şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mayıs 2007 itibari ile sağlık bakanlığı, avrupa birliği ve hacettepe üniversitesi nüfus etütleri enstitüsü’nün işbirliğiyle türkiye’deki anne ölümlerinin araştırılması için başlatılan çalışmanın adı. çalışmanın ön hazırlık safhasında vahim bir tablo olarak, bugüne dek türkiye'de bu konuya yönelik olarak sadece 3 adet çalışmanın gerçekleştirildiği ortaya çıkmıştır. oysa ki anne ölümlerine yönelik sağlıklı verilerin varlığı, bu tip sorunların çözülmesi için de sağlıklı başlangıç noktaları teşkil edecektir. araştırmanın gelecek sene içerisinde sonuçlanması planlanmaktadır.
 • konuyla ilgili kimi bilimsel tanımlar şöyledir;

  gebeliğe bağlı ölümler: ölüm nedenine bakılmaksızın gebelik, doğum, doğum sonrası 42 gün içerisinde meydana gelen tüm kadın ölümleridir.
  anne ölümü: bir kadının, gebelik sırasında ya da gebeliğin sonlanmasından sonraki 42 gün içinde, gebeliğin süresine ve yerine bakılmaksızın, gebelik durumunun ya da gebelik süresinin şiddetlendirdiği tesadüfi olmayan nedenlerden kaynaklanan ölümüdür.
  doğrudan anne ölümü: gebelik durumunda (gebelik boyunca, doğum ve lohusalık döneminde) yapılan müdahaleler, ihmaller, yanlış verilen bakım hizmeti ya da adı geçen olaylar zinciri sonucunda meydana gelen obstetrik komplikasyonlardan kaynaklanan ölümlerdir.
  dolaylı anne ölümü: daha önceden (gebelik öncesi) gebede var olan bir hastalık veya hastalıklar nedeni ile gebelik sırasında gelişen ama obstetrik kaynaklı olmayan ancak gebeliğin fizyolojik etkisi ile şiddetlenen nedenlerden meydana gelen ölümlerdir.
  geç anne ölümü: doğumdan veya isteyerek ve kendiliğinden düşüklerden sonra 42.gün ile bir yıla kadar olan zaman diliminde doğrudan veya dolaylı nedenlerle meydana gelen ölümlerdir.
  tesadüfî ölümler: gebelik, doğum, doğum sonrası 42 gün içerisinde meydana gelen doğrudan ve dolaylı obstetrik nedenlere bağlı olmayan (gebeliğin herhangi bir etkisine bağlı olmayan) ölümlerdir. (ör; kazalar, intihar, zehirlenmeler vb.)
 • bir başka metinde de karşıma "türkiye ulusal anne ölümleri çalışması" olarak çıkmış çalışma. bir metinde çalışmanın souçlandığı da belirtiliyor ama halen net bilgiye ulaşabilmiş değilim.
 • 2017 yılının ilk yarısında kaydedilen verilere göre tüseb (türkiye sağlık enstitüleri başkanlığı) tarafından oluşturulan anne ölümleri ve sebepleri sonuçlarına göre, ölen annelerin %48'i doğrudan, %52'si ise dolaylı olarak hayatlarını kaybediyor. doğrudan ölümlerde en yüksek oranda görülen sebep kanama iken, dolaylı ölümlerde en büyük oranda ölüm getiren sebebi kardiyovasküler rahatsızlıklar oluşturuyor. 2005 yılında oluşturulan bir önceki verilere göre anne ölümlerinin %62'si önlenebilir haldeyken, bu oran 2017'nin ilk yarısında %53 civarına düşmüş durumda.

  detay: 2018 kadın istatistikleri