şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yıllardan beri süregelen realitedir. türkiye'de neredeyse 50 yılı aşkın bir süredir solcusundan tutun sağcısına kadar her kesimin bilinçaltına işlemiştir bu düşünce. zamanla paronaya halini almıştır.

  türkiye'nin başına ne geldiyse abd'den bilinmesi istenmiş ve kamuoyuna öyle lanse edilmiştir.

  darbe mi oldu ?

  - abd yaptırmıştır.

  ayaklanma mı çıktı ?

  - cia tezgahlamıştır.

  terör saldırısı mı gerçekleşti ?

  - kalleş amerika'nın oyunudur.

  gibi..

  yani bu dünyada tek güç, tek şer odağı, türkiye'nin tek düşmanı abd mi ?

  avrupa ülkeleri, rusya, iran, arap ülkeleri falan çok mu masum ? her şeyi abd mi yapıyor ? tanrısal meziyetlere mi sahip abd ?

  tarihi türkler ile yapılan savaşlar ile geçmiş onca komşu ülkenin eli armut mu topluyor ? onlar masallardaki peri kızı kadar masum da, her tezgahı abd mi kuruyor ?

  merhum mahir kaynak, bu durumu epeyce irdelemiş ve türkiye'de asıl at oynatan güçlerin başkaları olduğunu beyan etmişti.

  türkiye'de oyun kuran ve strateji geliştiren tek ülkeyi abd sanmak ve her melaneti abd'den bilmek sadece cehalet ile izah edilebilir.
 • türkiyede zaman gelir abd, zaman gelir rusya, zaman gelir israil, zaman gelir iran düşmanlığı halka pompalanır. bunun tamamen o günkü konjonktür ile alakası vardır. hedefi de zaten iç siyaset yani seçmen tercihlerini ve psikolojisini etkileyip yapılacak olan şeylere zemin hazırlamaktır. yoksa darbenin arkasında abd var diyip bütün abd yüksek bürokrasisini ülkede ağırlamak, ruslar türkmen dağını, soydaşları, müslümanları bombalıyor diyip 2 ay sonra kanka olmak veya israil şöyle kötü, böyle hain diyip her türlü ilişkiyi devam ettirmek pek mantıklı değil.
 • ılımlı islam denen sistemin yaratıcısı olan abd'nin, bu sistemi güçlendirmek için kendi eliyle yaptığı sanal bir düşman yaratma hamlesidir

  bu sayede emperyalizm karşıtı görülen bu siyasal ılımlı islam hareketi muhafazakar ve eğitimsiz kesimi fanatikçe kendine bağlar, sonra bu kesim farkına varmadan fırından aldığı ekmekle bile aslında abd'ye hizmet etmeye başlar

  dün hizmet edilen ingilizler olur, bugün amerikalılar, yarın herhangi başka bir devlet veya devletler üzeri şirketler topluluğu ancak hiçbir zaman kendi halkı veya milleti değildir, bunu en son tam olarak başarabilen insan öleli de 80 sene oldu
 • tüm ortadoğu'da olduğu gibi işe yaramayandır.

  hiç antin kuntin argümanlara gerek yok. her ortadoğulu özünde amerikancıdır. allahçısından komünistine her ortadoğulu, abd "tamam senin ekibi seçtik sizi palazlandıracağız" dese sevinçten kendini siker, elinde hala yanan abd bayrağını tutuyor olsa dahi.

  anti-amerikancılık, ancak dostlar alışverişte görsün diye vardır.