şükela:  tümü | bugün
  • bugüne kadar hep genç işsizlik
    kadın işsizliği vs konuşuldu fakat işsizlik kavramının tanımına bakınca nekadar yanıltıcı olduğunu görüyorsunuz.

türkiyedeki istihdam oranını , kadın erkek çalışan oranını ve çalışabilecek yaştaki kadın sayısını çarpınca 8 milyon kadın çalışıyor çıkıyor kalan kısım ise 22 milyon kadın.

22 milyon kadın çalışmıyor. bakın çocukları saymıyoruz. 30 milyon kadının 22 milyonu çalışmıyor .

yani kadınların yüzde 74 ü çalışmıyor. bu çok büyük bir problem değil midir
  • hesaplanirken kendi isine sahip aile mekanlarinin da dusunulup dusunulmedigi konusunu merak ettiren istatistiktir.

bu ulkede ciftci esisinizdir, yeri gelir kocanizdan fazla calisirsiniz tarlada, ama kagit uzerinde issizsinizdir.

bu ulkede esnaf esisinizdir, kocaniz kahvehane koselerinde kagit oynarken tezgahta siz durursunuz, ama kagit uzerinde issizsinizdir.

bu ulkede yabancilarin "etsy content creator" dedigi degerli el isi uretir satarsiniz, yeri gelir asgari ucretli kocanizdan fazla para kazanirsiniz ama kagit uzerinde issizsinizdir.

bu ulkede zengin kadinlarin evine gundelige gidersiniz ama kagit uzerinde issizsinizdir.

isin ozu bu ulkede erkeklerden cok calisip da issiz olan kadin sayisi dusundugunuzden cok daha fazla.

kaynak: yukarida belirtilenlerin cogunu yapan (tezgahta durmak disinda, zira esnaf degiliz) emekci bir kadinin oglu olarak ben.
  • ajitasyona gerek yok sanırım. veri paylaştım. bahsettiğin durumu da içeren içler acısı bir duruma kimsenin değinmemesi çok ilginç. benim annem de senelerce sigortasız çalıştı malesef
  • koca parası yemeyi marifet sanan bir güruh için normaldir. özellikle eğitimsiz kadınlar çalışmayı zulüm sayar. "kocam değil mi çalışıp bakacak bana eşek gibi" der. akşama kadar evde televizyon başında göt büyütür, yaş kırkı geçince de "ah zamanında bir işe girsem şimdi emekliliğe bir şey kalmamıştı." diye söylenirler. bu mantaliteden kurtulabilmek için kız çocuklarımızın eğitimine çok önem vermemiz gerekir.
  • nasılsa bir kısmı dul ve yetim aylığı alıyor, bir kısmı da muhtemelen nafaka falan alıyordur haybeden maaş geldikten sonra niye çalışsınlar merak ettim gerçekten. kimse milletin ağız kokusunu çekmek istemez.

herhangi bir geliri olmadan çalışmayan kadın nüfusu kaçtır ona bakmak lazım. tahminim taş çatlasın 7-8 milyondur.
  • 1 milyon eksik 3 milyon fazla, rakam tartışılabilir...
    ama, kadın nüfusun çalışamaması, çalıştırılmaması tartışmasız türkiye gerçeklerinden biridir.

dünya klasmanında türklerin geri kaldığı ne kadar mesele varsa, tek sebebi bu gerçektir...

bu öyle bir sebeptir ki,
    sadece bu rakam sıfırlansa dünya klasmanın türklerin geri kaldığı tek bir mesele kalmaz.
  • iş verenlerin bekar kadına bakışı: evlenir gider.
    evli kadına bakışı: çocuk doğurur başıma dert olur.
    genel olarak kadınlara bakışı: babasının,kocasının sigortası vardır, sigortaya gerek yok
  • işsizlik gibi başlı başına vahim bir konunun gölgesi altında kalan gerçek.

1- türkiye'de "istihdam büyüyor" haberlerine itibar ederseniz, kadınların bile isteye evde oturduğu kanısına varabilirsiniz ama istihdamın büyüdüğü doğru değil.

2- bir kadını pis işte çalıştıramazsınız. evlere buzdolabı tamirine gönderemezsiniz, torna tesviyede istihdam edemezsiniz. bu oran, gönüllü olarak evde oturan kadınları zorla işe soksanız bile belli bir yere kadar geriler.

bir de bazılarının sevmeyeceği bir realite var: kadınlar, çalışmama hakkını keşfetti. evet, doğru duydunuz. eğitimli, iş tecrübesi olan birçok kadın tanıdığım çalışmak istemiyor. hepsi çeşit çeşit yemek yapmayı, kendine çocuğuna daha fazla vakit ayırmayı, çalışırken yapamadıklarını bu özgür zaman aralığında gerçekleştirmeyi tercih ediyor. geri halliwell'ın bile sahnelerden çekilip ingiliz kırsalındaki evinde günde iki çeşit kek yaparken story attığını farz edersek, kadınların iş hayatında mücadele etmekten yorulmuş olduğunu söyleyebiliriz.
  • 1- istihdam artmıyor denmiş doğrudur fakat senelerdir önce kimya bölümü okuyan sonra inşaat teknikerliği sonra inşaat mühendisliği okuyup , benim gibi sıfırdan küçük firmalarda başlayıp yükselmek yerine direkt torpille en güzel firmaya giren eski kız arkadaşım bana mesaj çekip ,

her sabah kahvaltını hazırlarım , akşam ayaklarını yıkarım , yemeğini yaparım evlen benle ben çalışmak istemiyorum , diyip senelerdir verdiği emeği hiçe sayıp gerçeği iş hayatını görünce algılayabilmiştir.

gerçeği dedim çünkü daha önce bana ''akşama kadar çalışıp gelip uyuyosun , çok sıkıldım bu akşam gelip beni gezdirmezsen başka erkeklerin beni gezdirmesine laf söyleyemezsin '' demişti ve def edip ayrılmıştım.

şimdi yalvarıyor.

malesef kadınlar çalışmak istemiyor. ok çalışmasın fakat bari çalışan eşine sevgiline saygı duy huzur ver

2-kadını hizmet sektöründe çok güzel çalıştırırsın , erkeklerden daha çok istihdam onlarda , pis işlerde de gayet iyi çalışıyorlar. rusyada kadın inşaat işçilerine şahit oldum.
  • 22 milyonun 2 milyonu koca parası için çalışmıyorsa 20 milyonu çalıştırılmıyordur. o sayının büyük kısmı doğu taraflarındadır muhtemelen. öyle hemen hazıra konma vs. demeye gerek yok.