şükela:  tümü | bugün
 • türkiye gibi ütopik ülkelerde gayet normaldir.

  hiç analiz kasmaya gerek yok bi kulağımızın arkası kaldı sikilmedik.
 • dolar öyle bir hal aldı ki yüksek gelir grubunun yıllık gelirini bile dolara çevirdiğizde insanın gülesi geliyor.

  mesela ayda 6bin tl alan biri yılda 72bin lira alıyor. 72bin bölü 4 eşittir 18bin dolar. türkiye gibi neredeyse tüm ham ve ara maddelerini dolar üzerinden ithal eden bir ülke için insanın götüyle gülmesine neden olan bir yıllık gelirdir bu.

  ki ayda 6bin lira maaşı türkiyenin yüzde beşi bile kazanmaz. yani türkiyenin yüzde 95inin durumu aslında çok çok kötüdür. bu da 46 milyon değil 72 milyon kişinin ekonomik durumunun oldukça kötü olması anlamına gelir.
 • tuik verilerine göre öyledir. gerçek durumun daha da kötü olduğunu düşünüyorum.

  avm'leri kimler dolduruyor sorusunun cevabı ise, çoğu kişi sadece gezmek için geliyorlar. mesela bugün market için gittiğim avm'de sadece vitrinlere bakıp gezen bir çok insan vardı. hatta market bile kalabalık ama kasa önleri hafta sonu olmasına rağmen yoğun değildi.

  fast food restaurant'lar dolu gibiydi ama daha çok hafta sonu çocukları ile gelen çalışanlar gibiydi. yani çılgın bir alışveriş filan yok. tabi bu bir saatlik bir kesit içi yapılan gözlem. işyeri ciroları ve kapanan işyerleri daha önemli bir gösterge olabilir.
 • haber 2013 yılına ait. yıl olmuş 2017, hala daha malum medyada böyle bir haberin yapılabileceğini düşünebilecek kadar saf olmanın değeri mi? işte o paha biçilemez.
 • neden yoksul olduğunu anlamaktan aciz her ülkenin başına gelenin türkiyenin de başına geldiğinin göstergesidir.
 • yoksulların sayısı 16milyon mu?

  tüik'in eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin %50'si temelinde hesapladığı yoksulluk sınırına göre, 2016'da yoksul sayısı yaklaşık 11 milyon olarak kaydedilmiş. hanedeki bireylerin, gelir dönemlerinde ödenen vergiler vs. düşüldükten sonra kullanılabilir gelirleri üzerinden yapılıyor bu hesap.

  hesaplama %60 üzerinden yapıldığında ise, yoksul sayısı 16 milyon 328 bin kişiye ulaşıyor, ki bu da nüfusun yaklaşık %21'ine tekabül ediyor. aylık olarak bir kişinin yoksulluk alt sınırı 711,6 tl'ye denk geliyor. 2017 yılına ilişkin henüz ulaşılabilir bir resmi kaynak bulunmadığından bu sayının nasıl bir değişim gösterdiğini bilemiyoruz. ancak son 10 yıla bakarsak, yıllık olarak değişim oranı hesaba katıldığında güncel sayının da 2016 yılına paralellik gösterdiğini ve 16 milyon dolaylarında olduğunu düşünebiliriz.

  ancak, türk-iş'in son olarak açıkladığı ocak 2018 araştırmasına göre, dört kişilik bir ailenin yoksulluk alt sınırı 5.262,18 tl (kişi başına 1.316 tl), bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.998,88 tl olarak gerçekleşmiş. bu hesaplama türü göz önünde bulundurulduğunda yoksulluk alt sınırının altında aslında tüik'in açıkladığından çok daha fazla sayıda insanın kaldığı anlaşılıyor.