şükela:  tümü | bugün
 • ahlak, vicdan ile alakalı olduğu için bu durumun sadece cinsellik ile ilişkilendirilmemesi gereken hadise.
  (bkz: türklerin çoğunun açlık grevindekileri takmaması/@stanley kubrick)
 • hep üniversteli gençler yüzünden.
 • deprem sebebi.

  eğer tayyeep iktidardan giderse 9.14 şiddetinde de deprem olacakmış. ahlakımızın kutsal bekçisi, bekaretimizin gardiyanıymış.

  bu durumda bizim de cezaevi müdürümüz oluyor herhalde.
 • akp döneminde olmuştur. boşuna ağlamayın bunlar propaganda diye. bi ülkede ekonomik eşitsizlik, fakirlik ne kadar artarsa suçta ahlaksızlıkta artar. cezaevleri tıka basa dolu. hepimiz biliyoruz yeni cezaevleri yapılıyor, adalet sarayları yapılıyor sürekli. toplumun ahlaki yapsısı önceden süper değildi ama son 10 yıldır çöküşlerde.
 • ben dahil, bu memlekette yaşayan bir çok insanın gördüğü gerçektir. ancak olayın farklı boyutları var, şöyle ki;

  bizim ahlak anlayışımıza çok ters olan şeyler, akp hükümetinin dindar nesli için gayet normal. aslında ahlaki bir çöküşten ziyade, yeni bir ahlaki yapılanma; ahlaki bakış açısında çaktırmadan devrim mevzubahis.

  diyeceksiniz bu nasıl bir şey?

  şöyle bir şey*; onlarca kişinin tecavüzüne uğramış 13 yaşındaki n.ç. adli tıppın verdiği raporda "meyilli" olarak adledilebiliyor. işin iç yüzüne midemiz bulanmadan bakamıyoruz, ama bakalım.

  bu kıza tecavüz edenlerin hemen hepsi akp üyesi. hemen hepsi "ak"landı. çünkü kız meyilliydi. kızın yaşı kaç başı kaç bakılmadı bu aklama yapılırken. kimse bu kızın ailesi ne olur, psikolojisi ne olur diye düşünmedi. çünkü adı üzerinde ak parti.

  aynı şekilde bu partiye çok yakın isimler 10 yaşındaki kız çocuğu için "10 yaşından beri o.....luk yapıyor" şeklinde başlıklar atabiliyor.

  1980 ile hesaplaşacağız diyerek dolayısıyla insanları kandırarak bütün ipleri eline alanlar, erkeğin her halükarda suçsuz, kadının her halükarda suçlu olduğu; egemen olanların ezilmesinin adına özgürlük konduğu yeni bir ahlak anlayışı yerleştirdiler.

  bir ülke düşünün; kız, okulundan çıkmış evine gidiyor ve iki kişi arabayla kızı kaçırıyor. 6 saat boyunca döverek tecavüz ediyorlar daha sonra öldü diye yol kenarına atıyorlar. delillerin toplanması için oturuma ara verilirken adamlar beraat ediyor.

  bu ülkenin başkenti ankara ve bu olay ankara da oluyor.

  hukuk; toplumu suçlardan koruyan şey değil midir? hukuk; toplumu şekillendiren bakış açılarının devlet eliyle korunması değil midir?

  bu saatten sonra değildir.

  geçin efendim cinsel suçları, ahlak sadece böyle olmuyor.

  bir dış işleri bakanı düşünün ki; 2 sene evvel mevcut sistemi eleştirirken kullandığı bütün argümanlar çöktüğü halde yerinde oturuyor.

  bir eğitim bakanı düşünün; hakim sınavında kendi partisinin il başkanı ve karısı birinci olduğu halde yerinde oturuyor.

  bir içişleri bakanı düşünün; her türlü başarısızlıktan kendi memurunu sorumlu tutuyor. ve yerinde oturuyor.

  japonya da yaşasak defalarca harakiri yapması gerekenler, kendilerine suçlamalar yöneltilince haklı dahi çıkabiliyor.

  bir hükümet düşünün ki; hem demokrasiden bahsediyor hem de medyayı baskı altında tutuyor.

  bir adalet düşünün ki; 6 senedir memleketin askerini içeride tutuyor, hem de teröristlerin liderinin verdiği ifadelerle.

  işte böyle bir ülkede ahlakın olduğunu düşünmek saçmadır ki, olmayan şeyin çökmesi de son derece anlamsızdır.

  bir ülkede kısa boylu insanlar uzun boylu gölgeler veriyorsa, o ülkede artık güneş batıyor demektir.
 • yazar burda #48134872 şunu demek istemiş;

  gücün yetmezse eğer ve boyun eğiyorsan, ahlaksızsın. --> öğretmen hakkında yapılan entry'yi göt korkusuyla silmek.

  eğer gücün yetiyorsa ve eziyorsan, ahlaksızsın. --> öğretmenin sana dokunamayacağını bildiğin bir mesafeden ona tekrar havlamaya başlamak.

  o zaman ahlak kurallarından bahsetmeden önce kendi ahlak değerlerinizi sorgulamanız lazım.
 • hep soylerim yine soyluyorum bu ulkede illa bir devrim yapilacaksa ilk once ahlak devrimi yapilmali.okullarda turkce-matematikten once ahlak dersi "gostermelik din kulturu ve ahlak bilgisi dersi gibi degil ama" verilmeli.
 • cikarlar catisiyorsa ahlaksizlik yapiyorsundur.git bi sigara yak sonra yolsuzluk yapmaya iterler ahlakli ederler kendilerince