şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • teninin rengi yoktur, adının başka bir anlamı..o kadar emindirler ki "onlardan" olmadığına yanında çok rahat hakkında atıp tutulabilen, nerelisin sorusunun en ince derinliklerinde bulunabilen cevaptır "alevi olma durumu"..ortamlarda kendinizi biraz rahat hissedip "aleviyim" derseniz bile , o ses kısık çıkar..o sesin kısıklığı esnasından zaten içinizde bişeyler tükenir, insanın kendi kendine otosansür uygulama durumudur türkiye' de alevi olmak..birde 1 nisan şakası olarak, sevgililerine "alevi" olduklarını söylemeyi hayal eden bir takım, takımsızlar vardır, bir de tüm çinlileri seviyormuş gibi biz alevileri severiz diyip, sevgilerini buyureden güruh..yoo yooo aslinda hiç bir sorun yoktur...türkiye'de alevi olmak işte budur..biraz yandan yandan sevilmek, sevile-yazmak, birgün yüzleşilecek bir sır hep varmış gibi yaşamak , ve bir hasret gültekin şarkısında yüreğin (1 nisan şakasına bu kadar heycanlanan bir arkadaşın asla anlamayacağı kadar ) derinlerden acıyla çağlamasıdır.
 • tattığım, trajik durumlar yumagı.

  bu yazımın, bilgisizce ve mesnetsiz bir şekilde bizlere iftirada bulunan kişilerin daha aklı selim bir şekilde düşünmeye yönlendireceği umudu ve amacını taşımaktayım.

  insanlık sıfatını taşıyan, vicdan ve haysiyet sahibi olan her insana soruyorum:
  -kusursuz kamil bir insan, elalemin kusurlarını ve eksikliklerini araştırıp izah etmeyi sever mi?
  -gerçek bir müslüman, insanlar hakkında konuşup dil uzatır mı?

  allah insanlara ve özel olarak iman edenlere yalan söylememelerini, iftira etmemelerini ve gıybet yapmamalarını tavsiyede bulunmuştur. yalan söyleyenleri lanetlemiş, iftira edenlerin iflah olmayacaklarına ve gıybet edenlerin kardeşlerinin ölü etini yediklerini bildirmiştir.

  her insanın kusurları veya hataları olabilir.insanlıgın babası olan hazreti ademin bile bir hata neticesi ile bu dünyaya geldiği bilinmektedir. herhangi bir insan kusursuz veya hatasız olsa bile, diğerinin kusurlarını konuşup izah etmesi dini, medeni ve insani ahlaka ve terbiyeye aykırıdır.

  kesin olarak her milletin iyi ve kötü insanları vardır. hiç düşündünüz mü? ve aklınıza gelebilirimiydi ki ; şirk ve küfür timsali olan firavunun köşkünde müvmine bir kadın vardı , oda firavunun zevcesi asiye binti müzahimdir .hazreti ibrahim’in babası ezar bir put peresti.hazreti nuhun oğlu ,kafirlerden olup suda boğulanlardandi.
  hiç düşündünüz mü? hazreti ademin oğullarından biri rahmani, diğeri ise şeytaniydi.onun içindir ki hiçbir milletin ,bir kavmin ,bir cemiyetin hakkında herhangi bir insanın karar vermesine hakkı yoktur.

  örneklerden de görülecegi üzere eger ki kişiler baz alınarak herhangi bir toplum kötülenecek ,aşşagılanacak , hor görülecek olursa bunu yapmak oldukça basit ve igrençtir.bu yazımda alevilerle ilgili yapılan igrenç iftiralardan hiç birine yer vermeyecektim ancak şu mum söndü muhabbetine deyinmeden edemeyecegim. sanki alevilerin örfü adeti ve namus anlayisi yok ve anadolu’ya uzaydan gökden zembille indiler.mum söndü safsatasi tamamen sünni gecinen ama asinla kökden dinci yobaz hayvanlarin uydurmacasidir ve bunun hala ihtimalini aklına getiren zavallılar içinde söylenebilecek hiçbirşey yoktur…
 • - oğlum sokakta alevi olduğumuzu kimseye söyleme tamam mı?
  + tamam anne söylemem.

  böyle bir çocukluk dönemi geçirmektir.
 • "nerelisin?" sorusuna verilen cevap sayet aleviler ile sunnilerin kohabite oldugu bir sehirse ikinci soru bazen su sekilde gelir: "yananlardan mi, yakanlardan mi?" biraz da boyle bir seydir herhalde turkiye'de alevi olmak

  edit: mantik hatasi, jhan2 sagolsun
 • "din kültürü ve ahlak bilgisi" hocasının aleviler hakkında yaptığı "muhteşem" yorumlar sonrası evde aynanın karşısına geçip, kendisini inceleyerek, kendisinin diğerler insanlardan nasıl bir farkı olabileceğini düşünen çocuk olmaktır.

  bir arkadaşımın anısıdır. ortaokul yıllarında din dersi çıkışı eve gittiğinde ayna karşısında kendisini uzun uzun incelediğini ve kendisinde diğer insanlara benzemeyen şeyin ne olduğunu bulamayınca şaşırdığını söylemişti. türkiye'de alevi olmak, türkiye'de resmi ideolojinin kabulü olmayan herhangi başka bir şey olmak gibi ötekileştirilmektir. tüm ezilen kimliklerde olduğu gibi farklı olmaya zorlanmaktır. sistem bir yandan içinde yaşayan herkesin aynı olduğu propogandasını yaparken, diğer yandan da kendi çizdiği sınırların dışındaki herkesi o sınırların dışında kalmaya zorlar. sistemin dayattığı tek tip insan modelinin içine sığmamaktır bu açıdan alevi olmak.
 • katliama uğramanız için yeterli bir sebepdir.
  (bkz: sivas katliamı)
  (bkz: gazi mahallesi katliamı)
  (bkz: çorum katliamı)
  (bkz: maraş katliamı)
  (bkz: malatya katliamı)
 • alevilerin kuyruğunun olması, mum söndü vb. binlerce iftiraya maruz kalmaktır.
 • devlet tarafindan izlenme ve hakkinda rapor yazilmasi nedeni olabilir:

  (bkz: samandağ ilçesi alevi halkı hakkında rapor)
 • karnınızdaki bebeğinizle hunharca katledilmektir.
  (bkz: maraş katliamı)
hesabın var mı? giriş yap