin demokrasi anlayislarini da ortaya koyuyor aslinda.

  iki ulkenin resmi internet sitesindeki, bize ulasin sekmelerine goz atalim:

  oncelikle abd ye bakalim mi? hadi bakalim.

  bu adresteki goze carpan ilk ayrinti, kendi sectigin delegeye veya dogrudan devlete ulasabilecegin linkler: contact your government ve contact your elected officials.

  her sey ne kadar saydam degil mi? kendi sectigin delege diyor lan adamlar!

  bir de bizimkine bakalim mi? hayde bre

  yorum yapmiyorum, iste ileri demokrasi bu.

  ha bu arada demokrasi demisken, aklima penguen dergisinde google'a erisimin engellenmesi gundemdeyken yapilan kapak geldi:

  ve iste o kapak
 • iki ülkede de uzun süre yaşadığım için bir karşılaştırma yapabilecek deneyime sahip olduğuma düşünüyorum.

  2012 abd başkanlık seçimleri var biliyorsunuz. şimdi illa burada da bazı insanlar var obama ağzıyla kuş tutsa beğenmeyecek olanlar. yine de bir çok insan sokakta, televizyonda obama ve romney'yi iç siyasal, dış siyaset, ekonomik program, sağlık hizmetleri, vergilendirme gibi hemen her konuda tartışıyorlar. obama ve romney tv'de karşılıklı tartışma programına katılıp insanca konuşabiliyor. bağarmak falan yok. biri konu dışına çıkınca tartışmayı yöneten başkan konu dışına çıktınız falan diye uyarıyor. başkan tamam diyip konuya tekrar dönüyor.

  romney mesela obama şu konularda başkan haklı ama şu konuda aynı fikirde değiliz diye kendi ekonomik programını gayet saygılı bir şekilde anlatıyor. sonra obama çıkıp eski efsane cumhuriyetçi başkan ronald reagon 'ı överek ondan alıntılar yapıyor. eski cumhuriyetçi şöyle yaptı ülke ondan böyle demek falan katiyen yok.

  geçmişe takılmak zaten yok bizim ülkedeki gibi, yüzü geleceğe dönük.

  zira geçmişte yaşayan ne ileri gider ne de geçmişi yaşabilir.
  geçmiş zaten geçmişte değerlendirilmelidir her zaman için. 50 sene 100 sene önceki olayları şu anki mantıkla düşünmek ya popülizm ya da cahilliktir.

  chp'nin halktan koparak kendi içinde oluşturduğu zamana ayak uyduramamışlıktan siyasi kısırlığa girmesi, akp'nin 60 senedir iktidara gelmemiş chp'yi eleştirmesi, yüz sene önce yapılmış tren yoluyla dahi kendi yaptığını karşılaştırması. bunlar hep geçmişe şizofrenik bir şekilde saplantılı kalmanin sonuçlarıdır.

  geçmişte bataklığa bu kadar saplandıktan sonra ne kadar ilerici gibi görünseniz de, aslında saplandığınız yerden 2 adım öteye gidemessiniz.

  hiç bir şey beyaz yada siyah değildir. hep griler vardır. senin şu yaptıklarına katılmakla birlikte şu yaptıklarına katılmıyorum tarzı bir siyaset bizim ülkemizde şu anda yok. insanların birbirlerinin düşüncelerine ne derlerse desinler saldırmalarma var türkiye'de. tek sebebi cahillik.

  peki cahillik geçecek mi ülkemizde? evet ama biz göremeyeceğiz.

  https://admin.emeraldconnect.com/…ce jpm 9.2012.pdf

  linkte 4 farklı seçim sonucu karşısında abd'deki vergi sistemindeki değişiklik ve bunun ekonomiye olası etkileri incelenmiş.
  olasılıklar obama'nın başkan olması, romney'nin başkan olması, obama'nın başkan olması fakat parlementoda romney'nin etkili olacak oy alması ve romney'nin başkan olması fakat parlementoda obama'nın etkili olacak oy alması.

  türkiye'de vergi, cari açığın ne kadar çok olacağına göre anlık belirleniyor. çünkü kimsenin haberi yok ne kadar açık vereceğimizden. hani olta atarken derler ya rastgele aynen o mantıkla gidiyoruz hep. rastgele. her an, her şey olabilir.

  vergi oranı tartışmasını geçtim, çok ama çok net eminim ekonomik programından dolayı bir partiye oy veren türkiye'de 1 kişi bile yok.
  1 kişi desin ben şu planını beğendiğim için şu partiye oy verdim.
  bırakın milleti, vekillerin hatta bakanların dahi ekonomik programdan haberi yok. doğru düzgün planlarda yok zaten.bu sebeplede biraz önce verdiğim linkteki gibi bir analiz raporuna türkiye'de gerek yok. öyle bir rapor türkiye için yok bile.
 • birinin olimpiyat yüzme takimi call me maybe şarkısının en eğlenceli parodi klibini çekecek anlayışa sahiptir.

  ötekinin ise başbakanı olimpiyat koşu şampiyonundan en az 3 çocuk ister: http://www.aa.com.tr/…sampiyonunun-dugunune-katildi