şükela:  tümü | bugün
 • linkte yer alan vergi hariç ve dahil rakamlara bakınca tanım yazmama gerek bırakmayacak vergilerdir. mercedes amg c63 ithalat fiyatı 175 bin tl iken, türkiye'de %145 ötv ile 518 bin tl'ye satılıyor.

  fiyat listesi

  işin daha acı olan tarafı 175 bin tl bir alman vatandaşı'nın aylık 3 bin euro kenara ayırabilmesi ile bir buçuk yılda elde edebileceği bir rakamken, bir türk vatandaşının 518 bin tl biriktirmesi için 172 ay boyunca kenara 3 bin tl ayırması gerekmektedir. bu da 14 yıla tekabül ediyor. yani aynı arabayı kendi para birimi ve aynı miktar birikim oranı ile bir alman 19 ayda alırken, bir türk 14 yılda alabilmektedir.

  memleket olarak kafayı bunlara yormak, bunlar üzerinden hesap sormak gerekirken; bizi oyalayacak yapay siyasi ve sosyal alanlarda tüm enerjimizi tüketiyoruz.
 • bosuna denmiyor 'turkiye'de sistem toplumu soymak uzerine kuruludur' diye
 • o vergilerle köprüler, yollar yapılıyor diyecektim ama yeni köprünün 117 tl olan geçiş ücreti aklıma geldi.
  nereden tutsan elinde patlıyor ülke. yakında kendini komple yok edecek galiba.
 • diyanet ve aksaray'ın harcamalarına yetmeyen vergilerdir.

  bakın çok enteresan, mercedes bi milyon tane araştırma-geliştirme yapıyor, binlerce deney yapıyor, en iyi tasarımı yapmak için uğraşıyor, en dayanıklı parçayı geliştirmek için milyar euro'lar döküyor; daha sonra bunları birleştirip bir araba yapıyor, hammaddesine, ara maddesine, reklamına, satışına, pazarlamasına tonlarca para döküyor ve aracı 175 bin tl'ye satıyor.

  sonra devlet diye bir şey çıkıyor diyor ki, sen 175 bin tl'ye bu arabayı alamazsın, 300 bin tl de bana vereceksin...

  bizim keriz halk da 175 bin tl'lik arabayı bu şekilde 500 bin tl'ye alıyor.

  e halk eşek olunca, semer vuran çok olur.
 • mercedes b serisi 2016 model araçlarda 50 bin liraya yakındır. bazı araçlarda 100 bin liraya kadar çıkmaktadır. insana durup dururken hayatı sorgulatır. insanın kendi kendine vay anam, vay babam bu fiyatlarla neler neler yapılır diye derin düşüncelere dalmasına neden olur. hadi bir sürü yerli otomobil firması olan bir ülke olsak tamam diyeceğim dışa olan bağımlılık azaltılmaya çalışılıyor, ithalat yerine ihracat amaçlanıyor falan diyeceğim ama türkiyenin geçmişine bakıldığında devrim arabaları projesi sonlandırıldığı gibi son yıllarda hacettepe üniversitesi mühendisleri tarafından üzerinde çalışılan evt s1 projesine de yeterli destek gelmediği için son verildi. insan üzülüyor hal böyle olunca..
 • bu vergilerle ilgili ilginç bir diğer nokta ise; %145 olarak ödediğimiz özel tüketim vergisi üzerinden de %18 kdv ödüyor olmamızdır.

  yani verginin de vergisini ödüyoruz.
 • aslında olayı para değil de duygusal olarak düşünürsek durum şu ki, 50bin tl lik aracı biz türkiyede 150bin'e alabiliyoruz ya, bu aslında 100bin tl senin üç yıllık birikiminse mesela, devlete üç yıl kölelik yapıyorsun anlamına geliyor, aynı paraya çocuklarına daha kaliteli üç sene yaşatacakken devlet diyor ki "siktirme çocuğunu madem araba istiyorsun o para benim, daha sakarya valisine de alcaz aynısından" diyor.
  cici devlet.
 • arabanin iki kati parayi vergi olarak odeyip, fahis fiyata benzin aldiktan sonra o koprulerden otoyollardan en azindan bedava gecilmesi lazim. her ay yeni bir kopru, yeni bir otoyol gormemiz lazim. bir de her yil iki kere mtv odeniyor. motor gucune gore.

  bu vergiler araba kalitesini de kotu etkiliyor. araba ureticisi de, bir urunu makul fiyata cekebilmek icin araba uzerindeki cok fonksiyondan fedakarlik etmek zorunda kaliyor.

  mesela abd'de geri vites kamerasi, bluetooth arama gibi ozellikler bir cok markada standart pakete dahil edildi. turkiye'de satilan fiyatin yari fiyatina veriliyor. bizde ise uretici bunlari vergiler yuzunden standart pakete koyamiyor.