şükela:  tümü | bugün
  • işbu kurumumuzdan, en güvenilir, hatasız bir baskıyla bir fuzuli divanı neşretmelerini istirham ediyorum. aslında divan şairlerimize dair bir seri yapabilirler. nabi, baki, naili, nefi, nedim, şeyh galib gibi. halk şairlerimizin, karacaoğlanın mesela eskimez harflerle yazılan cönklerini de mukayeseli (eskimez yazı-latinize) olarak neşredebilirler. şemseddin-i sivasi hazretlerinin eserleri hakkında da çalışmalar yapılabilir. ha, aklımdayken şunu da diyeyim; sahhaflar bize ibnülemin mahmud kemal'in eserlerini çok pahalıdan satıyorlar, alamıyoruz. bu eserleri, şu an basılmayan edebî ve ilmî eserleri ucuz bir fiyata yeniden basın. mesela, tahir üzgör'ün türkçe divan dibacelerini basın. sahhaflardan kazık yemek istemiyoruz. maarif bakanlığı bu konuda uyumasın lütfen. türk milleti müreffeh yarınlara böyle çıkarsa çıkar...
  • basılan eserler siteden okunabildiği gibi artık pdf formatında indirilebiliyor ekitap yazma eserler kurumu
  • çok faydalı tercüme çalışmalari yapan kurum. zamanla söz konusu eserlerin hepsinden birer adet edinmeyi düşünüyorum hatta hediye için bir kaç adet alacaklarım da olacak. ama şu satış noktalarina daha nezaket sahibi sorumlular koyun be kardeşim. (bkz: millet kütüphanesi)

    edit:

    nezaketsizlik hakkında: bir çok devlet kurumu gibi vatandaş resmi kütüphanelerde de sevilmiyor. bakıyorsun bir kütüphanede 5 çalışan var çay-sigara döngüsünden başka işleri yok. ama bir ziyaretçi geldiği zaman huzursuz oluyorlar. başka bir kütüphanede ders çalıştığı için bir adamı kovduklarini bile gördüm. kütüphanelerdeki genel memur tiyneti burada da var.

    kinalizadenin ahlaki alai'sini almak için satış noktasına gitmistim. kitap almak istediğinizi söylediginizde şaşırıyorlar. heralde kimse alışveriş yapmıyor buralardan. güvenlik görevlileri çok candan ama memurlar çay içmekten başka bir iş yapmak istemiyor zaar.