şükela:  tümü | bugün
 • son yıllarda ülkemizde hızlı bir artış gösteren gerizekalılığın sosyal, ekonomik ve psikolojik sebepleridir.

  insanlar artık okuduğunu anlayamıyor. en basit bir cümleyi bile idrak etmekte zorlanıyor. birbirleriyle iletişimi zaten sorunlu. bu nedenle dengesizlik gittikçe artıyor. konuşulan kişi ya aval aval suratına bakıyor ya da bambaşka manalarla karşılık veriyor.

  sosyal açıdan; insanlar son on yılda olabildiğince kutuplaştırıldı. kimsenin kimseye güveni yok. siyasi, dini ve kültürel ayrışmanın zirvesini yaşayan toplumda artık ağızdan çıkan her söz fişlenme, raporlanma, ispiyonlanma nedeni olabiliyor. kardeş kardeşi şikayet ediyor. bu da, insanlar arası etkileşimi olumsuz yönde etkiliyor.

  ekonomik açıdan; insanlar artık yeterli beslenemiyor. beyni besleyen gıdalardan uzaklaşınca anlama kıtlığı ortaya çıkıyor. vücut zaten hantallaşıyor. etrafta zombi gibi dolanan varlıklar haline geliniyor. öte yandan, kültürel faaliyetler en aza indirgenmiş durumda. cepte para olmayınca tiyatro, sinema gibi etkinliklere katılım düşüşte. beynin fonksiyonlarını artırıcı, analiz ve hayal yeteneğini güçlendirici etkenler en az seviyede.

  psikolojik açıdan; kin, hırs, çekememezlik, kıskançlık, hasetlik gibi konular eskiye göre daha fazla ortaya çıkmış durumda. bu da kısa yoldan kazanç, başkasının kuyusunu kazma, sahtekarlığın inceliklerini bulma gibi yollar oluşturduğu için normal seviyede insan ilişkisi gerçekleştirilemiyor. eldeki telefonlara yoğunlaşmış bir toplum olarak birbirlerine hava atıp, dünyanın en mutlu insanı imajı oluşturma çabası ruhen çürümeyi beraberinde getiriyor. bu durum doğrudan psikolojiyi bozan bir etkene sahip. herkes gerizekalılığının farkında olmadan gerizekalıca bir yaşam sürmeye devam ediyor.

  böylesi bir topluma çoban olma iddiasındaki yöneticiler de ne zaman bayrak sallasa, iki ayet okusa peşlerinden hipnozlanmış milyonları sürükleyebiliyorlar.

  örneğin bakınız:link
 • amaçsız bomboş bir yaşam ve özsaygının olmaması.
 • (bkz: z kuşağı)
 • sözlükteki başlıkların altını okumak yeterli, canım ülkemin eğitim seviyesi arttıkça aynı orantıda cahillik seviyesi de artıyor. bunu başaran başka bir topluluk olabileceğini sanmıyorum.

  insanımız doğruları söylememek ya da komik olmak için gerizekalı gibi görünmeyi seçiyor.
 • insanlar eskiden daha gerizekalıydı sadece siz fikirlerini duymuyordunuz. sosyal medya sayesinde herkesin fikrini duyabildiğin için gerizekalı sayısı artmış gibi geliyor.
 • egitimsiz bir toplum din-vatan soylemleriyle cok kolay idare edilip oy deposuna donusturulebildiginden dolayi kasitli olarak gerizekalilastiriliyoruz.

  tanim: planli harekettir.
 • eğitim eğitim eğitim.

  edit: bunu yazdığım için mesaj atıp eleştiren olmuş. pes doğrusu! cidden her şeyin başı eğitimden geçiyor. eğitim sadece okuldan ibaret değildir! eğitim demek kendini eğitmek, aklı başında bir birey olmak demektir.
 • insanları yine insanların delirttigi ve saygının ayaklar altına alındığı bir dönemden geçiyoruz. insanlar en yakınları tarafından ihanete uğrayıp aşağılanabiliyor. bu hale getirilen insanlar da doğal olarak karanlık tarafa geçip daha merhametsiz hale geliyor.

  aptalliğa gelince ise pek çok değişik sebebi var. zaten ömründe bir kitap açıp okumamış insanlar televizyon gibi bir aptal kutusuna bağlı yaşıyorlar. üç beş maymunun bir adada hiçbir spektakulerligi ve estetiği olmayan aptalca oyunlarını izleyip, üzerine bir de birbirlerine olan hasetlerini izleyerek mutlu oluyorlar. sadece bu aptal programlar için bile saatlerce yorum programları yayınlanıyor. insanlar kendi başlarına gördükleri bu salaklığı bile yorumlamaktan aciz oldukları için bir de bu salaklık başkalarına yorumlatiliyor.

  insanlar artık düşünmekten aciz bu sistematik olarak kablolu televizyonların ülkemize girişiyle eyleme geçirildi. insanların estetik algıları hollywood yıldızlarına endekslendi.

  kısacası çocuk yaştan beri bize hayal etmeyi ve düşünmeyi unutturdular. eğitim sisteminin ezberciligi de buna ciddi anlamda yardımcı oldu.

  elbette bunlar sebeplerin sadece bazıları. pek çok farklı sebep daha yazılabilir.

  başlığı takibe aldım ve sukunu da verdim suser arkadaşım.
 • katılmadığım gerizekalılıktır. ne yalan söyleyeyim, bizim milletin esasen zeki, uçuk ve sınırlarda bir düşünme biçimi, akla ve hayale sığmayacak kelime oyunu yapabilme kabiliyeti var. eğer zekayı ve zekiliği sadece matematikten ibaret görmüyorsanız, sosyal zeka da sizin için bir anlam ifade ediyor ise, türkiye’deki pek çok insanın sosyal zekası epeyce yüksektir.

  kafa var, düşünme var, kelimelerle oynama kabiliyeti mevcut, elimizde gayet kullanışlı, oldukça zengin - her ne kadar edebiyatımızın serdar ortaç’ı elif şafak türkçeyi zengin bulmadığı için ingilizce yazdığını söylese de- bir dilimiz var. anadolu’daki insanların kelime daracığı öyle yabana atılacak kadar kurak da değildir. eski türkçe, türkmen obalarından artakalan kelimeleri istanbul ağzına kıyasla gündelik hayatlarında daha çok kullanırlar ve başarılı bir şekilde cümle içine sokuştururlar. deyimler ve atasözleri konusunda da oldukça mahirdirler. bilmem dikkat ettiniz mi, anadolu’dan biriyle konuşurken, karşımızdaki kişi kelimeye sıkışırsa, o andaki sıkışıklığı anlatan en uygun kelimeyi anında uyduruverir. o uydurmuştur uydurmasına ama siz hissiyatınızda o kelimenin size vermek istediği manayı anlayıverirsiniz. bunlar esasen türkiye’deki insanların zeki olduğunun en büyük delili.

  ama neden bu insanlar toplumun ve hayatın içinde kaybolup gidiyorlar? neden yığınlarca düşünürümüz, edebiyatçımız yok? cevabı basit: eğitimsizlik.

  düşünsenize elimizde gürül gürül akan bir nehir var. dokunsan bereket fışkıran tarlalarımızı bu nehirle sulamak istiyoruz. ama o nehirden su yolu açıp tarlanıza anadolu ağzıyla “garıklar” yapmazsan o tarlayı nah sularsın. nehri görüyoruz. ama tarlanın verimli olduğunu kabul etmiyoruz bir de tabii. niye; koskoca ülke aşağılık kompleksine kapılmış durumda.