şükela:  tümü | bugün
 • ülkenin %63üne tekabül etmektedir.

  verilen 12 milyonluk rakamın açlık sınırının altında yaşadığı, 34 milyonun iste yoksul olarak hayatlarını sürdürmeye çalıştığı gözler önündedir.

  durum her yıl daha artmakta ancak asla gerilememektedir.

  yeri gelmişken sorulacak pek çok soru varken bunlardan biri "başkanlığa evet mi? hayır mı?" sorusu değildir diye düşünüyorum.

  sevgiler...
 • işsiz sayısı da kayda değerdir ;

  (bkz: 3 milyon 715 bin)
 • türkiye gibi ütopik ülkelerde gayet normaldir.

  hiç analiz kasmaya gerek yok bi kulağımızın arkası kaldı sikilmedik.
 • dolar öyle bir hal aldı ki yüksek gelir grubunun yıllık gelirini bile dolara çevirdiğizde insanın gülesi geliyor.

  mesela ayda 6bin tl alan biri yılda 72bin lira alıyor. 72bin bölü 4 eşittir 18bin dolar. türkiye gibi neredeyse tüm ham ve ara maddelerini dolar üzerinden ithal eden bir ülke için insanın götüyle gülmesine neden olan bir yıllık gelirdir bu.

  ki ayda 6bin lira maaşı türkiyenin yüzde beşi bile kazanmaz. yani türkiyenin yüzde 95inin durumu aslında çok çok kötüdür. bu da 46 milyon değil 72 milyon kişinin ekonomik durumunun oldukça kötü olması anlamına gelir.
 • tuik verilerine göre öyledir. gerçek durumun daha da kötü olduğunu düşünüyorum.

  avm'leri kimler dolduruyor sorusunun cevabı ise, çoğu kişi sadece gezmek için geliyorlar. mesela bugün market için gittiğim avm'de sadece vitrinlere bakıp gezen bir çok insan vardı. hatta market bile kalabalık ama kasa önleri hafta sonu olmasına rağmen yoğun değildi.

  fast food restaurant'lar dolu gibiydi ama daha çok hafta sonu çocukları ile gelen çalışanlar gibiydi. yani çılgın bir alışveriş filan yok. tabi bu bir saatlik bir kesit içi yapılan gözlem. işyeri ciroları ve kapanan işyerleri daha önemli bir gösterge olabilir.
 • haber 2013 yılına ait. yıl olmuş 2017, hala daha malum medyada böyle bir haberin yapılabileceğini düşünebilecek kadar saf olmanın değeri mi? işte o paha biçilemez.
 • neden yoksul olduğunu anlamaktan aciz her ülkenin başına gelenin türkiyenin de başına geldiğinin göstergesidir.