şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de her işte olduğu gibi, bunda da zorluk çıkarmak için özel çabalanmış sistemdir.

  posta kodu denilen nane iyi çalışmadığı için, komple bir mahalleyi işaret ettiği için en derin detaya kadar adrese yazmak gerekir.

  oysa ki medeni ülkelerde sokak, numara, postakodu ve il yeterlidir.

  dolayısıyla şöyle şeyler ortaya çıkıyor;

  arpacıklı halil mahallesi, kuşkonmaz caddesi, imansız sokak, evliyaoğlu apartmanı, no: 14/5 kat:3 imranlı / sivas

  oysa şöyle olmalı;

  imansız sokak no:14/5 58821 sivas

  sonra ha bu arada bu sokağın ismi de 3-5 yılda bir değişmeli türkiye'de. hiç bir şey sa bit kalmasın. sonra bir bakmışsın mahallesn, ilçen bile değişmiş.

  that's turkey, it's turkey. look at the tabela.
 • her gün kargo gönderirken saçmalığını birebir yaşadığım hadise.
  zaten kimse posta kodunu bilmiyor veya vermeye gerek görmüyor.
  yukarıda arkadaşımıın da dediği gibi, posta kodu=mahalle, e o zaman ikisinden biri gereksiz ve işlevsiz.

  not: e-ticaret
 • türkiye.gov.tr üzerinden e-devlet sayfanıza giriş yapıp, nüfus vatandaşlık işleri genel müdürlüğü nvi adres bilgilerim sekmesine tıkladığınız zaman doğrusunun,kısaltılmışının gösterildiği hadise. ancak burada bile posta kodu kullanılmıyor.

  sahi posta kodu ne için var?

  geçmişten gelen alışkanlık, sokakların çok karmaşık ve düzensiz olması ve bu nedenle mahallelerin nereden başlayıp nereden bittiğinin anlaşılamaması sebebiyle hala bu uzun adres sistemini kullanmaya devam ediyoruz.

  işin asıl sıkıntısı ise yurtdışı alışverişlerinde çıkıyor, özellikle e-bay gibi sitelerden yaptığınız alışverişlerde. siparişi verdikten sonra iki adres satırına yazdığınız bilgiyi karşı gönderen yanlış girebiliyor, kafası karışıyor ve size takip numarası verdikten sonra sürekli ne olup bittiğini takip etmek durumunda kalıyorsunuz. asus tabletimin ekranı çatladığı ve değiştirmek için e-bay ingiltere'den verdiğim sipariş önce amerika'dan singapur'a, oradan fransa'ya ve oradan türkiye'ye geldi ki 27 yaşımda olan benden daha fazla ülke gezdi meret. paket geldiğinde ise sorunun adress 2 sekmesine yazdığım kısmı üste, adress 1'dekini alta yazmasından kaynaklı olduğu anlaşıldı.
 • (bkz: barış manço moda 81300 istanbul)

  bazen işe yarıyor, ama bazen.

  bir de 80303 mecidiyeköy istanbul vardı ki söyleyen kimdi, hangi programdı hatırlayamıyorum.
 • (bkz: adres ve numaralamaya ilişkin yönetmelik)

  şimdilik bazı küçük illerde her binanın üzerinde mahalle, sokak (ya da cadde) ve bina numarası yazar. bu bilgi adresin bulunması için yeterli olur.

  adres ile ilgili başlıca sorun insanlardan kaynaklı. insanlar hâlâ sadece sokak değil ama sokağın kendilerine göre bağlı olduğu caddenin adını da kullanıyorlar; apartmanın numarası yerine adını kullanmaya çalışıyorlar. yoksa adreslemede öyle yapısal bir sorun yok.

  posta kodu ise pratikte kullanılmıyor zaten.
 • sokaklara isim vermek yerine numara verilmesi gerekliliği vardır özellikle navigasyon sistemi kullanımında çok faydası oluyor.
 • ilerle şurdan sola dön, 150 metre git sonra kime sorsan gösterir.