şükela:  tümü | bugün
 • temelde cia tarafından yönlendirilmiş, yavaş yavaş ortaya çıkan irtica tehlikesinede neden olmuştur.
 • türkiye'de komunizm denince çoğu insanın içinde beliren bir korku vardır ki bilinçsizliklerinden dolayı komunizm savunucularına terorist muamelesi yaparlar.özellikle 80 döneminin kötü izleri hala bircok insanın kafasından silinemedigi için komunizme karşı devletin ve ordunun süregelen tepkisinden dolayı hala birçok insan kendini baskı altında hisseder. komunizm aslında bir görüş,bir felsefedir ama dayatmalar sonucu komunizmin ne oldugunu bile doğru düzgün bilmeyen halk, çoğu zaman istenilen politik görüşe yönlendirilmeye uygundur.türkiyedeki anti komunizm in ana sebepleri komunist grupların cumhuriyet rejimini degiştirmek istemeleri yani sosyalist duzenle yönetilmek istemeleri ve kapitalist yapiya hakim olan türkiye yapısını değiştirmek istemelerinden kaynaklanmaktadir.
 • ülkü ocaklarının kurulma nedeni...
 • kısmen başarılı olmuş bir uygulamadır. tamamen başarılı olamayacak olması ise, kapitalizm olduğu sürece komünistlerin de öyle ya da böyle var olacağı gerçeğine dayandırılabilir.

  örneğin samsun'un cerekli köyünde 1980 öncesinde asılmış bir pankart vardır, "komünizm türkiye'nin en büyük düşmanıdır ve nerede görülürse kafası ezilmelidir" şeklinde. hayır, bir arkadaşımın arkadaşı anlatmadı. bahsi geçen köy benim memleketim, olayı anlatan ise babam olmaktadır.

  bu uygulama durmuş gibi gözükse de hala size, kalkıp "ama sosyalizm başarılı olamadı kieğğğğ" diye çıkışan kişilere rastlayınca büyükşehir çalışıyor dedirtmektedir. gerizekalı, kapitalizmle başarıdan başarıya koşuyoruz sanki... *
 • türkiye'de anti-komünizm, ikinci dünya savaşının bittiği 1945 yılında devreye sokulmaya başlanmıştır.
  anti-komünizm denilen şey sadece komünizm istememek değildir. iktidardaki partinin istediği gibi düşünmeyen herkesi komünist olarak tanımlayıp düşman bellemektir.
  cia, marshall planı, nato, gladio, mccarthycilik ile abd'de ve avrupa'da uygulanmıştır.
  türkiye'deki önderliğini de zamanında adnan menderes üstlenmiştir.
  "özgürlük, adil yargı, sendikalaşma, halkçılık, kadın-erkek eşitliği" gibi fikirlerin hepsi "komünizmi desteklemek" diye tanımlanmış ve vatan hainliği suçu haline gelmiştir.
  red scare propagandaları ile, "merkez sol" görüşler bile komünizm anlamındaydı.

  türkiye'de komünizm tehlikesinin yaşandığı yıllar yani amerika'da red scare ve türkiye'de bu kış komünizm gelecek yalanlarıyla halkın baskılandığı soğuk savaş dönemi, abd'de olduğundan da fazla türkiye'yi etkilemiştir.
  dinci gruplar, "demokrat" adı altında türkiye'ye çöreklenmiş ve amerika'ya secde etmeye dayalı bir "vatanseverlik" anlayışı yaratmıştı.
  en ufak bir sol görüş dahi "komünizm" olarak damgalanıyor ve vatan hainliği sayılıyordu.
  altıncı filo olaylarında milliyetçilik yapmaya çalışan solcuların pis komünist ilan edilmesi, ama o yıllarda amerikan askerlerini sudan çıkarıp altıncı filoyu kıble belleyerek namaz kılan dincilerin günümüzün "milliyetçileri" haline gelmesi, yine bu anti-komünist propagandaların sonucudur.

  türk aleminin en büyük düşmanı komünistliktir ve komünizm görüldüğü yerde ezilmelidir sözlerinin çıkması ve "atatürk söyledi" yalanlarının ortaya atılması da yine bu propogandaların sonucudur.

  ama sanmayın sakın günümüzde sadece "çomar" diye tanımladığınız insanlar anti-komünizmi devam ettiriyor.
  türkiye'de kendini liberalizm, liberteryenizm, ateizm, ignostisizm altında tanımlayan ve sağcı olmasıyla övünen çok yakından tanıdığım kişiler oldu.
  bu kişiler, en ufak bir solcu görüş gördüğü an "sen komünisttin!!!" diye bağırıp, red scare yaratıp o kişiyi "istenmeyen adam" haline getirmekteler.
  "kollektivizm düşmanlığı" yapacağım diye, kendileri başka bir kollektivist gruplaşmanın içine giriyor.
  bu kişiler için alt-right tek doğru ve gerçek politik görüş.
  atatürkçülük bile bu kişiler için "geri kalmışlık" olarak görülüyor.

  düşünün, 50'li yılların anti-komünizm sevdası ülkeyi ne kadar derinden etkilediyse, o dönemki dedelerin torunları da, "çok kitap okumuş, üniversite bitirmiş, üstün şirketlerde çalışmış" olduklarını iddia etmelerine rağmen, hala bu tuzağın içinde debelenmekteler.

  kapitalist veya liberal olmak için anti-komünist davranmak gerekmediğini anladığımız gün, o zaman soğuk savaş'tan kalma bu küflü battaniyeyi üstümüzden atmayı başarabileceğiz.
 • başlangıcından bugüne tasarımı ve uygulanmasıyla katıksız bir amerikan projesidir.

  içinde bulunan, görev alan, destekleyen herkes de bilerek bilmeyerek bu amerikan projesinin aleti olmuştur.

  inanmayanlar araştırmaya 6ıncı filo protestolarını inceleyerek başlayabilirler.